Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Alfred, Elżbieta, Maksymilian
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  28°C / 16°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  27°C / 16°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  26°C / 15°C

Zmiany w parafiach w Świeciu, Nowem i Osiu. W starej farze będzie nowy proboszcz

Andrzej Pudrzyński
1 lipca, 07:39

Biskup pelpliński dokonał zmian personalnych w parafiach na terenie diecezji, w tym także w powiecie świeckim. Księża, z nielicznymi wyjątkami, zaczną pełnić posługę w nowych parafiach od 20 sierpnia.

Proboszczem starej fary w Świeciu będzie dotychczasowy wikariusz parafii katedralnej w Pelplinie
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Po tym, jak w lutym zmarł ksiądz Kazimierz Grajewski, wieloletni proboszcz starej fary w Świeciu, jego obowiązki przejął tymczasowo ksiądz Eugeniusz Filipski.

Niebawem parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Stanisława Biskupa w Świeciu będzie miała nowego proboszcza. Zostanie nim ks. Marcin Wawrzynkowski, dotychczasowy wikariusz parafii katedralnej w Pelplinie.

Innych parafii nie czekają zmiany na tak wysokim szczeblu. Wymienią się jednak wikariusze (księża wyznaczeni do pomocy proboszczom w zarządzaniu parafią).
REKLAMA

W parafii pw. św. Józefa w Świeciu z urzędu wikariusza został odwołany ks. Łukasz Jerkiewicz i przeniesiony do Tczewa. Obejmie tam obowiązki wikariusza ks. Stanisława Sokuna, który z kolei trafi na miejsce ks. Jerkiewicza w Świeciu.

Z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Świeciu odejdą księża wikariusze Krzysztof Kamiński (trafi do Lęborka) i Marcin Sikorski (przeniesiony do Przodkowa).

W ich miejsce nowymi wikariuszami będą ks. Bartosz Kleist z Tczewa i ks. Krystian Stalkowski z Lęborka.
REKLAMA

Z parafii pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowem zostanie przeniesiony do Tczewa wikariusz ks. Robert Ratkowski. Jego funkcję w Nowem przejmie neoprezbiter (niedawno wyświęcany ksiądz) Tomasz Borek.

Z kolei z parafią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Osiu pożegna się ks. Franciszek Pielecki i nadal będzie wikariuszem, tyle że w Kartuzach.

Nowym wikariuszem w Osiu zostanie ks. Łukasz Benkowski, który przybędzie tu z parafii w Starogardzie Gdańskim.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (27)

Bardzo szkoda że ksiądz Łukasz Jurkiewicz odchodzi,jedyny ksiądz który odprawia msze z uśmiechem.Ciesze się że udzielił nam ślubu,ksiądz z powołania.

Odpowiedzi: 0

Uwazajcie na swoje dzieci,takie ruchy są spowodowane złą opinią w poprzednim miejscu.

Odpowiedzi: 3

Aleś ty głupi henio! myślisz tylko o rozporku idioto! 

Odpowiedzi: 2

Prawdę mówił,dosc zwyrodnialcow katolikow

Odpowiedzi: 0

Jemu wolno o tym myśleć, gorzej jak chuć dopadnie dobrodzieja

Odpowiedzi: 0

Chyba nie. Takie ruchy wpisane są w życie kapłańskie. Młodzi księża tacy po święceniach po 3 latach zmieniaja parafie a starsi po 5 latach. Po co pisać i komentować i kłamać jak się nie zna prawdy. 

Odpowiedzi: 0

głupoty mówisz,nie wiesz, że tak jest od dawna.Księża zmieniają parafie, aby się nie przywiązywać do jednej wspólnoty.

Odpowiedzi: 0

Kto po ks. Łukaszu obejmie przygotowania dzieci do I Komunii? Wie ktoś?

Odpowiedzi: 0

To dobra wiadomość dla parafian z Fary w Świeciu a obecnego tam księdza seniora niech kś Biskup sobie weżmie do Pelplina do przedstawień teatralnych i jasełek jest w tym dobry

Odpowiedzi: 0

Bardzo  szkoda ks. Roberta Ratkowskiego z Nowego, to wspaniały ksiadz, parafia w Tczewie dostala anioła 

Odpowiedzi: 1

Może i jest człowiekiem aniołem, ale czasami takie bzdury dzieciom mówił na kazaniu, np. że miarą mądrości jest pomaganie drugiemu, rozumiem dobre intencje, ale to było nielogiczne. Mądrość i pomoc, to dwie różne rzeczy. Jeżeli to miało nakłonić dzieci do chęci pomocy, bo każde chciałoby być uznane za mądre, to nie takimi powiązaniami droga.

Odpowiedzi: 0

W końcu zmiana w Osiu (...) na to czekało wielu.  

Odpowiedzi: 2

A ja tam lubiłam Franciszka, za to proboszcza nie cierpię! Jego mogli by zabrać xd

Odpowiedzi: 1

Proboszcza tak szybko sie nie zmieni chyba że zgrzeszy a jak mu idzie dobrze i płaci danine na kurie bez względu co ludzie o nim sądzą pozostanie

Odpowiedzi: 0

I to jeszcze takiego fajnego księdza dostanie Osie. Ja pamiętam, jak ksiądz Łukasz był w Nowem diakonem, do tej pory niektórzy nowianie są z nim w kontakcie. To taki kreatywny człowiek i myśli o tym, co mówi, z pokroju takich dobrych ludzi.

Odpowiedzi: 0

Ale macie problemy,ten czy inny wszyscy was oskubią.

Odpowiedzi: 0

O zaczęło się cenzurowanie wypowiedzi

Odpowiedzi: 1

Pan naczelny jak zawsze szuka tematów zastępczych,KOŚCIÓŁ solą w jego oku....

Odpowiedzi: 0

Księża nie są od zarzadzania

Odpowiedzi: 0

ciekawe za co nowy proboszcz został spuszczony ze starej parafii, w Jeżewie był niedawno wikary który poszedł w tango z męzatką. Lepiej uważać na swoje piciechy  żony i wszystko co idzie bzyknąć. 

Odpowiedzi: 1

wasyl ty też uważaj.....gupi...

Odpowiedzi: 0

Jeszcze zmiana proboszcza w Osiu i można się modlić. 

Odpowiedzi: 0

ament

Odpowiedzi: 0

Księża do fabryki pracować  a w wolna niedzielę msze odprawiać za frie. Jezus nie brał kasy i żył a wy czego się boicie ubustwa? Wiara wiara samo nie wierzą a ludzi namawiają. Gdyby się Boga bali to by nie grzeszyli tyle księża...  Do roboty ich zagnac 

Odpowiedzi: 0

Cała parafia do wymiany ludzie się ucieszą parafia Osiel

Odpowiedzi: 0

1 2 3 to pedofil

Odpowiedzi: 0

Szkoda że odchodzi  ks.Łukasz Jerkiewicz .Ułożony,przygotowany zawsze,cieszyłem się go On właśnie odprawiał mszę św.Ks.bp mógł ks.Łukasza skierować na proboszcza do  naszej Fary.Życzymy powodzenia w dalszej pracy  w parafii w Tczewie.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz