Jak już informowaliśmy, 26 listopada w Bratwinie (gmina Dragacz) spłonął barak, znajdujący się na uboczu wsi.
Po ugaszeniu pożaru strażacy znaleźli wewnątrz spalone ciało mężczyzny. Prawdopodobnie do pożaru doszło, kiedy próbował się ogrzać.
Mężczyzna nie był zameldowany w gminie Dragacz. Nie korzystał ze wsparcia miejscowej pomocy społecznej. Sprawą zajmuje się prokuratura.
Zima to najgorsza pora roku dla osób bezdomnych.
- W tym okresie policjanci, wspólnie ze strażą miejską i innymi instytucjami, sprawdzają miejsca, gdzie mogą gromadzić się osoby narażone na wychłodzenie lub zamarznięcie – wyjaśnia kom. Joanna Tarkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.
Są to zazwyczaj stare, opuszczone budynki, altany działkowe, baraki.
Bezdomni, aby się rozgrzać, często rozpalają w takich miejscach ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne.
- Funkcjonariusze proponują im przewiezienie do ośrodków, gdzie będą mogli zjeść ciepły posiłek i przenocować. Informują też, gdzie znajdują się jadłodajnie i schroniska – mówi Joanna Tarkowska.
Jak podkreśla komisarz, nie tylko bezdomni są narażeni na wychłodzenie lub zamarznięcie.
- Jeżeli wiemy o osobach w podeszłym wieku, samotnych, niepełnosprawnych, mieszkających w nieogrzewanych pomieszczeniach, sprawdźmy czy nie potrzebują naszej pomocy – apeluje.
W sytuacjach zagrożenia ich życia lub zdrowia poinformujmy odpowiednie służby: samorządy lokalne, ośrodki pomocy społecznej lub policję.
Osoby znajdujące się w sytuacji kryzysowej mogą uzyskać pomoc pod numerem bezpłatnej infolinii 0 800 301 630, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 -15.00.
Można też kontaktować się z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu 52 34 97 777.
- Apelujemy o to, aby nikt z nas nie pozostał obojętny na los drugiego człowieka, który potrzebuje pomocy. Jednym telefonem, powiadamiając odpowiednie służby, można uratować komuś życie – podkreśla kom. Joanna Tarkowska.
Wczoraj bezdomny żebrał przed wejściem do „Biedronki” (tej przy markecie „Mrówka). Klęczał i trząsł się z zimna ale nikt nie reagował. Wezwałem patrol. Ludzie reagujcie, wy też jutro możecie być bezdomni.
Pewnie dylerke miał bo brak alkoholu
Często bezdomni żebrają pod Kaufland pod wpływem alkoholu, śmierdzą strasznie, przenoszą różne choroby i pasożyty, moje pytanie ile ta Policja ma ich wozić? Oni i tak wrócą… Do psychiatryka na oddział zamknięty z nimi
Dokładnie albo niestety siła natury zrobi porządek
Ale to chyba raczej sam na własne życzenie. Przecież można podjąć pracę w takim wieku . Coś wynająć i żyć jak człowiek. Teraz jest minus 9 max a co będzie jak będzie minus 15 czy 20 ?
Naród katolików, brak słów .
Brak słów na to, że trzeba tych chorych oglądać i patrzeć jak na własne życzenie zamieniają się w zwierzęta
bezdomni stoją przed kauflandem, bo tam mają dobre miejsce do żebrania i darmową toalete na dobrym poziomie, której nie muszą sprzątać. Na miejscu kauflanda zrobiłbym jakiś czytnik na drzwiach do toalety co czytałby jakiś kod z paragonu z aktualną datą po czym dopiero otwierał drzwi
Gonić do pracy nie robów
Noo najlepiej za kelnera ich dać i obstawiać który wyleje niosąc jedną ręką danie
Noo my chętnie menelice zatrudnimy
Każdy w komentarzach taki hojny jest A nikt mu nie pomoże nawet. Są w Świeciu ludzie bogaci mają swoje duże firmy, Np dlaczego nie wyciągną ręki do biednych????, Kosztuje to ich coś? Tacy są niby wierzący w Boga itp, Bóg kazał się dzielić i jak to mówił Jezus Chrystus, Głodnych nakarmić, spragnionych napoić a nagich przyodziać. Każdy patrzy na swoją kieszeń niestety A biednych mają w dupie I taka prawda!!!! Wstyd dla was, ludzie próbują się czegoś dorobić lecz nie dają rady czy na prawdę jest tak ciężko wyciągnąć rękę do kogoś!!!!
Jak oni czasu nie mają na pracę bo muszą ładować alko haha
Ich trzeba leczyć a nie dawać, człowiek chodzi do pracy czy mu się chce czy nie, a taki wstanie i już mu się nie chce i nic nie musi, bogactwo samo nie przyjdzie niech nikt od nikogo nie wymaga dzielenia się, w tym kraju dość jest rozdawnictwa, tak samo mówię do roboty