Zagadka fotografii z 1936 r. Tak w "jedynce" zachęca się do poznawania historii

Na portalu Historia: Poszukaj znalazł się artykuł dwóch uczennic Szkoły Podstawowej nr 1 w Świeciu, które postanowiły przybliżyć sylwetkę niezwykłej kobiety. Czym w okresie dwudziestolecie międzywojennego wsławiła się Maria Dembińska z Sulnówka?

historia-sp1

REKLAMA

Poznawanie historii może być prawdziwą przygodą. Tylko jak przekonać do tego młodych ludzi?

- Na pewno nie nakazując im uczenia się na pamięć mnóstwa dat - podkreśla Hanna Przepiórka, nauczycielka historii w Szkole Podstawowej nr 1 w Świeciu. - Poznawanie naszej przeszłości to coś znacznie więcej. Trzeba tylko znaleźć sposób na to, jak wzbudzić w dzieciach ciekawość.

Jedną z takich dróg jest program realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zachęca on do poznawania i promowania lokalnej historii. Wydobywania na światło dzienne faktów wartych przypomnienia, a czasami nawet ukazania ich po raz pierwszy.
REKLAMA

Pokłosiem tych uczniowskich starań są artykuły publikowane na portalu edukacyjnym Historia: Poszukaj, prowadzonego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytów.

- Z prośbą o pomoc wskazania kogoś lub czegoś, co mogłoby być inspiracją do poszukiwań dla Malwiny i Sary,  zwróciliśmy się Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej. Tam niezwykle otwarcie przyjął nas Michał Goliński, który chętnie służył pomocą i wiedzą - mówi Hanna Przepiórka.

Wśród propozycji, które się pojawiły, największe zainteresowanie wzbudziła fotografia z 1936 r., przedstawiająca spotkanie członków klubu motocyklowego.
REKLAMA

- Wśród tylu mężczyzn była jedna kobieta - zauważa Sara Pilcek. - Zaciekawiło nas, jak to się stało, że trafiła do klubu w czasach, gdy na motorach jeździli niemal wyłącznie mężczyźni.

Ta nietuzinkowa kobieta, zrywająca z pewnym stereotypem przedwojennej damy, to Maria Dembińska z Sulnówka (gmina Świecie). W badaniu je losów ponownie pomocny okazał się Michał Goliński z izby regionalnej.

- Warto podkreślić, że Sara i Malwina były najmłodszymi uczestniczkami tego programu - zaznacza Hanna Przepiórka. - Tym bardziej cieszy nas to, że ich praca została doceniono przez fachowe grono.
REKLAMA

Prawdopodobnie w tym roku młode pasjonatki historii ponownie spróbują swoich sił.  

- Na razie nie wiemy jeszcze, jakim tematem się zajmiemy - mówi Malwina Słupska. - Pani Hanna zachęca nas do opisania dziejów słynnego Zdroju Marianki.

Ilustrowany starymi zdjęciami artykuł Sary Pilcek i Malwiny Słupskiej, poświęcony Marii Dembińskiej, przeczytacie na portalu Historia: Poszukaj.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Brawo bardzo ciekawa historia

Brawo bardzo ciekawa historia.

Fajny artykuł oraz ciekawa

Fajny artykuł oraz ciekawa metoda na naukę historii. 

Pani Maria Dębinska była

Pani Maria Dębinska była nauczycielką w starej trójce obecnie nr 7 uczyła języka polskiego a wnuczka w szkole nr 7 Hanna Golińska uczy biologi.

Wybrane dla Ciebie

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors