Kościół św. Maksymiliana Kolbego został wzniesiony w połowie XIV wieku. Pierwotnie należał do zakonu franciszkanów. W XV wieku został przejęty przez bernardynów, którzy, oprócz lat 1542-1604, gdy kościół znajdował się we władaniu protestantów, byli jego właścicielami aż do kasaty zakonu w 1810 r. Od 1846 r. budowla należała do nowskiej gminy ewangelickiej. Potem kościół znowu przejęli katolicy.
Przed kilkoma dniami na terenie przyległym do tego jednego z najcenniejszych zabytków Nowego rozpoczęły się prace archeologiczne. Znajdują sie na nim pozostałości po klasztorze. Zaczęto od odgruzowania piwnic.
REKLAMA
- W latach 70. był plan, aby zbudować w tym miejscu dom kultury - tłumaczy Robert Grochowski, archeolog prowadzący prace w Nowem. - Pomysł jednak zarzucono i miejsce wykopów zasypano. Próbujemy teraz usunąć to, co wrzucono i zamierzamy zbadać piwnice.
Kilka wykopów sondażowych dostarczy wiedzy m.in. na temat posadowienia kościoła, rodzaju posadzki i określeniu poziomów.
- Należy pamiętać, że kościół, który obecnie znamy, został odbudowany po pożarze. My dotrzemy do najstarszych jego warstw, gdzie zachowały się pozostałości zabudowy klasztoru franciszkanów, by zebrać wiedzę, której do tej pory nam brakowało - podkreśla Robert Grochowski.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Bardzo ciekawe,kiedyś babcia
Bardzo ciekawe,kiedyś babcia mi opowiadała że było przejście pod ziemią łączące się z drugim kościołem,w okolicy rynku było jednak zasypane, na ile to prawda nie wiem ale warto zbadać
Moja mama tez przekazała mi i
Moja mama tez przekazała mi i pokazała to miejsce gdzie moj dziadek ,a jej tata podziemiem chodził na religię.W miejscu przejscia, leżało dwóch zabalsamowani rycerze.
Jeszcze o Nowem będzie głośno
Jeszcze o Nowem będzie głośno.
Tez jestem ciekawa czy
Tez jestem ciekawa czy faktycznie jest przejscie pod ziemią gdyby faktycznie tak było duża atrakcja by była dla miasta
Gdyby te mury umiały mówić
Gdyby te mury umiały mówić to jeszcze nie jedną ciekawą historie byśmy o tym skromnym miasteczku usłyszeli.
Hm, wystarczyłby rzut oka do
Hm, wystarczyłby rzut oka do wikipedii, żeby wyczytać, iż bernardyni to franciszkanie.