Miód bywa nazywany eliksirem młodości. Wzmacnia naszą odporność, reguluje ciśnienie tętnicze, leczy wiele schorzeń. Łagodzi stres oraz zmęczenie. Pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.
Nie sposób również nie wspomnieć o walorach smakowych. To fantastyczny dodatek do różnych potraw. Wielu używa go też do słodzenia herbaty zamiast cukru.
- Miód jest najsmaczniejszym lekarstwem pod warunkiem, że pochodzi z prawidłowo prowadzonej pasieki - przekonuje Wiesław Dończyk, pszczelarz ze Świecia. - Polskie miody mają doskonałe właściwości, ponieważ obowiązują u nas rygorystyczne przepisy. Co za tym idzie, są droższe od miodów z Chin.
Robiąc zakupy w markecie warto zwrócić uwagę na ceny miodów.
Te najatrakcyjniejsze cenowo zwykle zawierają informację, że jest to mieszanka miodów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej i spoza niej.
Nie znajdziemy jednak informacji, w jakich proporcjach zmieszane są te miody i o jakie kraje spoza UE chodzi. Chociaż tego ostatniego, łatwo się domyśleć.
Związani z pszczelarstwem dobrze wiedzą, że zwykle są to Chiny. Zawarte w tym miodzie obce pyłki mogą być źródłem uczuleń.
Podczas kontroli wykrywa się w nich także szkodliwe dla zdrowia antybiotyki (chloramfenikol), środki bakteriobójcze, a nawet ołów.
Co robić w takiej sytuacji? Rozwiązanie jest dość proste. Najlepiej poszukać lokalnej pasieki, która będzie gwarancją jakości.
Na szczęście w powiecie świeckim nie brakuje dobrych pszczelarzy, którzy działają na rynku od wielu lat.
- Miłością od pszczelarstwa zaraził mnie zmarły przed rokiem Eugeniusz Schmidt, znany pszczelarz w Przechowa - wspomina Wiesław Dończyk.
Najpierw przez wiele lat był jego klientem. Potem odważył się zrealizować swoje marzenie i założył własną pasiekę.
- Po 20 latach doczekałem się 80 uli. Moje pszczoły specjalizują się w miodzie wielokwiatowym, rzepakowym, spadziowym i oczywiście popularnym lipowy - wylicza pszczelarz ze Świecia.
Kupując miód warto zwrócić uwagę na jego konsystencję.
- Prawdziwy miód krystalizuje - podkreśla Wiesław Dończyk. - Dobre miody wiosenne, bez względu na to, czy są przechowywane w chłodnej piwnicy, czy w ciepłej kuchni, już po kilku dniach zaczynają ulegać krystalizacji.
Miód rzepakowy krystalizuje w przeciągu jednego tygodnia.
- Słomkowy kolor po skrystalizowaniu przechodzi w biel, która niedoświadczonym klientom kojarzy się ze smalcem - wyjaśnia pszczelarz.
Miód lipowy przechowywany w chłodnej piwnicy o temperaturze około 10-16 stopni C., krystalizuje po około 3-4 tygodniach. Jeśli po tym okresie kupujemy płynny miód, to oznacza, że jest "chrzczony", grzany albo źle przechowywany.
- Tymczasem nie brakuje klientów poszukujących płynnych miodów - zwraca uwagę właściciel pasieki. - To wielki błąd. Najczęściej taki miód był podgrzewany i przez to stracił swoje dobroczynne właściwości.
Artykuł reklamowy? Pszczelarzom poprzewracało się w głowach. Ceny z kapelusza. Wielu z nich wspomaga miód cukrem. Miody ze świata kupione w marketach są przebadane.
Tak zwłaszcza te z niemieckich marketów
O tym był właśnie ten artykuł, żebyśmy omijali miód wspomagany np cukrem. Pamietam, że miody z marketów się nie krystalizują, bynajmniej kiedyś jak kupowałem to tak było ! Pozdrawiam
Od jakiegoś czasu kupuję miód od tego pana i wiem co jem. Ma bardzo dobre miody.
Pozdrawiam, Gucio 🙂
W marketach jest właśnie miód dla ciebie i tylko tam kupuj. Prawdziwego miodu od utrzciwego polskiego pszczelarza dla ciebie to szkoda ,żeby marnowalo go twojej podniebienie.
Większość podaje cukier bo tak musi być z niczego pszczoła miodu nie zrobi proste!!
Pszczółko Maju, bynajmniej to nie jest takie ładniejsze przynajmniej. Sprawdź to sobie, bardzo proszę.
Panie Obywatelu,
To nie artykuł reklamowy tylko głos pszczelarzy.
W ostatnich latach ceny miodu są takie, że ledwie starcza na koszty. Dobrze jest jeśli pszczelarzowi starczy pieniędzy z miodu chociaż na cukier do zakarmienia pszczół na zimę po odebraniu miodu, czy najpotrzebniejsze inwestycje.
Większość pszczelarzy w Polsce to hobbyści, którzy w mniej sprzyjających latach dopłacają do pszczół.
Jeśli ma Pan wątpliwości, że niektórzy pszczelarze fałszują miód cukrem, to może Pan poszukać w okolicy pszczelarza, któremu Pan zaufa. W Polsce zdecydowana większość pszczelarzy sprzedaje bardzo dobry i prawdziwy miód.
Po co Pan chce kupować miód z importu? To polskie pszczoły zapylają uprawy polskich rolników i wspierają bioróżnorodność w naszym kraju.
Polski miód jest bardzo wysokiej jakości, w porównaniu z miodem z importu, który nie musi spełniać tych samych wymagań.
Miodu z importu wcale nie są bezpieczne! Z badań komisji europejskiej z dnia 23.03.2023 wynika, że 46 procent miodu pochodzącego z importu było zafałszowanych, tylko co trzecia próbka z Chin była prawdziwa.
W miodzie importowanym wykrywa się różne niebezpieczne substancje.
Ciekawe filmy na temat fałszowania miodu nagrywa pan Sebastian z kanału beekeper pl
Pozdrawiam
Za tamtych nierzadów to był dopiero miód Ale rosyjski
Najlepszy miód jaki jadłem, najlepiej sprawdzić jak długo się rozpuszcza w herbacie (oczywiście nie we wrzątku) ten się rozpuszcza baaardzo długo wiec cukru nie ma !
Na targowisku coraz częściej sprzedawany jest miód pochodzący z importu z naklejką własnej pasieki i to jest największy problem.
Gdzie można kupić ten miód się ktoś?????
666076032 Sportowa 27 Świecie
To wszystko prawda w artykule. Coraz trudniej być zawodowym pszczelarzem. Zapraszam do siebie po miód, pyłek, propolis i mleczko pszczele sklep.miodybartkowiaka.pl