Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Styl życia

USG jamy brzusznej - kiedy warto je wykonać i jak przygotować się do badania?

USG jamy brzusznej to badanie obrazowe, które pozwala ocenić stan narządów wewnętrznych brzucha i tworzących je tkanek. Na czym polega zabieg, kiedy warto go wykonać i jak przygotować się do badania ultrasonografem?

USG jamy brzusznej – co to jest i czemu służy?

USG jamy brzusznej to badanie obrazowe, które zaleca się, gdy istnieje podejrzenie patologicznych zmian w obszarze tej części ciała. Badanie wykonuje się za pomocą ultrasonografu. Specjalna głowica emituje fale dźwiękowe, które odbijają się od narządów wewnętrznych i dają natychmiastowy obraz na ekranie urządzenia. Doświadczony specjalista może w ten sposób ocenić kształt i rozmiar poszczególnych narządów i ich tkanek oraz zaobserwować ewentualne anomalie. Badanie jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne. Często stanowi wstęp do bardziej szczegółowych badań diagnostycznych. 

Kiedy warto wykonać USG jamy brzusznej? Wskazania

USG brzucha zalecane jest pacjentom, którzy cierpią na nawracające bóle brzucha o różnym nasileniu. Mogą one towarzyszyć rozmaitym schorzeniom, w tym zmianom nowotworowym. Badanie pozwala ocenić wielkość i budowę narządów oraz ewentualne anomalie rozwojowe. Jest także narzędziem diagnostycznym w leczeniu zapalenia otrzewnej, uszkodzeniu wątroby oraz w terapii złogów w drogach moczowych. Obraz pozwala także wykryć torbiele, guzy i inne niepokojące zmiany. 

Reklama
Reklama

Badanie wykonuje się również w przypadku wystąpienia żółtaczki. Wystąpienie schorzenia może sugerować chorobę wątroby, potrzebna jest więc dalsza diagnostyka. Wskazaniem do USG jamy brzusznej są także długotrwałe zaparcia, biegunki i inne przewlekłe dolegliwości jelitowe, które mogą świadczyć o poważniejszych problemach z układem pokarmowym.

USG jamy brzusznej stosuje się w przypadku poważnych urazów jamy brzusznej, np. na skutek wypadków. Można też w ten sposób zdiagnozować źródło nieustannych kolek u dzieci. Wskazaniem do wykorzystania metody obrazowej jest ponadto powiększenie obwodu brzucha lub duże napięcie wyczuwalne podczas badania palpacyjnego. 

Jak przygotować się do badania brzucha ultrasonografem?

O ile badanie ultrasonografem nie wymaga zwykle szczególnych przygotowań, tak USG jamy brzusznej jest nieco bardziej specyficznym i wymagającym zabiegiem. Przygotowania do badania warto rozpocząć już jeden dzień przed planowanym terminem wizyty. Jednym z podstawowych zaleceń jest lekkostrawna dieta oraz ograniczenie alkoholu, napojów gazowanych i produktów, które mogą powodować wzdęcia. Warto także zażyć środki farmakologiczne, które eliminują powstawanie gazów lub węgiel medyczny. 

Reklama
Reklama

W dniu badania należy pić tylko i wyłącznie wodę niegazowaną oraz przyjąć wszystkie regularnie stosowane leki. O ich liście warto poinformować lekarza. Może się zdarzyć, że niektóre z nich będą mieć wpływ na odczyt obrazu. 6 godzin przed wizytą pacjent powinien powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek posiłków. W przypadku niemowląt, nie można ich karmić i poić co najmniej 1,5 godziny przed badaniem. 

Jeśli pacjenci są skierowani do badania szczegółowego pęcherza moczowego i prostaty powinni w czasie badania mieć wypełniony pęcherz, tak aby odczuwać parcie na mocz. Niezastosowanie się do tych zaleceń może skutkować niewłaściwym obrazem ultrasonograficznym i konieczności powtórzenia badania. 

