Oszustwo „na BLIK-a" to nowy i coraz bardziej popularny sposób, jaki wykorzystują przestępcy na wyłudzanie pieniędzy.
Oszuści pokonując zabezpieczenia uzyskują dostęp do aplikacji Messenger, następnie za jej pośrednictwem wysyłają do znajomych danej osoby wiadomości z prośbą o wygenerowanie i podanie im kodu BLIK. Najczęściej tłumaczą to pilną potrzebą zrealizowania przelewu bądź uiszczenia jakiejś opłaty i chwilowym brakiem dostępu do środków zgromadzonych na swoim koncie.
- Tego typu wiadomości to próba oszustwa - ostrzega mł. asp. Julia Świerczyńska z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu. - Absolutnie nie należy przekazywać kodów, nawet jeśli osoba, która do nas napisze jest nam znana i bliska. Trzeba mieć świadomość, że ktoś mógł włamać się na konto naszego znajomego i wykorzystując znajomość chce nas oszukać i okraść.
REKLAMA
Warto wiedzieć, że w przypadku przekazania kodu BLIK, jeśli w ustawieniach aplikacji bankowej nie zostało zaznaczone, że operacja wymaga zatwierdzenia przez właściciela konta, osoba, która go otrzyma może praktycznie z każdego bankomatu wypłacić pieniądze bez użycia karty.
Oszuści działają na terenie całego kraju licząc na szybki zysk. Niestety również na terenie powiatu świeckiego policja odnotowała jeden przypadek tego typu oszustwa.
REKLAMA
Aby nie paść ofiarą oszustów, policjanci radzą:
· Weryfikujmy tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę.
· Bezwzględnie dbajmy o bezpieczeństwo swoich danych oraz haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
· Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
· Nie otwierajmy e-maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
· Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
· Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach korzystania z Internetu.
· Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.
· Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.
· Uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Mam grypę żołądkową .
Mam grypę żołądkową .