Spośród 23 lokalnych samorządów województwa kujawsko-pomorskiego, powiat świecki zajmował w sierpniu 20 miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia (nie opublikowano jeszcze danych procentowych za wrzesień).
Wyniosło ono u nas 5,9 proc. Najmniej od 30 lat. Było niewiele wyższe niż średnia krajowa – 5,8 proc. i dużo niższe niż średnia w województwie kujawsko-pomorskim – 8,1 proc.
Nasi sąsiedzi mogą pozazdrościć tak niskiego bezrobocia powiatowi świeckiemu. W powiecie grudziądzkim wyniosło ono w sierpniu 12,4 proc., w chełmińskim 11,9 proc., a w tucholskim 9,7 proc.
Niższe bezrobocie w naszym województwie odnotowano jedynie w Bydgoszczy (3,2 proc.), Toruniu (4,1 proc.) i w powiecie bydgoskim (4,7 proc.).
REKLAMA
W sierpniu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świeciu były zarejestrowane 1984 osoby pozostające bez pracy. We wrześniu było ich niemal tyle samo – 1978. Większość, około 1,3 tys., stanowią kobiety.
Prawo do zasiłku miało w sierpniu 252 bezrobotnych, we wrześniu 209.
Podstawowy zasiłek przez pierwsze trzy miesiące wynosi 1240 zł (staż pracy 5-20 lat, przy niższym stażu 80 proc., a przy wyższym 120 proc. tej kwoty), potem – 974 zł. Czas pobierania zasiłku w Polsce waha się od 6 do 12 miesięcy i zależy od stopy bezrobocia, jaka panuje w danym powiecie.
U nas przyznawany jest generalnie na pół roku, z wyjątkiem bezrobotnych, które mają ponad 50 lat, z czego przepracowały przynajmniej 20, osób samotnie wychowujących dziecko w wieku do 15 lat lub jeśli małżonek również jest bezrobotny i utracił prawo do zasiłku.
a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA
Agencja Marketingowa PromoAS zajmuje się obsługą mediów społecznościowych dla firm, instytucji, klubów oraz stowarzyszeń, drukiem materiałów promocyjnych, produkcją gadżetów reklamowych, a także organizacją i prowadzeniem eventów. Wieloletnie doświadczenie, nietuzinkowe pomysły i korzystne ceny pozwalają nam w przygotowaniu atrakcyjnych ofert dla klientów.
Komentarze (0)