Jak wygląda USG jamy brzusznej? Przebieg badania

Jak zostało wspomniane powyżej, USG jamy brzusznej jest całkowicie bezbolesnym i bezinwazyjnym zabiegiem. Badanie trwa zwykle około 10-15 minut. W trakcie badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej, chyba że lekarz zaleci inaczej. W trakcie USG brzucha głowica aparatu ultrasonograficznego porusza się po brzuchu pacjenta, dając obraz tworzących go struktur. Dzięki temu lekarz może od razu dokonać wstępnej oceny lub diagnozy. USG brzucha można wykonać prywatnie bez skierowania lub zdecydować się na zabieg w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wówczas badanie jest darmowe, ale wymaga zwykle dłuższego czasu oczekiwania.

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W sobotę po południu w gminie Jeżewo znaleziono nieprzytomnego mężczyznę. Z pomocą pospieszyli świadkowie zdarzenia, a potem strażacy i ratownicy medyczni.

Wiadomości

W przyszłym roku możemy spodziewać się ogłoszenia przetargu na realizację kolejnego etapu odbudowy świeckiego zamku. Przesunięcie terminu ma ścisły związek z konkursem, w którym...

Wiadomości

W nocy z piątku na sobotę straż pożarna dostała zgłoszenie o zadymieniu w budynku mieszkalnym w Tleniu. Do akcji skierowano trzy zastępy straży.

Wiadomości

W niedzielę wieczorem strażacy dostali wezwanie do pożaru w zakładzie w Lnianie.

Wiadomości

Policja ustala przyczyny wypadku, do którego doszło w gminie Pruszcz. W sobotę wieczorem zderzyły się dwa samochody osobowe, którymi jechały trzy osoby.

Wiadomości

W odstępie zaledwie godziny doszło w Świeciu do dwóch przypadków, w których na przejściach dla pieszych zostali potrąceni przechodnie.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Po kilku latach przerwy Jarmark Bożonarodzeniowy w Świeciu wraca na Duży Rynek. Kiedy będzie i jakie atrakcje przygotowano z tej okazji?

Wiadomości

Świecie chce zbudować rondo na skrzyżowaniu ulic Cukrowników i Armii Krajowej.

Wiadomości

We wtorek ciężarówka wbiła się w barierę energochłonną na trasie ekspresowej S5.

Wiadomości

Gmina Świecie planuje remont na ulicy Sądowej na odcinku od ulicy Świętopełka do Przedszkola nr 1. Prace mogą potrwać nawet dwa lata.

Wiadomości

W czwartek rano doszło do dwóch poważnych kolizji na drogach powiatu świeckiego. Najpierw w gminie Osie, a potem w gminie Świecie.

Wiadomości

Z powodu wypadku na trasie ekspresowej S5 należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Gmina Świecie planuje remont na ulicy Sądowej na odcinku od ulicy Świętopełka do Przedszkola nr 1. Prace mogą potrwać nawet dwa lata.

Wiadomości

W czwartek rano doszło do dwóch poważnych kolizji na drogach powiatu świeckiego. Najpierw w gminie Osie, a potem w gminie Świecie.

Wiadomości

Z powodu wypadku na trasie ekspresowej S5 należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Wiadomości

W 2025 r. Świecie zamierza wydać na inwestycje o ponad jedną trzecią więcej niż w tym roku. Plan wydatków obejmuje blisko sto pozycji. Przyjrzeliśmy...

Wiadomości

Aż osiem par spotkało się dziś w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świeciu. Wszyscy przybyli tam z tego samego powodu - aby odebrać medale "Za...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

Dobra koordynacja ruchowa i wytrzymałość to nieodzowne elementy, aby zaliczyć test, jaki przechodzą osoby ubiegające się o pracę w policji. Dziś ponad 90 uczniów,...

Wideo

Każda podróż to przygoda. Czasami bardzo niebezpieczna. Kim są ludzie, którzy z plecakiem wyruszają na drugi koniec świata? Kilku z nich można było poznać...

Wideo

W poniedziałek strzelnica Forteca Świecie świętowała pierwszą rocznicę działalności.