Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Chcą odnowić zapomniany cmentarz w zapomnianej wsi pod Świeciem [zdjęcia]

Gmina Świecie podpisała list intencyjny ze stowarzyszeniem "Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw" w sprawie uporządkowania cmentarza w Przechówku. Prace dofinansują partnerzy z Holandii i Stanów Zjednoczonych. Dlaczego właśnie z tych krajów?

Udostępnij
men-czolo_0

O Przechówku w gminie Świecie wie i pamięta już coraz mniej osób. To wieś między Przechowem a Wielkim Konopatem naprzeciwko Mondi. Wieś o tyle dziwna, że nazwa wprawdzie pozostała i wciąż widnieje np. w Wikipedii, ale nikt tam już nie mieszka od około 20 lat.

O tym, że w Przechówku znajdują się pozostałości cmentarza mennonicko-ewangelickiego wie jeszcze mniej osób. Dojazd do niego jest mocno utrudniony. Ma to związek z rozwojem strefy przemysłowej. A nawet jeśli już ktoś trafi w to miejsce, może mieć problem z dojrzeniem nagrobków ukrytych w wysokiej trawie.

Zachowało się ich około 20. Być może, gdy zostanie zdjęta część osadów ukażą się kolejne? Uwagę zwraca stosunkowo duża liczba grobów dziecięcych, co zapewne ma związek z wysoką umieralnością niemowląt w tamtym czasie.

Na stronie internetowej Lapidaria można znaleźć informację, że do 1832 r. stał tam drewniany mennonicki dom modlitwy, rozebrany przez samych mennonitów.

W ubiegłym tygodniu gmina Świecie, reprezentowana przez zastępcę burmistrza Pawła Knapika, podpisała ze stowarzyszeniem "Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw" z siedzibą w Toruniu list intencyjny w sprawie uporządkowania cmentarza w Przechówku, a w szczególności znajdujących się tam nagrobków mennonitów i ewangelików.

- Zadanie nie ograniczy się tylko do prac porządkowych. W planach jest też m.in. wykonanie tablicy informacyjnej oraz cykl spotkań z przedstawicielami mennonitów z Holandii i USA. Wykłady mają przybliżyć ich religię i tradycję - wyjaśnia wiceburmistrz Paweł Knapik.

Prace, które mają być wykonane do 2024 r., zostaną dofinansowane przez Doopsgezinde Stichting Nederland-Polen z Holandii oraz Mennonite Polish Studies Association, działającej przy Bethel College w Kansas w USA.

W tym momencie dochodzimy do odpowiedzi na pytanie, dlaczego właśnie z tych krajów?

Mennoniccy osadnicy, wyznawcy jednego z najbardziej surowych odłamów protestantyzmu, byli uchodźcami religijnymi przede wszystkim z terenów obecnej Holandii. W połowie XVI w., uciekając przed prześladowaniami, zaczęli osiedlać się w Polsce. W XIX w. wielu wyjechało też do Stanów Zjednoczonych, gdzie tworzyli dość zwartą społeczność.

W Polsce mennonici upatrzyli sobie szczególnie dolinę dolnej Wisły. Nie bez powodu. Przynieśli ze sobą znajomość odzyskiwania ziemi uprawnej z terenów bagiennych i podmokłych wymagających zabiegów melioracyjnych i wysoką kulturę rolną. Przyczynili się do powstania specyficznego krajobrazu kulturowego, a także architektury - domów modlitwy, a przede wszystkim drewnianych zagród.

Jednym z najbardziej znanych w naszym regionie mennonickich zabytków jest chata w Chrystkowie (gmina Świecie). Olędrzy, jak ich dawniej nazywano, osiedlali się nie tylko tam. Ślady ich bytności można spotkać niemal wzdłuż całego odcinka Wisły przepływającego przez powiat świecki.


Podpisanie listu intencyjnego ze stowarzyszeniem Lapidaria (powyżej) i pozostałości cmentarza w Przechówku (poniżej)

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Bardzo dobre informacje. W

Bardzo dobre informacje. W ogóle widze pozytywną zmiane jaka zaszła w Świeciu w podejściu do lokalnej historii. 

Protestanci tzn Ewangelicy to

Protestanci tzn Ewangelicy to dzięki nim Pismo Święte zostało przetlumaczone na różne jezyki a tak to głupi lud kierowany przez papieża nie miał dostępu do bibli  bo byla po łacinie. Kraje w których jest wyznanie protestanckie zawsze były do przodu a katolicy w tyle w całym rozwoju.

Protestańci to wyznania np

Protestańci to wyznania np.ewangelicy które nie zgadzają się z naukami papieża kościoła katolickego.

