Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Nie tylko Haller. Kto w 1920 roku zwrócił Świecie i powiat Polsce?

Data 25 stycznia 1920 r. nieodmiennie od lat 90. ubiegłego wieku kojarzona jest z wkroczeniem do Świecia oddziałów Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Tyle, że to nieprawda.

Udostępnij
generalowie_czolo

REKLAMA

Ten przekaz poparty został przywróceniem przedwojennej nazwy ul. Hallera (w PRL-u Armii Czerwonej), ufundowaniem w roku 1990, na 70 rocznicę wydarzenia, tablicy pamiątkowej, która zawisła na ścianie Urzędu Stanu Cywilnego oraz licznymi artykułami prasowymi.

Nasi przodkowie znali jednak zupełnie inną rzeczywistość, którą potwierdzają zarówno archiwalne dokumenty historyczne, jak i badania naukowe oraz publikacje historyczne. Wystarczy sięgnąć chociażby po bardzo ciekawą i obszernie wyczerpującą temat książkę Wojciecha Zawadzkiego „Pomorze 1920”, aby dowiedzieć się, jak faktycznie wyglądały wydarzenia ze stycznia 1920 r. i kto tak naprawdę przyniósł wolność Świeciu i innym miejscowościom naszego powiatu.
REKLAMA


Zgodnie z ustaleniami Traktatu Wersalskiego, który został podpisany 28 czerwca 1919 r., Polska miała odzyskać dostęp do Morza Bałtyckiego i tereny Pomorza o wielkości 15 843 km kw.

W Naczelnym Dowództwie Polskim ustalono, że tereny przyznane Polsce, należące do dawnych Prus Królewskich i Książęcych, przejmą wojska gen. Józefa Hallera, przybyłe z Francji wiosną 1919 r. Natomiast na tereny Księstwa Poznańskiego oraz przyległe mają wkroczyć Wojska Wielkopolskie pod dowództwem gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, zwycięskiego dowódcy powstania wielkopolskiego.

Do operacji powołano dwa duże związki wojskowe: Front Pomorski z Hallerem i Front Wielkopolski z Dowborem-Muśnickim jako dowódcami. W praktyce wyglądało to tak, że wojska Frontu Pomorskiego miały zajmować tereny leżące na prawym brzegu Wisły, a po zajęciu Grudziądza i przekroczeniu rzeki posuwać się w kierunku Bałtyku, zaś wojska Frontu Wielkopolskiego zajmowały tereny położone na lewym brzegu Wisły.

Wnętrze „klasztorka” udekorowane z okazji wkroczenia wojsk polskich do Świecia 25 stycznia 1920 r. / Fot. archiwum Wojciecha Wilkowskiego

Linię rozgraniczenia działań wojsk obu frontów na lewym brzegu Wisły biegła przez miejscowości Wiąg, Laskowice, Sierosław, Małe Gacno, Kiełpin, Nowa Cerkiew, Chojniczki. Z tego podziału wynikło, że Świecie zostało zajęte przez wojska wielkopolskie gen. Dowbora-Muśnickiego, ale już Laskowice i Nowe przez oddziały gen. Hallera.

25 stycznia 1920 r. do Świecia wkroczyły pododdziały pułków strzelców wielkopolskich XXIX Brygady Piechoty pod dowództwem płk. hrabiego Wacława Przeździeckiego oraz szwadron 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, których nazywano od żółtych otoków na rogatywkach „żółtymi ułanami”. Pułkiem dowodził płk. Władysław Mosiewicz.
REKLAMA

Gen. Haller, który takiej czci zażywa w czasach współczesnych, nigdy do Świecia nie dotarł. Najbliższą nam miejscowością, jaką zaszczycił swoją wizytą 29 stycznia 1920 r. było Chełmno.

Rozpoczęty w okresie międzywojennym kult generała Hallera, wyzwoliciela Pomorza, najbardziej umocnił się poprzez historyczne wydarzenie, jakim były symboliczne zaślubiny Polski z morzem. 10 lutego 1920 r. w Pucku gen. Haller wrzucił w fale srebrny pierścień jako symbol powrotu Polski nad Bałtyk.

Płk. hrabia Wacław Przeździecki / Fot. NAC

Powiązanie naszego miasta z gen. Hallerem mogłyby odbyć się jedynie przez tę datę, ponieważ mamy w Świeciu ulicę pod nazwą 10 Lutego. Nazwa, nadana jeszcze w PRL-u, odnosi się do innego wydarzenia, jakim było wkroczenie wojsk sowieckich w roku 1945 i fakt ten określany kiedyś jako wyzwolenie Świecia budzi silne kontrowersje.

