W biznesie nie zawsze musi chodzić tylko o zysk. Czasem ważniejszy jest pracownik

Tak pokrótce można scharakteryzować reguły, którymi kieruje się ekonomia społeczna. O jej zaletach w wymiarze ludzkim przekonywała fundacja Makowo w czasie różnego rodzaju szkoleń, prelekcji i wyjazdów studyjnych do instytucji działających według tych zasad.
2makowo-wyjzad

PARTNER DZIAŁU BIZNES

Promocja tego typu ekonomi miała ścisły związek z realizacją projektu "Biznes i społeczeństwo- promocja ekonomii społecznej w powiecie świeckim". Został on zrealizowany przez Makowo dzięki grantowi pozyskanemu z Lokalnej Grupie Działania "Gminy Powiatu Świeckiego".

Działania wspierające rozwój gospodarki społecznej i przedsiębiorczości społecznej biegły niejako dwutorowo. Z jednej strony miały być one wsparciem dla osób wykluczonych, próbujących odnaleźć się na rynku pracy, a z drugiej kierowano je do różnego rodzaju podmiotów mających możliwość stworzenia przedsiębiorstwa opartego na ekonomi społecznej.

Z założenia ekonomia społeczna i solidarna służy: integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych marginalizacją społeczną, tworzeniu miejsc pracy, świadczeniu usług społecznych użyteczności publicznej (na rzecz interesu ogólnego) oraz rozwojowi lokalnemu.
REKLAMA

To działalność o celach głównie społecznych, w ramach której zyski nie podlegają podziałowi, a są przeznaczane na te cele lub na rzecz wspólnoty – w przeciwieństwie do zwykłych przedsiębiorstw, gdzie celem jest maksymalizacja zysku i  zwiększenie dochodu właścicieli.

Oznacza to, że ekonomia społeczna i solidarna pozostaje na pograniczu sektora przedsiębiorczości oraz sektora organizacji pozarządowych niedziałających w celu maksymalizacji zysku.

- Projekt realizowany od lutego do listopada 2020 roku był drugim tego typu przedsięwzięciem - tłumaczy Anita Koprowska, prezes Makowa. - Po pierwszej edycji siedem osób zagrożonych wykluczeniem podjęło stałą pracę, po drugim trzy. W tych przypadkach chodzi nie tylko o to, że zapewnili sobie stałe dochody, ale fakt, że w zupełnie nowy sposób spojrzeli na swoje życie. Uwierzyli, że mogą normalnie żyć, że są wartościowymi ludźmi, którzy coś potrafią.
REKLAMA

Akcja edukacyjna miała też na celu promocję ekonomii społecznej m.in. wśród samorządowców.

- Chyba najlepiej do wyobraźni przemawiały całodniowe wyjazdy do przedsiębiorstw społecznych zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego - tłumaczy Anita Koprowska. -  Pierwsza wizyta miała miejsce przed rozpoczęciem warsztatów. W ten sposób uczestnicy projektu mogli zapoznać się ze specyfiką przedsiębiorstwa społecznego, która później była szczegółowo przybliżana w trakcie zajęć. Druga wyjazd zorganizowaliśmy na zakończenie projektu. Dzięki temu uczestnicy mogli spojrzeć na tego typu działalność z zupełnie innej perspektywy. Przeanalizować wszystko od strony praktycznej.  

Działania realizowane przez fundację Makowo realizowano we współpracy z Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej w Toruniu.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Wybrane dla Ciebie

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors