W niedzielę Wioska Chlebowa w Janiej Górze (gmina Świekatowo) od rana tętniła życiem. Wszystko za sprawą odbywającej się tam Bitwy Regionów, konkursu kulinarnego przeznaczonego dla Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu świeckiego.
W szranki stanęło 14 reprezentacji KGW. Mogły przygotować dowolną potrawę, ale pod warunkiem, że będzie zawierała ona produkty pochodzenia regionalnego.
Komisja konkursowa złożona z ekspertów kulinarnych, Jarosława Brusia, Szymona Brukwickiego, Karol Będkowskiego i Michała von Ossowskiego, miała bardzo smaczne, ale też trudne zadanie.
- Wraz z drugim kolegą kucharzem dyskutowaliśmy, że poziom potraw był bardzo zróżnicowany, ale jednocześnie bardzo wysoki – mówi Jarosław Bruś, właściciel restauracji Wehikuł Czasu w Świeciu. - Z całą pewnością dania, które zajęło pierwsze miejsce, nie powstydziłaby się porządna restauracja.
Jarosław Bruś przyznał, że mile zaskoczyło go kilka potraw typowo regionalnych, które miał okazję próbować po raz pierwszy.
- Zdecydowanie ogromną wartością jest to, że koła gospodyń właśnie za sprawą takich konkursów przypominają często zapomniane, a jednocześnie proste i smaczne potrawy, które kiedyś przygotowywali nasi przodkowie. Warto do tego wracać i się tym inspirować – dodaje.
Pierwsze miejsce zdobyło KGW Pruszcz za polędwicę z jelenia w sosie myśliwskim w ziołach na puree z selera.
Drugie miejsce zdobyło KGW Chlebowianki z Janiej Góry za placki ziemniaczane z gulaszem.
Na trzeciej lokacie uplasowało się KGW Biechówko (gmina Drzycim) za zupę uśpionka.
- To mało popularna, tradycyjna zupa regionalna. Główne składniki to tradycyjne warzywa, dodatkowo groszek i fasola oraz kawałki mięsa wołowego, boczek i kiełbasa - wyjaśnia Joanna Leszczyńska, przewodnicząca KGW Biechówko.
KGW Pruszcz będzie reprezentowało powiat świecki na etapie powiatowym. Dodatkowo Kujawko- Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie ufundował nagrodę w postaci warsztatów wypieku chleba dla zwycięskiego KGW.
Bitwie Regionów w Janiej Górze towarzyszyła piknikowa atmosfera. Piękna pogoda ściągnęła do Wioski Chlebowej tłumy z całego regionu.
Przybyli mieli okazję posmakować konkursowych potraw oraz kupić ciepły, chrupiący chleb, miody czy piwo regionalne. Lody według własnej receptury cieszyły się tak ogromnym powodzeniem, że przez chwilę ich zabrakło.
Na dzieci czekała również moc innych atrakcji. Mogły własnoręcznie stworzyć lalkę-motankę lub skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni. Przybyłym czas umilały występy artystyczne.
Zobacz poniżej galerię zdjęć.
redakcja@extraswiecie.pl
Skąd ta polędwica z jelenia
Skąd ta polędwica z jelenia teraz na jelenie nie polujemy daleko jeszcze do sierpnia Myśliwy
Było super ! Teraz czekamy do września na Festiwal Chleba !