Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Jak dobrze wystartować? Porady dla rodziców pierwszoklasistów i nie tylko

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Świeciu przygotowała garść cennych porad, z którymi powinni zapoznać się rodzice dzieci rozpoczynających przygodę ze szkołą.

Udostępnij
marietta

Rozpoczął się rok szkolny, a wraz z nim pojawiły się nowe wyzwania. Mogą być one szczególnie trudne dla tych, którzy dopiero rozpoczynają szkolną edukację.  

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Świeciu przygotowała wskazówki, które pomogą dzieciom zaadaptować się do nowej, szkolnej rzeczywistości. Poniższe rady mogą zostać zastosowane również wobec starszych dzieci, które na nowo odkrywają szkołę po nauce zdalnej.

Co pomaga? Co mogą i co powinni zrobić rodzice?

  • Zaspokojenie potrzeb dziecka.

Dziecko powinno być wyspane, najedzone i zdrowe, aby mieć siły do poznawania szkoły.

  • Okazanie zainteresowania.

Poświęćwięcej czasu na rozmowę, dostrzegaj osiągnięcia dziecka.

  • Nawiązanie współpracy z wychowawcą.

Szczerze porozmawiaj z nauczycielem o swoich obawach, przybliż trudności,
z którymi zmaga się dziecko, ustalcie wspólny front.

  • Angażowanie się w życie szkoły.

Bierz udział w zebraniach, uroczystościach, kiermaszach itp.

  • Pozytywne wypowiadanie się o szkole.

To, w jaki sposób dorośli mówią o szkole ma wpływ na to, jak widzi ją dziecko.

  • Ułożenie z dzieckiem planu dnia.

Plan dnia ucznia powinien uwzględniać zarówno obowiązki, jak i czas na zabawę.

  • Pokazanie czym jest systematyczność.

Uczeń zachęcony do systematyczności sam szybko zauważy, że przyswajanie wiedzy stopniowo i małymi partiami zajmuje stosunkowo niewiele czasu i nie wymaga zbyt dużego wysiłku.

  • Danie dziecku przestrzeni do pracy w jego własnym tempie.

Pozwól dziecku odrabiać lekcje, uczyć się w swoim tempie, tak aby miało możliwość rozwinięcia wewnętrznej motywacji do pracy.

  • Zauważanie nawet niewielkich osiągnięć dziecka.

Rodzic powinien chwalić dziecko nawet za drobne postępy. Warto doceniać nie tylko końcowy efekt pracy (np. w postaci ocen), ale również wysiłek wkładany w proces uczenia się.

  • Stosowanie pochwał.

Stosującpochwałyużywajichrównieżwkierunkudoosobytrzeciej,np.mamapopowrocietatyzpracymówidoniegoprzysynu:“Wiesz,Kubuśdzisiajpięknieposzedłdoszkoły,zgłaszałsiędotablicy.Ciężkopracowałijestemzniegobardzodumna”.

  • Obserwowanie jakiego rodzaju emocje przeważają w zachowaniu dziecka.

Czy są to emocje pozytywne (radość, zadowolenie), czy raczej negatywne (lęk, gniew, smutek, zazdrość)? Jeżeli przeważają emocje negatywne, zastanów się, dlaczego tak się dzieje. Do emocji dziecka podchodź spokojnie, pogodnie, życzliwie.

 Co szkodzi? Czego nie powinni robić rodzice?

  •  Zbyt wygórowane wymagania rodziców.

Należy rozgraniczyć własne ambicje od możliwości pierwszoklasisty. W przeciwnym razie może to doprowadzić do utraty wiary w siebie i braku sukcesów, mimo podejmowanych wysiłków. Dziecko zmienia na gorsze nastawienie do nauki i szkoły.

  • Zadawanie zbyt wielu pytań.

Nie zadawaj dziecku zbyt wielu pytań : Jak było? Co mówiła Pani? Czy masz już nowych kolegów? Z kim siedzisz? Dostałeś jakąś ocenę? Może to wywierać presję na dziecko i przyczyniać się do niepotrzebnych napięć. Dzieci chętniej dzielą się wrażeniami z minionego dnia po pewnym czasie, np. wieczorem.

  • Nadmierna kontrola.

Nie pozwala na przejęcie odpowiedzialności za swoje czyny i na doświadczenie sprawstwa.

  • Nadopiekuńczość, wyręczanie.

Nie wyręczajmy dziecka w odrabianiu lekcji. Kiedy prosi o pomoc, nie podawajmy mu gotowych rozwiązań, ale jedynie na nie naprowadźmy, udzielmy wskazówek.Samodzielnie rozwiązane zadanie może dostarczyć dziecku dużej satysfakcji, wzmacnia w nim również poczucie, że jest w stanie poradzić sobie z trudnościami. Jest to szczególnie ważne, ponieważ uczeń posiadający wiarę w swoje siły nie zraża się niepowodzeniami.

  • Skupianie się na porażkach.

Jeśli rodzice będą skupiać uwagę jedynie na niepowodzeniach dziecka, wówczas szybko straci ono chęć do nauki.

  • Porównywanie do rówieśników.

Rodzice często zapominają o tym, że dzieci są różne i  w tym samym czasie nie muszą mieć takich samych osiągnięć rozwojowych. Ciągłe porównywanie do rówieśników sprawia, że dziecko może poczuć się gorsze, mniej zdolne, bardziej leniwe od rówieśników.

