Pod patronatem Extra Świecie
Organizowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej VII Festiwal Podróżników "Piąty Ocean" po raz kolejny potrwa od czwartku do niedzieli.
W tym roku znaczna część festiwalu będzie poświęcona podróżowaniu po Polsce, Sporo podróży ma charakter wyczynowy. Będzie o wyprawach pieszych, biegowych, rowerowych i pływackich.
Festiwal zainauguruje prelekcja świecianina Sławka Mądzielewskiego, który wraz z grupą kolegów – miłośników rowerów mtb – wybrał się w długodystansową podróż rowerem z Jeleniej Góry do Drezna i dalej wzdłuż zachodniej granicy do Szczecina.
Kolejnym punktem czwartkowego programu będzie wystąpienie Katarzyny Augustyn, współautorki popularnego bloga A Kind of Adventure, w którym opowiada głównie o rodzinnych podróżach. Tym razem wybrała się w samotny marsz arktycznym szlakiem długodystansowym Kungsleden w szwedzkiej Laponii.
Na koniec dnia Świecie odwiedzi połowa podróżniczego duetu Stones on Travel – Arek Winiatorski, który wspólnie z Olą Synowiec przeszedł pieszo dookoła Polski. Idąc polnymi ścieżkami, drogami szybkiego ruchu i górskimi szlakami poznawali nowe oblicza atrakcji turystycznych oraz nieoszlifowane i mniej znane perełki polskiej turystyki.
Drugiego dnia dzieci ze świeckich szkół będą kolorować gigantyczną mapę świata. Krótko potem posłuchamy o zwiedzaniu, zabytkach i skarbach oraz dowiemy się, kim są Mataszkowie. Zajęcia poprowadzi Tomasz Stochmal, autor książek, bloger i podróżnik.
Kolejny punkt programu będzie miał formę prelekcji skierowanej przede wszystkim do młodzieży. Wspólnie z Tomaszem Stochmalem wyruszymy w fascynującą podróż po… województwie kujawsko-pomorskim. Właśnie w naszym regionie możemy podziwiać wiele zapomnianych starych pałaców, dworów, budynków sakralnych, fabryk, czy fortyfikacji.
Tuż po tej prelekcji rozpocznie się pierwszy w historii festiwalu Turniej Gier Planszowych, podczas, którego będzie można odkryć siły natury dzięki grze "Szlaki".
Następnym punktem będzie prelekcja Adama Nowaczewskiego, nauczyciela przedmiotów mechatronicznych związanego ze Świeciem od ponad trzydziestu lat. Adam Nowaczewski poprowadzi uczestników spotkania trasą pieszych wędrówek po Alpach, których w trakcie 24 lat odbył dziesiątki.
Później z Europy przeniesiemy się na Karaiby, a dokładniej do pogrążonego w chaosie Haiti. O swojej podróży po tym wyspiarskim kraju i bliskich związkach między Polską a Haiti, opowie Mateusz Jakubowski, znany ze zdobywającego coraz większą popularność kanału na YouTube "Śladami Polonii".
Na piątkowy wieczór zaplanowano występ peruwiańskiego zespołu Los Companieros. Sercem ich muzyki pozostaje muzyka andyjska, która obejmuje tradycje Peru, Boliwii i Ekwadoru. Przez lata gry muzycy rozwinęli swój styl, odkrywając nowe dźwięki, łącząc tradycję z nowoczesnością.
Sobotni poranek będzie poświęcony zajęciom podróżniczym dla dzieci. Po kilku latach przerwy na festiwal powróci Michalina Kupper, pedagożka, animatorka i organizatorka wyjazdów na Bliski Wschód, z którą podczas zajęć "Dzieci świata" uczestnicy warsztatów przekonają się, jak wyglądają szkoły, place zabaw i posiłki w innych częściach świata oraz wypróbują zabawki swoich rówieśników z odległych kontynentów.
Zaplanowano także drużynowy turniej układania puzzli podróżniczych na czas oraz zajęcia skierowane do najmłodszych odkrywców. Tym razem uczestnicy poznają postać Pawła Strzeleckiego, który nie tylko odkrył najwyższy szczyt Australii, ale zapełnił sporo więcej białych plam na ówczesnych mapach.
Nie zabraknie również nauki gry na bębnach djembe i dundun, które podobnie jak w poprzednich edycjach, poprowadzi doświadczony pasjonat tych instrumentów, Piotr Schutta oraz warsztatów tworzenia mydełek z Michaliną Kupper.
Po południu 18 listopada rozpocznie się blok prelekcji podróżniczych, który potrwa do późnego wieczora.
Na początek spotkamy się z Mateuszem Fabiszakiem, muzykiem, entuzjastą podróży i biegów długodystansowych, który w ciągu 14 lat ukończył biegi maratońskie w takich miejscach jak Praga, Ateny, Sztokholm, czy Rzym.
Kolejną prelekcję poprowadzi Leszek Naziemiec, fizjoterapeuta dziecięcy, psycholog oraz pasjonat pływania lodowego i przygodowego. Wystąpienie będzie poświęcone pływaniu przygodowemu. Podróżnik opowie o wyprawie na Antarktydę i na rzekę Jukon, gdzie przepłynął 250 km.
Z dalekich i mroźnych krain przeniesiemy się do Polski, po której rowerowymi przewodnikami będą Loverowi, czyli Aleksandra Szczepańska i Daniel Sienkiewicz.
Na ostatniej sobotniej prelekcji spotkamy się z Jackiem Hugo-Baderem, autorem cenionych reportaży, dziennikarzem i podróżnikiem. Usłyszymy o podróży śladami szamanów, między innymi do Jakucji.
Tegoroczny Festiwal Podróżników "Piąty Ocean" zamknie Podróżnicza Gra Terenowa "Mistrzowie geografii". To drużynowa rozgrywka dla osób ciekawych świata, entuzjastów rozwiązywania zagadek i spacerów na świeżym powietrzu.
Komentarze (0)