Może więc warto dla pogodzenia obu stron sporu o rolę Armii Czerwonej przyjąć, że nazwa ulicy nawiązuje też do daty 10 lutego 1920 r.? Sam gen. Haller miał wielkie zasługi dla kraju. Nie zmienia to jednak faktu, że uczciwość i historyczna rzetelność nakazywałaby uhonorować w Świeciu, szczególnie z okazji 100-lecia powrotu do macierzy, faktycznych wyzwolicieli z roku 1920 - wielkopolskich strzelców i ułanów oraz ich naczelnego dowódcę gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego.

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Co jest grane?

Opisy filmów aktualnie granych w kinie Wrzos w Świeciu dostępne są w zakładce Teraz gramy, pozostałych w Zapowiedziach 30.04-środa15:00 Hitpig. Świniak zawodowiec/dubbing,90`,Wielka Brytania/Kanada/USA,animacja/komedia17:00 20 lat z...

Wiadomości

Podobnych emocji nie było już dawno na sesji Rady Powiatu Świeckiego. Poszło o przyjęte niedawno plany dotyczące liczby klas pierwszych w nowy roku szkolnym....

Wiadomości

Podczas niedzielnej mszy w kościele w Lnianie doszło do dramatycznych wydarzeń.

Wiadomości

Samorząd województwa uruchomi od czerwca 37 nowych regionalnych połączeń kolejowych. Skorzystają na tym również mieszkańcy powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci wydziału kryminalnego z komendy w Świeciu zatrzymali agresywne trio, które pobiło mężczyznę w Osiu. Grozi im do pięciu lat więzienia.

Wiadomości

W środę wieczorem straż pożarna dostała wezwanie do pożaru obory. Wewnątrz znajdują się zwierzęta. Trwa akcja gaśnicza.

Wiadomości

Dziś na dobre z I Liceum Ogólnokształcącym w Świeciu pożegnali się czwartoklasiści. Aż 44 absolwentów odebrało świadectwa z wyróżnieniem.

Wiadomości

Dwóch chłopców zostało rannych w wyniku wypadku na hulajnodze elektrycznej w Świeciu.

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni nadali tytuł Honorowego Obywatela Gminy Świecie. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła grupa mieszkańców.

Wiadomości

Niedaleko Świecia zderzyły się trzy samochody osobowe. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu zabezpieczyli pistolet maszynowy i magazynki z amunicją. Przez lata były ukryte na nieużytkowanym poddaszu.

Wiadomości

Absolwenci szkół ponadpodstawowych, będący mieszkańcami gminy Świecie, którzy uzyskali najlepsze wyniki, odebrali dziś od burmistrza nagrody finansowe.

Reklama

Popularne

Wiadomości

Podobnych emocji nie było już dawno na sesji Rady Powiatu Świeckiego. Poszło o przyjęte niedawno plany dotyczące liczby klas pierwszych w nowy roku szkolnym....

Wiadomości

Samorząd województwa uruchomi od czerwca 37 nowych regionalnych połączeń kolejowych. Skorzystają na tym również mieszkańcy powiatu świeckiego.

Wiadomości

W środę wieczorem straż pożarna dostała wezwanie do pożaru obory. Wewnątrz znajdują się zwierzęta. Trwa akcja gaśnicza.

Wiadomości

Dwóch chłopców zostało rannych w wyniku wypadku na hulajnodze elektrycznej w Świeciu.

Wiadomości

W środę wieczorem strażacy walczyli z pożarem budynku gospodarczego w gminie Lniano. Wewnątrz znajdowały się zwierzęta. Niestety, budynku nie udało się uratować.

Wideo

Wideo

W miniony piątek z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu żegnali się uczniowie kończący liceum, technikum i studium kształcące w zawodzie opiekun medyczny.

Wideo

Po zimowej przerwie na Duży Rynek w Świeciu powróciły kolorowe parasole.

Wideo

W ramach "Tygodnia zdrowia" uczniowie ZSOiP w Świeciu wzięli dziś udział w ciekawym szkoleniu prowadzonym przez wojskowych ratowników medycznych z 8. Batalionu Walki Radioelektronicznej...