  • Nagradzanie pieniędzmi za dobre oceny.

W tym przypadku motywacją do nauki są banknoty, a nie chęć posiadania wiedzy, satysfakcja ze zdobywania sukcesów.

  • Nadmierna krytyka.

Ciągła krytyka zniechęca i uczy dziecko postawy, że cokolwiek nie zrobi i tak nie zadowoli rodzica. Z czasem może w dziecku narastać złość, frustracja, smutek
i poczucie utraty sensu w robieniu czegokolwiek. Jeśli zwracasz dziecku uwagę, zrób to konstruktywnie i ze wskazaniem, co i w jaki sposób mogłoby poprawić.

Źródła:

Faber A., Mazlish E. „Jak mówić, żeby dzieci się uczyły – w domu i w szkole”. Wydawnictwo Media Rodzina, 1998

Brophy. J – „Motywowanie uczniów do nauki”

D. Stipek, K.Seal- „Jak nakłonić dziecko do nauki?”

Aleksandra Piotrowska, „Istota mądrego pomagania”, „Psychologia dziecka” 2020 nr 1, s.12.

Aleksandra Dulas, „Najgorsze pytanie świata”, „Psychologia dziecka”2021 nr 2, s.83.

Monika Mielcarek, Aleksandra Ratajczyk, „Oswajanie szkoły”, „Psychologia w szkole” 2014 nr 4, s.87. 

Marietta Wieczorek – specjalista wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, oligofrenopedagog, pedagog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Świeciu z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Co jest grane?

Opisy filmów aktualnie granych w kinie Wrzos w Świeciu dostępne są w zakładce Teraz gramy, pozostałych w Zapowiedziach 25.04-piątek16:00 Gwiezdne Wojny: Zemsta Sithów- Epizod III/napisy,140`,USA,sci-fi18:30 Amator/napisy,123`,USA,thrillery/akcja20:40...

Wiadomości

Po kilku latach przerwy mają zostać przywrócone pasażerskie połączenia kolejowe na linii Laskowice-Wierzchucin. Ta informacja z pewnością ucieszy szczególnie mieszkańców gmin Drzycim, Lniano i...

Wiadomości

Podczas niedzielnej mszy w kościele w Lnianie doszło do dramatycznych wydarzeń.

Wiadomości

Dziś na dobre z I Liceum Ogólnokształcącym w Świeciu pożegnali się czwartoklasiści. Aż 44 absolwentów odebrało świadectwa z wyróżnieniem.

Wiadomości

Policjanci wydziału kryminalnego z komendy w Świeciu zatrzymali agresywne trio, które pobiło mężczyznę w Osiu. Grozi im do pięciu lat więzienia.

Wiadomości

Urząd Marszałkowski zapowiada rekordowe wydatki na modernizację dróg. Plany obejmują dwa miejsca w powiecie świeckim. Obydwa znajdują się na drodze wojewódzkiej nr 240.

Wiadomości

Niedaleko Świecia zderzyły się trzy samochody osobowe. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni nadali tytuł Honorowego Obywatela Gminy Świecie. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła grupa mieszkańców.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu zabezpieczyli pistolet maszynowy i magazynki z amunicją. Przez lata były ukryte na nieużytkowanym poddaszu.

Wiadomości

W środę rano doszło do wypadku w gospodarstwie rolnym w powiecie świeckim.

Wiadomości

Pojawił się pomysł połączenia ulic Sądowej i Solidarności w Świeciu. Aby to było możliwe trzeba jednak zburzyć oddzielający je szpitalny mur.

Wiadomości

Dziś przyjęto nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych w gminie Świecie. Wzrost opłat jest spory, bo wynosi aż 28 proc. Nie wszystkim radnym to...

Reklama

Popularne

Wiadomości

Podczas niedzielnej mszy w kościele w Lnianie doszło do dramatycznych wydarzeń.

Wiadomości

Policjanci wydziału kryminalnego z komendy w Świeciu zatrzymali agresywne trio, które pobiło mężczyznę w Osiu. Grozi im do pięciu lat więzienia.

Wiadomości

Niedaleko Świecia zderzyły się trzy samochody osobowe. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni nadali tytuł Honorowego Obywatela Gminy Świecie. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła grupa mieszkańców.

Wiadomości

Absolwenci szkół ponadpodstawowych, będący mieszkańcami gminy Świecie, którzy uzyskali najlepsze wyniki, odebrali dziś od burmistrza nagrody finansowe.

Wideo

Wideo

W ramach "Tygodnia zdrowia" uczniowie ZSOiP w Świeciu wzięli dziś udział w ciekawym szkoleniu prowadzonym przez wojskowych ratowników medycznych z 8. Batalionu Walki Radioelektronicznej...

Wideo

Święcenie pokarmów jest jednym z najmocniej zakorzenionych w naszej kulturze zwyczajów wielkanocnych. W większości kościołów odbywa się ono głównie przed południem. Wielu wybiera się...

Wideo

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu rozpoczął się "Tydzień zdrowia i aktywności fizycznej". Dziś promowano przede wszystkim zdrowe odżywianie i profilaktykę zdrowotną.