Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Debata o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Podano propozycje konkretnych rozwiązań [zdjęcia]

W miniony piątek odbyła się druga edycja Okrągłego Stołu Wokół Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Tym razem sposobów na poprawę fatalnej sytuacji szukali dorośli: psycholodzy, nauczyciele, pedagodzy i kuratorzy.

Udostępnij
Jednym z prelegentów była Hanna Jurek, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu / Fot. Andrzej Bartniak

Uczestnikami pierwszego okrągłego stołu w ubiegłym roku była młodzież. W nieskrępowanej atmosferze młodzi ludzi mówili o przyczynach problemów psychicznych rówieśników.

Owocem spotkania była lista wniosków zapisanych na specjalnej tablicy. Stanęła ona na honorowym miejscu podczas drugiej edycji Okrągłego Stół Wokół Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży.

Tym razem do debaty w świetlicy Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu zaproszono dorosłych, m.in. psychologów, psychiatrów, nauczycieli, pedagogów, kuratorów, samorządowców i polityków. Przekrój dość szeroki. Wspólnym mianownikiem była działalność na rzecz dzieci i rodziny.    

Reklama
Reklama

Podobnie jak w przypadku wcześniejszej edycji, organizatorami piątkowego wydarzenia byli Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Świeciu. 

Debatę poprzedziło wystąpienie posłanki Iwony Karolewskiej, która mówiła o spotkaniu parlamentarzystów z młodzieżą w senacie. Podkreślała gotowość do zmian i zrozumienie wśród polityków, że kwestia zdrowia psychicznego, to nie tylko obecność psychologów i psychiatrów w poradniach, szpitalach, czy w szkołach. Konieczne jest kompleksowe, przemyślane wsparcie.

Przez moment na ekranie pojawił się też znany poseł Marcin Józefaciuk, znany z dobrego kontaktu z młodzieżą. Wraz z Iwoną Karolewską działa w sejmowej komisji zdrowia.

Reklama
Reklama

Hanna Jurek, dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, poinformowała, że konkretne deklaracje i pomysły, jak wdrożyć pomoc dla młodzieży wybrzmiały na konferencji zorganizowanej przez MEN i Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie.

Najważniejsze i kluczowe jest zdrowie naszych dzieci i wsparcie rodzin dzieci w kryzysie psychicznym - podkreślała Hanna Jurek. - Działania w obszarze wspierania zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży muszą być podjęte we współpracy międzyinstytucjonalnej oraz międzysektorowej.

Program gotowy do realizacji w szkołach, dotyczący zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych przedstawiła uczestnikom Magdalena Zdunkiewicz, koordynatorka programu Młode Głowy. To inicjatywa fundacji Unaweza założonej przez Martynę Wojciechowską, dziennikarkę, podróżniczkę i pisarkę.

Reklama
Reklama

Koordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci, lekarz psychiatra Dagmara Piekarz-Raca przedstawiła dane statystyczne zebrane z historii leczenia młodych pacjentów w Świeciu. Wzrost liczby chorych dzieci i po próbach samobójczych jest bardzo niepokojący, a szpital dysponuje jedynie 25 miejscami dla dzieci. Tendencja wzrostowa obserwowana jest podobnie jak w całej Polsce.

Alarmujemy, że dzieci potrzebują natychmiast naszej pomocy i zmian systemu – więcej limitów dla przyjmowania pacjentów ambulatoryjnie - mówiła Dagmara Piekarz-Raca.

Specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, lekarz Katarzyna Wojciechowska przedstawiła sytuację młodego człowieka w kryzysie z punktu widzenia lekarza, który taką pomoc świadczy. Mocno wybrzmiały jej słowa, że najważniejsze dla uczniów jest dobre samopoczucie, a nie jego oceny i sukcesy edukacyjne.

Reklama
Reklama

Czasami warto pomyśleć co młody człowiek czuje i dać mu też szansę na samodzielne rozwiązywanie problemów i przejście przez trudny okres rozwojowy. Kryzys psychiczny jest następstwem szybkiego tempa życia, technologii cyfrowej, za którą nie nadąża normalny biologiczny rozwój człowieka.

Było to początkiem burzliwej dyskusji i formułowania pomysłów uczestników, co już teraz można zrobić, nie czekając na odgórne zmiany systemowe i rozporządzenia.

Debata była burzliwa, ale komunikaty, które łączyły się z postulatami młodzieży, były jasne. Przedstawiamy je poniżej.

Reklama
Reklama

  • Psycholog dostępny dla każdego w szkole bez stygmatyzacji korzystających z jego pomocy.
  • Przeszkolenie nauczycieli w rozpoznawaniu ucznia w kryzysie psychicznym, ale nie zajmowanie się jego terapią lecz przekazywanie terapeutom.
  • Wsparcie psychologiczne nauczycieli, którzy potrzebują pomocy.
  • Wychowawcą klasy powinien być nauczyciel o szczególnej osobowości, a nie z przypadku i powinien być odpowiednio za to wychowawstwo nagradzany.
  • Wielosektorowość w udzielaniu pomocy: lekarz, PPP, PCPR, kuratorzy.
  • Telefony zaufania dla mieszkańców powiatu świeckiego: psycholog, porady prawne dla młodzieży, porady dla rodziców.
  • Dostosowanie warunków szkolnych i procedur do potrzeb dziecka wracającego do szkoły po długiej chorobie lub nieobecności.
  • Profilaktyka zdrowia psychicznego w mediach i na godzinach wychowawczych w szkole.
  • Wsparcie kompetencji rodzicielskich poprzez dotarcie do zainteresowanych przez wszystkie możliwe resorty.
  • Stworzenie miejsca spotkań dla młodzieży – młodzieżowa kawiarenka dla wszystkich.
  • Szkoła do zdobywania wiedzy, ale przede wszystkim dobrostan uczniów.

