Projekt jest realizowany przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.
Jakie obszary Świecia najbardziej odstają pod względem jakości życia mieszkańców? Na to pytanie odpowiada aktualizacja Lokalnego Programu Rewitalizacji.
Gmina ma już zaktualizowany Lokalny Program Rewitalizacji na lata 2017-2023.
- Kiedy w Świeciu mówimy o rewitalizacji, przeciętnemu mieszkańcowi zwykle kojarzy się to z pracami prowadzonymi kilka lat temu w Śródmieściu i na Starym Mieście. Tym razem nie chodzi jednak o modernizację ulic, chodników i instalacji wodno-kanalizacyjnej – zaznacza Tadeusz Pogoda, Burmistrz Świecia. – Celem projektu jest przeprowadzenie rewitalizacji społecznej, tam gdzie jest to najbardziej potrzebne. Chodzi tu przede wszystkim o określenie dostępu do kultury, edukacji, sportu i rekreacji. Ale nie tylko, ważny jest również aspekt społeczny i rozwój usług świadczonych przez Ośrodek Integracji i Rehabilitacji w Świeciu na rzecz rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi.
Słabo na starym mieście
Znając rodzaj i zakres potrzeb, Gmina będzie mogła przystąpić do realizacji konkretnych zadań, np. stworzenia centrum kulturalno-edukacyjnego. Z dotychczasowego wstępnego rozpoznania wynika, że obszarem, gdzie jest najwięcej do zrobienia w tym zakresie jest Śródmieście i Stare Miasto. Takie wnioski płyną z rozmów z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej (duża ilość osób korzysta z pomocy społecznej) czy OKSiR-u (na zajęcia uczęszcza z tego terenu niewiele dzieci).
Zamek tętniący życiem
Gmina chciałaby, aby takim ośrodkiem kulturalno-edukacyjnym, promieniującym na Stare Miasto był Zamek i jego otoczenie. Oczywiście po planowanej renowacji. Odbywałyby się tutaj festyny, zajęcia edukacyjne, warsztaty. Natomiast teren wokół Zamku, po zagospodarowaniu, byłby idealnym miejscem do wypoczynku i rekreacji.
- Poszerzając horyzonty ludzi, rozbudzamy w nich ciekawość świata, chęć do poznawania czegoś nowego, do rozwijania się. A to z czasem zacznie procentować tym, że będą starali się wyrwać ze swojego dotychczasowego środowiska, by uczyć się lub podjąć pracę – argumentuje Tadeusz Pogoda.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.swiecie.eu oraz w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świeciu.
Poniżej do pobrania opracowanie aktualizacji LPR oraz formularz konsultacji społecznych.
Projekt jest realizowany przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej,
w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020
KONSULTACJE SPOŁECZNE
Gmina Świecie
opracowała aktualizację Lokalnego Programu Rewitalizacji
na lata 2017-2023
W dniach od 09.10.2017 r do 16.10.2017 r. trwają konsultacje społeczne Lokalnego Programu Rewitalizacji.
Gmina wyznaczyła obszar zdegradowany oraz obszar rewitalizacji. Wyznaczony obszar rewitalizacji to Śródmieście – Stare Miasto.
Zapraszamy do uczestniczenia w konsultacjach społecznych przygotowanego Lokalnego Programu Rewitalizacji.
Szczegółowe informacje można uzyskać na:
- stronie internetowej www.swiecie.eu zakładka Aktualizacja Lokalnego Programu Rewitalizacji:
http://www.swiecie.eu/pl/news/aktualizacja-lokalnego-programu-rewitalizacji - na stronie internetowejwww.bip.swiecie.eu http://bip.swiecie.eu/?app=zarzadzenia&nid=12671&y=2017
- w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świeciu w Wydziale Gospodarki, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej.
Burmistrz Świecia
Tadeusz Pogoda
Komentarze (0)