Od 20 stycznia działa Pani Biuro Poselskie przy al. Jana Pawła II w Świeciu. Z jakimi problemami najczęściej przychodzą mieszkańcy?
Rzeczywiście, minął już ponad miesiąc od oficjalnego otwarcia mojego Biura Poselskiego. Od samego początku mieszkańców chętnych na spotkanie nie brakuje. Problemy, z którymi się zgłaszają dotyczą wielu kwestii: od stanu dróg i infrastruktury po sprawy socjalne i zauważane przez mieszkańców propozycje zmian prawa. Do każdej sprawy podchodzę indywidualnie. Chciałabym, żeby osoby, które potrzebują pomocy, poczuły, że nie są pozostawione same sobie. Tak, jak obiecywałam podczas swojej kampanii.
W Biurze Poselskim spotykam się również z mieszkańcami, którzy przychodzą zapytać o bieżące prace Sejmu lub aby pogratulować, zrobić sobie zdjęcie i przekazać kilka ciepłych słów. To dla mnie wyjątkowo miłe momenty, za które bardzo dziękuję.
Udało się załatwić jakiś problem zgłaszany przez mieszkańców?
Niektóre ze zgłaszanych mi spraw udaje się wyjaśnić już podczas samej rozmowy. Inne wymagają konsultacji z urzędnikami, zasięgnięcia opinii prawników lub podjęcia interwencji poselskiej. Niektórzy mieszkańcy proszą o możliwość skonsultowania swojej sprawy z radcą prawnym, tu służymy pomocą.
Biuro odwiedzają także samorządowcy i przedsiębiorcy. Często też sama korzystam z zaproszeń i odwiedzam gminy, powiaty oraz firmy działające w naszym regionie. Podczas spotkań rozmawiamy o koniecznych i pilnych zmianach przepisów, finansowaniu zadań samorządowych, przywróceniu podmiotowości przedsiębiorcom. Zawsze zapewniam o gotowości do współpracy. Jeśli mogę pomóc - na pewno to zrobię.
Często bywa Pani w naszym regionie czy obowiązki w Sejmie są na tyle absorbujące, że nie jest Pani w stanie być tak często, jakby chciała?
Pracy rzeczywiście jest sporo - zazwyczaj trzydniowe posiedzenia Sejmu odbywają się co dwa tygodnie. Do tego dochodzi praca w komisjach, podkomisjach i zespołach parlamentarnych oraz naprawdę spora ilość zaproszeń - do udziału w programach telewizyjnych, radiu i na wydarzenia odbywające się w całej Polsce. Dokonując wyboru zawsze pamiętam, że jestem posłanką z Powiatu Świeckiego i to obecność wśród naszych mieszkańców jest najważniejsza. Dlatego staram się pełnić dyżury poselskie w biurze najczęściej, jak tylko mogę. A gdy mnie nie ma, w biurze zawsze jego dyrektor Marta Suchomska, która chętnie sama pomoże lub umówi spotkanie.
W jakich komisjach Pani zasiada i nad czym obecnie pracujecie?
Jestem członkiem Komisji Zdrowia oraz od niedawna Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Pracujemy nad zmianami ustaw, zapoznajemy się z raportami dotyczącymi prac poprzedniego rządu. Na posiedzeniach Komisji Zdrowia opiniujemy projekty ustaw. Zajmowaliśmy się już m.in. Krajową Siecią Onkologiczną i kształceniem na nowo otwartych kierunkach medycznych. Analizowaliśmy też działania Agencji Badań Medycznych w latach 2019 – 2023 i niestety ujawniono szereg nieprawidłowości…
Jeśli chodzi o Komisję Ochrony Środowiska - w lutym skupiliśmy się na raporcie NIK związanym z kryzysem ekologicznym na Odrze oraz na sytuacji na rynku drewna.
Jestem też członkinią zespołów parlamentarnych m.in. dotyczących samorządu terytorialnego, praw kobiet, OSP czy specjalnego zespołu Romana Giertycha ds. rozliczeń.
Mieszkańcy z naszego powiatu często bywają Pani gośćmi w Sejmie.
Tak, to jedna z najprzyjemniejszych części sprawowania mandatu posła - możliwość zapraszania gości do Sejmu. Móc zobaczyć obrady na żywo, obserwować pracę parlamentarzystów - moim zdaniem, to najlepsza lekcja wiedzy o społeczeństwie. Cieszę się, kiedy mogę spotkać naszych mieszkańców w Warszawie i być ich przewodnikiem po sejmowych kuluarach.
Biuro Poselskie Posłanki Iwony Karolewskiej
Al. Jana Pawła II 1 „O”
86-105 Świecie
tel. 573 307 353
e-mail: karolewska.iwona@outlook.com
czynne od poniedziałku do czwartku w godz. 10.00 - 16.00
Komentarze (0)