Zobacz poniżej galerię zdjęć.

Reklama
Reklama

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Wszystkie złe emocje związane ze zdrowiem psychicznym dzieci mają jedno wspólne źródło. To telefon i dostęp do TikToka. Młodzież jest tam obrażana, manipulowana i okłamywana. Chcecie zdrowych dzieci zabierzcie im telefony i kamery.

A Zygi teraaa lekarzem jeee

Zygi jest Dj

Reklama

Rodzicom dzieci, radzę sprawdzić kontrowersje związane z fundacją Unaweza i ich badaniem. Specjaliści wykazali szereg nieprawidłowości w zbieraniu informacji, przez co wysnute wnioski są błędne. Proszę o sprawdzenie i informowanie wychowawców aby to mieli na uwadze. Fundacja sama przyznała się do tego, że zebrane przez nich dane mogą być błędne ale nikt nie robi z tym niczego bo Pani Wojciechowska nie może się mylić i. Zdrowie psychiczne jest zdrowe ale róbmy to z głową!

Jeden z postulatów: „wychowawcą klasy nie powinien być nauczyciel z przypadku” – to zakładamy, że tacy są. Co gorsze, akceptujemy to.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Podczas wczorajszej sesji Rada Gminy w Jeżewie podjęła decyzję o likwidacji przychodni. Co to oznacza dla pacjentów i pracowników tej placówki?

Wiadomości

W 2025 r. Świecie zamierza wydać na inwestycje o ponad jedną trzecią więcej niż w tym roku. Plan wydatków obejmuje blisko sto pozycji. Przyjrzeliśmy...

Wiadomości

W odstępie zaledwie godziny doszło w Świeciu do dwóch przypadków, w których na przejściach dla pieszych zostali potrąceni przechodnie.

Co jest grane?

Po kilku latach przerwy Jarmark Bożonarodzeniowy w Świeciu wraca na Duży Rynek. Kiedy będzie i jakie atrakcje przygotowano z tej okazji?

Wiadomości

We wtorek ciężarówka wbiła się w barierę energochłonną na trasie ekspresowej S5.

Wiadomości

W czwartek rano doszło do dwóch poważnych kolizji na drogach powiatu świeckiego. Najpierw w gminie Osie, a potem w gminie Świecie.

Reklama
Reklama

Wiadomości

W piątek rano w gminie Osie zderzyły się dwa samochody osobowe. Dzień wcześniej na tej samej drodze doszło do kolizji z udziałem dwóch osobówek...

Wiadomości

Gmina Świecie planuje remont na ulicy Sądowej na odcinku od ulicy Świętopełka do Przedszkola nr 1. Prace mogą potrwać nawet dwa lata.

Wiadomości

Rozbitym autem i pobytem w szpitalu zakończyła się podróż 19-letniego kierowcy mazdy.

Styl życia

Aż osiem par spotkało się dziś w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świeciu. Wszyscy przybyli tam z tego samego powodu - aby odebrać medale "Za...

Wiadomości

Z powodu wypadku na trasie ekspresowej S5 należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Wiadomości

Miasto zapowiada powstanie około 20 nowych miejsc parkingowych na dwóch świeckich osiedlach. Tworzenie ich jest coraz bardziej karkołomnym zadaniem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Podczas wczorajszej sesji Rada Gminy w Jeżewie podjęła decyzję o likwidacji przychodni. Co to oznacza dla pacjentów i pracowników tej placówki?

Wiadomości

Rozbitym autem i pobytem w szpitalu zakończyła się podróż 19-letniego kierowcy mazdy.

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu prowadzą pod nadzorem prokuratury postępowanie w sprawie uszkodzenia bramy wjazdowej na terenie ogródków działkowych.

Wiadomości

W miniony piątek o uwagę wyborców zabiegał w Świeciu lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Kandydat na prezydenta RP w czasie swojego wystąpienia najwięcej uwagi poświęcił...

Wiadomości

W miniony piątek Fundacja "Pomoc z Serca" uroczyście zainaugurowała działalność w powiecie świeckim. Jej sednem jest kompleksowa pomoc w radzeniu sobie z lękiem, stresem,...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

Dobra koordynacja ruchowa i wytrzymałość to nieodzowne elementy, aby zaliczyć test, jaki przechodzą osoby ubiegające się o pracę w policji. Dziś ponad 90 uczniów,...

Wideo

Każda podróż to przygoda. Czasami bardzo niebezpieczna. Kim są ludzie, którzy z plecakiem wyruszają na drugi koniec świata? Kilku z nich można było poznać...

Wideo

W poniedziałek strzelnica Forteca Świecie świętowała pierwszą rocznicę działalności.