Jeszcze dobrze byłoby

Jeszcze dobrze byłoby pozyskać jakąś organizacje aby dała forsę na uprzątnięcie Świecia z psich odchodów. Wszystko os rane, człowiek musi uważać żeby przejść cało przez to miasto. Dziwię się że banki funkcjonują w takim osra nym terenie. Wiem że do galerii przenosi się PKO może to początek pozytywnej zmiany ,bo tam gdzie dziś są wszystko osr ane 

Super że nasi włodarze gminy

Super że nasi włodarze gminy są tacy tolerancyjni i otwarci na świat nie to co pisiory.

prawie 3 lata temu ktoś z

prawie 3 lata temu ktoś z urzędu w artykule o starym przechowskim gdzie pod trumnami wcześniej był plac zabaw napisał „Zamiast placu zabaw w parku na skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Leśnej pojawi się w tablica lub obelisk z opisem historii tego miejsca” Placu zabaw już nie ma, trumny zostały. a tablicy i obelisku nie ma do dzisiaj.. zapomniane, bo na uboczu. i zresztą po co skoro został jeden nagrobek, a trumny leżą pod betonem po starym boisku i trawą ; d. Pewnie w większości byli  to niemcy, ale leżeć pod betonem.. niefajnie

Komentarze pisiorow to

Komentarze pisiorow to Komentarze prawdziwych chrześcijan? Tylko na puszczać jednych na drugich prawdziwi katolicy tak trzymać sami się wykończą razem z księżmi. 

W latach osiemdziesiątych

W latach osiemdziesiątych chłopaki z Przechówka buszowali po tym cmentarzu. Znam kilku którzy próbowali tam co nie co wykopać. Potem robili w szkole podstawowej nr 5 pokazy antropologii i patomorfologii.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Krótko przez godz. 10.00 w bazie Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów w Kozłowie (gm. Świecie) doszło do wybuchu beczki. Rannych zostało trzech pracowników.

Wiadomości

Dziś około godz. 9.00 na ulicy Tczewskiej w Nowem kierujący samochodem osobowym najechał na kobietę jadącą elektrycznym wózkiem inwalidzkim.

Wiadomości

Dla obecnych na mszy św. o godz. 11.00 w świeckiej farze był to prawdziwy "lany poniedziałek". O zachowanie tradycji zadbali proboszcz parafii wraz z...

Wiadomości

Funkcjonariusz z Posterunku Policji w Laskowicach, w czasie wolnym od służby, interweniował w sytuacji, która mogła doprowadzić do tragedii na drodze.

Wiadomości

Wielu mieszkańców zadaje sobie pytanie, dlaczego z niedawno modernizowanej kanalizacji wybiły fontanny wody podczas niedawnej ulewy. Co na to miasto?

Wiadomości

Po ciężkiej chorobie zmarł druh Sławomir Belt z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeżewie.

Wideo

Święcenie pokarmów jest jednym z najmocniej zakorzenionych w naszej kulturze zwyczajów wielkanocnych. W większości kościołów odbywa się ono głównie przed południem. Wielu wybiera się...

Wiadomości

Powszechne zainteresowanie wywołuje nowy budynek, który stanął w centrum Pruszcza.

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni podejmą decyzję m.in. w sprawie petycji dotyczącej ograniczenia liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

Wiadomości

Policjant zespołu dochodzeniowo-śledczego z komendy w Świeciu, w dniu wolnym od służby, robił zakupy w jednym z marketów na terenie miasta, kiedy doszło do...

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego ze Świecia, w ramach kampanii „Świadomy i bezpieczny motocyklista” promowali odpowiedzialną jazdę na motocyklach.

Extra Nowe

Policjant ogniwa prewencji z komisariatu w Nowem przyszedł na spotkanie z gronem pedagogicznym miejscowego Zespołu Szkół z walizką pełną "narkotyków".

Reklama

Popularne

Wiadomości

Dla obecnych na mszy św. o godz. 11.00 w świeckiej farze był to prawdziwy "lany poniedziałek". O zachowanie tradycji zadbali proboszcz parafii wraz z...

Wiadomości

Po ciężkiej chorobie zmarł druh Sławomir Belt z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeżewie.

Wiadomości

Powszechne zainteresowanie wywołuje nowy budynek, który stanął w centrum Pruszcza.

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni podejmą decyzję m.in. w sprawie petycji dotyczącej ograniczenia liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

Wiadomości

Urząd Marszałkowski zapowiada rekordowe wydatki na modernizację dróg. Plany obejmują dwa miejsca w powiecie świeckim. Obydwa znajdują się na drodze wojewódzkiej nr 240.

Wideo

Wideo

Święcenie pokarmów jest jednym z najmocniej zakorzenionych w naszej kulturze zwyczajów wielkanocnych. W większości kościołów odbywa się ono głównie przed południem. Wielu wybiera się...

Wideo

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu rozpoczął się "Tydzień zdrowia i aktywności fizycznej". Dziś promowano przede wszystkim zdrowe odżywianie i profilaktykę zdrowotną.

Wideo

Podobnie jak przed rokiem, członkowie Stowarzyszenia Rowe - Rowe Świecie wybrali się na przedświąteczny objazd miasta. Napotkani przechodnie, zwłaszcza ci najmłodsi, mogli liczyć na...