O kulisach powstania opowiedział Tadeusz Pogoda, były burmistrz Świecia, obecnie radny wojewódzki. Inkubator, będący efektem trójstronnego porozumienia między gminą Świecie, powiatem oraz powołanym w tym celu stowarzyszeniem miał być jeszcze jednym narzędziem przeciwdziałającym wysokiemu wówczas bezrobociu.
- W tamtym czasie zmagaliśmy się z dwucyfrowym bezrobociem, dotkliwym zwłaszcza na wsi - przypominał Tadeusz Pogoda.
Pierwsze na działalność zapewnił unijny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Oprócz różnego rodzaju szkoleń i kursów, w tym językowych, inkubator przyciągał tych, którzy szukali taniego lokalu umożliwiającego rozpoczęcie działalności. Od początku funkcjonowania, w budynku inkubatora przy ul. Chmielniki w Świeciu funkcjonowało 86 podmiotów gospodarczych. Obecnie działa tam 18 firm.
Jak podkreślał prezes Zdzisław Plewa, świecki inkubator szybko zaczął szukać partnerów, którzy umożliwiliby szerszą działalność. Jednymi z pierwszych byli Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy z Torunia, Grudziądzkie Poręczenia Kredytowe i Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych.
W ciągu dwudziestu lat zrealizowano 25 dużych projektów, z których skorzystało blisko 4 tys. osób. Udzielono też 2,5 tys. porad.
Istotnym rozdziałem w historii było uruchomienie programu grantowego Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Od 2005 r. w ramach realizowanego przez stowarzyszenie programu dofinansowano 183 projekty na łączną kwotę 747 tys. zł.
- Dodatkowym walorem tego programu było to, że uczyliśmy przygotowania wniosków i projektów - podkreślał Zdzisław Plewa.
Nie byłoby jednak grantów, gdyby nie wsparcie solidnych partnerów.
- Jako stowarzyszenie pozyskiwalismy wkład własny do realizacji działań od wszystkich gmin powiatu świeckiego, firmy Mondi, starostwa, samorządu województwa kujawsko-pomorskiego oraz środków własnych, w tym również środków pozyskanych w ramach 1 proc. - wyliczał Zdzisław Plewa.
Szczególne zasługi w tym względzie ma spółka Mondi Świecie, którą w 2020 r. została zgłoszona do ogólnopolskiej edycji konkursu Dobroczyńca Roku. Właśnie za zaangażowanie w realizację programu Działaj Lokalnie. Firma zdobyła wyróżnienie w kategorii Rozwój Lokalny.
W 2022 r. z okazji 25-lecia konkursu Dobroczyńca Roku kapituła przyznała nagrody specjalne. Otrzymały ją dwie firmy za wieloletnią współpracę z organizacjami pozarządowymi w zakresie społecznego zaangażowania. Wśród nich znowu znalazła się firma Mondi Świecie.
W środowych obchodach wzięło udział wielu samorządowców, co nie dziwi, zważywszy na dobre relacje inkubatora z gminami. Nie zabrakło także przedsiębiorców, którzy stawiali pierwsze kroki w biznesie, właśnie dzięki wydatnej pomocy świeckiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
Chyba największe wrażenie zrobiły wspomnienia jednej z pań, która pracę zawodową rozpoczynała od sprzątania budynku przy ul Chmielniki, gdzie mieści się inkubator. Ustawicznie motywowana do rozwoju, dziś jest główną księgową w jednym z urzędów.
Poniżej galeria zdjęć z uroczystości.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Komentarze (0)