„Eskapada” to zaproszenie dla wszystkich, którzy chcą spróbować przygód w naszym regionie. Cykl wydarzeń organizuje Urząd Marszałkowski w Toruniu, a jej gospodarzem jest ponad sześćdziesiąt organizacji, w tym po raz pierwszy gmina Dragacz.
Chcący wziąć udział w wybranych przez siebie wydarzeniach musisz zapisać się na nie za pomocą formularza, na stronie https://eskapada-z-przewodnikiem.pl/7/jak-sie-zapisac
Liczba miejsc na poszczególne imprezy jest ograniczona. Zapisy trwają do piątku 28 maja br. do godz. 21.00.
Propozycja zgłoszona przez Dragacz to sześć niedługich tras idealnych na kilkugodzinne piesze wędrówki. Każda z nich prowadzi w inny zakątek, przybliżając walory krajobrazowe oraz najcenniejsze zabytki:
Trasa 1 – Śladami dziedzictwa olędrów(część południowa)
Michale – Bratwin – Polskie Stwolno – Wielkie Stwolno – Wiąskie Piaski
Dystans: 13 km
Czas przejścia: 3-4 godz.
Trasa prowadzi przez nadwiślańskie miejscowości położone w południowej części gminy. Wśród odwiedzanych obiektów dominują budynki i miejsca związane z olędrami, którzy osiedlili się na tych terenach w XVI-XVII w.
Trasa 2 – Szlakiem trzech świątyń
Michale – Dolna Grupa – Górna Grupa – Stare Marzy
Dystans: 7,5 km
Czas przejścia: 2 godz.
Wycieczka prowadzi przez miejscowości, które do 1945 r. stanowiły centra życia religijnego osób różnych wyznań zamieszkujących w przeszłości obszary gminy Dragacz – katolików, luteranów i mennonitów.
Trasa 3 – Wokół jeziora Fletnowskiego
Grupa Osiedle – Jezioro Fletnowskie – Fletnowo – Krusze – Dolna Grupa
Dystans: 10 km
Czas przejścia: 3 godz.
Trasa prowadzi przez zalesione tereny otaczające rezerwat przyrody „Jezioro Fletnowskie”, stwarzając okazję do podziwiania przyrody oraz miejsc związanych z historią najnowszą
i osadnictwem olęderskim.
Trasa 4 – Śladami dziedzictwa olędrów(część północna)
Michale – Dragacz – Wielki Lubień – Wielkie Zajączkowo
Dystans: 9,5 km
Czas przejścia: 2,5-3 godz.
Trasa wycieczki prowadzi przez dawne olęderskie wsie zlokalizowane wzdłuż Wisły w północnej części gminy. Zapoznaje z zabytkowymi domami i cmentarzami pozostawionymi
przez olędrów a także z innymi elementami krajobrazu kulturowego nadwiślańskich miejscowości – kościołem w Wielkim Lubieniu, karczmami w Michalu i Dragaczu.
Trasa 5 – U podnóża Kępy Górnej Grupy
Nowe Marzy – Stare Marzy
Dystans: 5 km
Czas przejścia: 1-1,5 godz.
Krótka trasa biegnąca urokliwą drogą wzdłuż krawędzi Kępy Górnej Grupy, w sąsiedztwie rzeki Mątawy i zabudowań olęderskich wsi Nowe i Stare Marzy.
Trasa 6 – Szlakiem walk i męczeństwa
Nowe Marzy – Mniszek – Grupa - Grupa Osiedle – Dolna Grupa
Dystans:11 km
Czas przejścia: 3-3,5 godz.
Trasa dedykowana miłośnikom historii wojskowości i dziejów najnowszych. Zaprowadza do miejsc związanych z martyrologią Polaków i walkami toczonymi na terenie gminy Dragacz w czasie drugiej wojny światowej.
Szczegóły akcji: https://eskapada-z-przewodnikiem.pl
redakcja@extraswiecie.pl
Komentarze (0)