W Starostwie Powiatowym w Świeciu odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli podmiotów zrzeszonych w Lokalnym Partnerstwie Wodnym. Byli to głównie przedstawiciele spółek wodnych z powiatu świeckiego.
Głównym celem funkcjonowania LPW jest poprawa gospodarki wodnej na terenie powiatu świeckiego poprzez:
- aktywizowanie społeczności lokalnych i umacnianie współpracy pomiędzy wszystkimi podmiotami,
- diagnoza sytuacji w zakresie zarządzania zasobami wody pod kątem potrzeb rolnictwa i mieszkańców obszarów wiejskich,
- wypracowanie wspólnych rozwiązań na rzecz poprawy szeroko pojętej gospodarki wodnej w rolnictwie i na obszarach wiejskich oraz współdecydowanie o tym, co dzieje się na danym terenie,
- opiniowanie i wypracowanie planów inwestycyjnych związanych z wodą pod kątem bezpieczeństwa i potrzeb mieszkańców oraz zabezpieczenia celów produkcyjnych i ochrony środowiska,
- działania promocyjne i edukacyjne wśród mieszkańców na rzecz racjonalnej gospodarki wodą.
Inicjatorem powołania LPW w powiecie świeckim był Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
- W skład partnerstwa powinny wchodzić zarówno podmioty realizujące i odpowiedzialne za zadania w zakresie gospodarowania wodą, jak i osoby oraz organizacje zainteresowane efektywną gospodarką wodną - tłumaczy Józef Gawrych, członek zarządu powiatu. - Zaczynając od rolników, spółek wodnych i doradców rolniczych, a kończąc na władzach samorządowych wraz ze służbami Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, jednostkami odpowiedzialnymi za kwestie środowiskowe oraz ekspertami działającymi w obszarze hydrologii czy hydrotechniki - wylicza. - Nasze grono stale się poszerza, ale liczymy na nowych członków, bo temat jest bardzo ważny i wymaga współpracy na różnych poziomach.
W założeniu Lokalne Partnerstwa Wodne ma być platformą współpracy w zakresie gospodarki wodnej na obszarach wiejskich. Sprawnie funkcjonujące LPW może identyfikować problemy i podejmować inicjatywy prawne w zakresie niezbędnych zmian zgłaszanych do właściwego ministerstwa.
Tego rodzaju działania mogą być podstawą do wprowadzenia nowych rozwiązań, w szczególności w zakresie funkcjonowania spółek wodnych czy utrzymania urządzeń melioracji.
Platforma ma być narzędziem, które pozwoli wypracować porozumienie, o które nie zawsze jest łatwo. Wspominała o tym podczas piątkowego spotkania w świeckim starostwie Anna Czajkowska, specjalista do sprawa zarządzania wodą w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
- Znana jest historia wędkarzy ze Świekatowa, którzy swego czasu piętrzyli wodę w strumieniu ograniczając jej odpływ z jeziora - wspominała. - Takie działanie było kompletnie nie po myśli miejscowych rolników, którzy rozebrali zaporę, bo na ich polach było za sucho. To tylko jeden przykład, jak różne mogą być interesy w obrębie tego samego zbiornika.
Do tej pory gminne spółki wodne działały w obrębie gminy. Niespecjalnie interesowały się tym, co działo się u sąsiadów. Czasami mogło prowadzić to do nieporozumień. Lokalne Partnerstwa Wodne pozwoli koordynować wszystkie działania na terenie całego powiatu. Członkostwo ma też przełożyć się na wsparcie w pozyskiwaniu różnego rodzaju dotacji na działalność.
Zobacz poniżej zdjęcia ze spotkania w starostwie.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Wszechobecny beton i budowa
Wszechobecny beton i budowa domów na terenach zagrożonych najpierw z tym trzeba skończyć
Partnerstwo wodne ? a 50-100
Partnerstwo wodne ? a 50-100 lat wstecz były spółki wodne ale jest kasa jest szkolenie jest siła a co do gospodarki wodnej i retencji no pinindzy nima i nie bedzie