Ponad połowę ze wspomnianych 2 ml zł przewidziano na modernizację klatek schodowych. Od początku roku trwają remonty w budynkach przy ul. Krausego 6 i Prusa 5 w Świeciu oraz w blokach przy ul. Wrzosowej 2A i B w Gródku. Niebawem fachowcy pojawią się także przy ul. Prusa 3 i Krausego 11.
W ustalaniu kolejności remontów brano pod uwagę trzy elementy: czas, jaki upłynął od ostatniego remontu, stan klatki i wysokość funduszu remontowego zgromadzonego przez mieszkańców danej nieruchomości.
Nowe domofony i elewacja
Prace nie ograniczają się tylko do malowania. To kompleksowa naprawa łącznie z wymianą oświetlenia na lampy typu LED, znacznie mniej awaryjne i tańsze w eksploatacji od tradycyjnych żarówek. Do tego dochodzą zwykle roboty dekarskie i hydrauliczne. Z pewnością wielu ucieszą również nowe, elektroniczne domofony.
- Wymiana starych domofonów jest konieczna z dwóch powodów, po pierwsze częstych awarii, a po drugie istnieje problem z dostępem do części - tłumaczy Dariusz Zawadziński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świeciu. - Nowe domofony powinny zapewnić spokój na dłuższy czas.
Jeśli koś nie miał jeszcze okazji zobaczyć, jak będzie prezentować się elewacja pawilonu handlowego przy ul. Wyszyńskiego 15, warto aby spojrzał na budynek od strony ośrodka kultury Stokrotka i Dużego Blankusza.
Ocieplona ściana prezentuje się bardzo efektownie. Kontrast między nią a resztą budynku jest ogromny. Ze względu na koszty, inwestycję rozłożono na cztery lata. W tym roku zostanie ocieplony kolejny fragment - od strony, gdzie była kiedyś apteka.
Spółdzielnia liczy na najemcę
Spółdzielnia liczy na to, że ładna fasada przyciągnie najemcę. Jednak, jak zauważa prezes, modernizacja pawilonu to nie tylko warstwa styropianu, którą zakrywa się brzydką blachę falistą.
- Sporą część budżetu pochłaniają schody, barierki i pasaże na piętrze - wylicza Dariusz Zawadziński. - To znacznie podnosi koszty. Niestety jest to nieuniknione, jeśli chcemy, poważnie podejść do remontu i zamknąć go od A do Z.
Na ogólny koszty inwestycji niebagatelny wpływ będzie mieć także fakt, że renowacji wymagają nie tylko zewnętrze ściany, ale również podwórze pawilonu.
Powstaną kolejne garaże
Z myślą o zmotoryzowanych zdecydowano się na budowę kolejnych garaży pod wynajem. Staną one na wysokości ul. Słowackiego 3. Mają być dostępne jesienią tego roku.
- Chwilowo wstrzymujemy się ze stawianiem garaży na osiedlu Marianki - mówi prezes. - Wydaje się, że rynek w tym miejscu nasycił się, dlatego szukamy lokalizacji, gdzie jest największy głód garaży. Z pewnością jest to widoczne w starszej części Świecia.
Wśród zaplanowanych prac jest też szereg pozycji związanych z szeroko rozumianym utrzymaniem terenów zielonych. Z myślą o nich spółdzielnia planuje m.in. kupno małego ciągnika, kosiarki i odkurzacza do liści.
- Ostatnie mokre lato, gdy ludzie nie nadążali z koszeniem, mocno dało się we znaki naszemu sprzętowi, dlatego musimy zainwestować w nowy – wyjaśnia Dariusz Zawadziński.
Brakuje wykonawców
O ile budżet daje powody do zadowolenia, o tyle niepokojem napawa brak wykonawców.
- Kiedyś nie było do pomyślenia, aby po ogłoszeniu przetargu nie wpłynęła ani jedna oferta - martwi się prezes. - Dziś spotkamy się z tym coraz częściej. Nawet na proste roboty. Nie zgłaszają się żadne firmy. Dlatego mam pewne obawy chociażby o to, jak potoczy się remont pawilonu i czy uda się wykonać go w zaplanowanym terminie.
Komentarze (0)