Swego czasu Karina Dzieweczyńska swoim Przebudzeniem powodowała nie raz i nie dwa, że w oczach osoby spacerującej ulicami miasta pojawiał się znak zapytania – i to niemałych rozmiarów. No bo jak inaczej zareagować, gdy widzi się informację o rybie nadnaturalnej wielkości, wyłowionej właśnie z Wdy? Natychmiast pojawiły sie niesamowite opowieści, jak to wędkarzom coś podobnego się zahaczyło, walczyli z rybą łamiąc niejeden, drogocenny sprzęt…
REKLAMA
A pamiętacie, jak wiele kontrowersji i głosów sprzeciwu przyniosły słynne już kamienne twarze Marka Tomasika? Wielokrotnie alarmowano, że wydawanie pieniędzy na coś takiego jest – delikatnie mówiąc – niedobrym pomysłem. Minęło kilka lat, twarze wkomponowały się w budynki i miejsca, na których się znajdują, niektóre przywdziewają nawet sympatyczne, czerwone czapki pokazując, że przedświąteczne oblicze Świętego Mikołaja może być naprawdę różnorodne.
Mimo to, przyjeżdżający do Świecia pytają się, o co w tych twarzach chodzi, wyobraźnia jest poruszona, a świecianom trudno chyba przyjąć do wiadomości, że następnego dnia tych twarzy miałoby już nie być.
Metalowe, robotnicze spodnie przy ul. Wojska Polskiego / Fot. Andrzej Bartniak
Dodajmy do tego lekceważące parsknięcia krytyków, gdy naprzeciwko dworca stanęły ogromne, robocze, niebieskie spodnie? Już znajdowali się chętni do tego, aby robić konkurs, ilu pijanych wejdzie do jednej nogawki. A teraz owe metalowe portki – symbol robotniczego miasta, a przecież Świecie jest miastem typowo przemysłowym - spokojnie sobie stoją i wpisują się w miejski krajobraz.
To wyłącznie nasz, zapewne trochę prowokujący punkt widzenia, z którym naturalnie mogą się Państwo nie zgodzić. Ciekawi jesteśmy Waszych odpowiedzi na pytanie postawione w tytule tekstu: „Zaciekawiają, szpecą czy dodają uroku?” Zachęcamy do dyskusji, o ile to możliwe, merytorycznej, bez wulgaryzmów i obrażania kogokolwiek.
Obecnie te wszystkie
Obecnie te wszystkie instalacje zpowszedniały, więc nam mieszkańcom mało rzucają się w oczy, niebawem zapewne będą wymagały odświerzenia więc ponownie się wyłonią na widok. Kamienne twarze jako tako są dobrym pomysłem z tego względu że do tego były wybierane kamienie określonej struktury oraz gabarytów, zaś ich szlif spowodował to że nie erodują. Dobrze by było je opisać, np że to jest kamień z moreny dennej lub narzutowy. Kamienność gruntu to bardzo istotna zaleta wszelkich ternów, Amerykanie twierdzą, że gdzie kamienie tam dawne koryto rzek, a gdzie płyneła rzeka tam jest złoto. A wówczas można przywdziać zainstalowane porki i wydobywać to co jest do wydobycia. Narazie wydobywamy wizerunek. Ale spodnie mogą się przydać, szczególnie takie trapery.
Zamiast inwestować w głowy,
Zamiast inwestować w głowy, można było te pieniądze lepiej sporzytkowac i postawić posągi, pomniki czy ławeczki, tak jak to jest w wiekszych miastach : Toruń, Gdańsk.
