Powszechnym sposobem na odfrankowienie kredytu stało się przewalutowanie zobowiązania walutowego na kredyt złotówkowy. Poza tym sposobem frankowicze mają do dyspozycji jeszcze jedną opcję, jaką stanowi unieważnienie kredytu i na mocy orzeczenia sądowego rozliczenie zobowiązania.
Przewalutowanie i ugoda z bankiem
Jedną z możliwości poprawy sytuacji frankowiczów jest przewalutowanie w drodze ugody z bankiem. Banki rzadko proponują realnie korzystne rozwiązania dla kredytobiorców, o wiele częściej są to pozorne korzyści, niemniej negocjując z bankiem można co nieco poprawić swoją sytuację finansową. Jeśli do tej pory nie podpisaliśmy ugody z bankiem dobrze się jest zastanowić i przeanalizować, czy nie korzystniejszą opcją jest roszczenie unieważnienia kredytu. W tym celu należy zapoznać się z zasadami wystąpienia z powództwem, ale również poddać dokumenty kredytowe analizie prawnej, dzięki której można oszacować szanse na wygraną w procesie przed sądem, zweryfikować przesłanki unieważnienia. Jednym z warunków umożliwiających roszczenie unieważnienia jest brak wcześniej podpisanej ugody, aneksu umowy z bankiem, jak i przewalutowania.
Odfrankowienie również dla kredytów spłaconych
Mówiąc o unieważnieniu kredytu dość istotną informacją jest fakt, iż unieważnić można również kredyt, umowę kredytową, gdy przestała obowiązywać z uwagi na zupełną spłatę zobowiązania. Warto z tej opcji skorzystać, gdyż można sporo środków odzyskać, które wpłacane były nienależnie na mocy umowy, która zawarta była z błędem, powodującym niezgodność z prawem od chwili jej zawarcia. Nie ma terminu określonego, w jakim należy z takim roszczeniem wystąpić, zatem można to uczynić zarówno miesiac po ukończeniu spłaty jak i kilka lat po zakończeniu spłaty kredytu.
Ulga dla frankowiczów
Odfrankowienie kredytu to ogromna ulga w spłacie wysokich rat kredytowych. Niestety samo przewalutowanie kredytu na złotówki to niezbyt fortunne rozwiązanie, zwłaszcza w dobie drożejących zobowiązań kredytowych i braku stabilności rynku. Dlatego też coraz więcej osób woli podjąć większe ryzyko i wystąpić do sądu o unieważnienie kredytu we frankach szwajcarskich z uwagi na sprzeczność zapisów umownych z prawem. To warunek konieczny, aby umowa była sprzeczna z prawem. tylko taką umowę można unieważnić.
Warto poczekać na wyrok
Postępowanie w sprawach frankowych kojarzy się z długim okresem oczekiwania na wyrok rozstrzygający. Oczywiście, nawet jeśli to tylko formalność, to jednak sprawa w sądzie trwa minimum kilka miesięcy. Warto poczekać, gdyż korzyści płynące z orzeczenia unieważnienia są bardzo duże. Można nie tylko odzyskać dużą część wpłaconych rat, bowiem wartość wpłat przeliczana jest po kursie franka z dnia podpisania umowy, kiedy szwajcarska waluta była warta niemal połowę tego co dziś. Ponadto uznając umowę za nieważną w chwili podpisania bankowi nie należą się żadne odsetki ani też opłaty, prowizje w związku z umową kredytową, które pobrane przez bank podlegają zwrotowi. Tym sposobem można te środki zaliczyć na poczet pozostałej części kredytu do spłaty.
Komentarze (0)