Jak juz ktoś wpadł na pomysł
Jak juz ktoś wpadł na pomysł z głowami, to mogły byc to chociaż twarze ludzi związanych z historią Świecia, a nie mauryskie czy afrykańskie rysy twarzy. Nie ma to odniesienia do miasta. A np takie twarze jak Urlich von Jungingen, Mściwój, Grzymisław, burmistrzowie, Kamiński, Lorch – przykładów mozna by duzo znalezc. Rozpowrzechniałoby to więdzę na temat historii miasta, budziłoby napewno większą ciekawość wśród mieszkańców. Z całym szacunkiem dla autora, bo zapewne włożył mnóstwo pracy, szkoda tylko że za kamiennymi twarzami nie ma żadnego przekazu.
Proponuje nowe wyzwanie dla
Proponuje nowe wyzwanie dla Pani Dzieweczyńskiej – nowa fontanna na rynku z puszek od piwa a Pan Tomasik postawi obok Stonehange w skali 1:1 To było by coś nowego!
A ja uważam że kamienne
A ja uważam że kamienne twarze są ok , gdyby miały być podobiznami Świecian to dopiero byłby hałas typu : brzydkie, niepodobne karykatury. Krzyczelibyście że obraza itp . Są neutralne i jest dobrze, wpisały się w miasto , portki też . Mnie się podoba.
Straszne i bez związku z
Straszne i bez związku z naszym miastem.
Mi się osobiscie te głowy nie
Mi się osobiscie te głowy nie podobają. Przyzwyczaiłam się do nich, ale myślę, że pieniądze, które były wydane na te rzeźby i naszą cudowną fontannę mogły być lepiej wydane.
Ilu ludzi tyle gustów. Nie
Ilu ludzi tyle gustów. Nie tylko pustym asfaltem i betonem ludzie żyja. Rynek przynajmniej jakoś wyglada. Znam miasto gdzie takie rzeźby stoją w parku – też sie nie podobało. jak sie okazało , że trzeba je oddać ( bo były tylko wypozyczone na 5 lat) to sie podniusło larum. Z drugiej strony park przy Struchawie tez byłby dobrym miejscem dla postawienia różnych instalacji.
Wszelkie takie instalacje są
Wszelkie takie instalacje są fajne i ubarwiają miasto, tylko że by były tematycznie związane z miastem lub regionem, tak na marginesie twarze maoryskie pasują do Świecia, jak pasztetowa do katarzynek.
Właśnie odwiedziłem miasto, i
Właśnie odwiedziłem miasto, i dla mnie to super rzecz. Z dziećmi szukaliśmy tych głów chodząc po okolicach rynku. Przednia sprawa, która przyciągnie nie jednego włóczykija.
Wow!!! Super pomysł. Pierwszy
Wow!!! Super pomysł. Pierwszy raz odwiedziliśmy miasto. Zawsze je omijaliśmy jadąc w Bory Tucholskie. Tym razem pogoda jesienna, mży, co robić? Wpadliśmy do miasta. Zauważyliśmy głowy, no i zaczęło się. Szukając tych głów zatrzymywaliśmy się trochę dłużej przy budynkach, oglądaliśmy je, podziwialiśmy! Okazało się, że są nie tylko na budynkach. Upiększają miasto, dodają uroku i klimatu, zaciekawiają. Czy jest inne miasto tak oryginalnie oznaczone? Są krasnoludy w Kościerzynie, inne we Wrocławiu, a Świecie ma swoje kamienne głowy. Chwała Panu Tomasikowi i władzom miasta za głowy. Na tym pomyśle można zbudować wiele innych atrakcji, gier i legend, żeby było ciekawie i wesoło, żeby było warto przyjeżdżać do Świecia!!!! promujecie Wasze miasto, a na pewno do Was jeszcze przyjedziemy, nie tylko my, szukać takich atrakcji. Jeszcze nie wszystkie głowy odnaleźliśmy! No i nie wiedzieliśmy że Świecie jest takim pięknym miastem, myśleliśmy że tam jest tylko fabryka celulozy i że zwiedzać warto tylko Chełmno. Prosimy o kierunkowskazy na Wasze atrakcje z głównej drogi żeby Was nikt nie ominął! Wszystkiego dobrego sympatycznym mieszkańcom!