Scam jest terminem wykorzystywanym w związku z bezpieczeństwem komputerowym. Ale co dokładnie oznacza? I jakie zdarzenia można zakwalifikować jako scamming? Oraz najważniejsze - jak się przed nim bronić? Sprawdzamy!
Scam - co to właściwie jest?
Scam jest to działanie w Internecie, polegające na nawiązywaniu relacji z potencjalną ofiarą. Główną metodą jest zbudowanie relacji opartej na zaufaniu Jest to nic innego, jak specyficzna forma oszustwa, które wykorzystuje Internet i środki komunikacji na odległość.
Wszelkie podejmowane w ramach scam działania mają jeden cel - pozyskać dane osobowe, a także dane do logowania, np. do kont bankowych, które następnie posłużą do przestępstwa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź ten artykuł - klik!
Formy scamu
Scam może przybierać różne formy. Internetowi oszuści wykorzystują różne metody działania, aby osiągnąć swój cel i uzyskać dane, stale wymyślając nowe sposoby wyłudzenia danych. Sprawdź dokładnie z jakimi formami scamu możesz spotkać się najczęściej?
Wśród najbardziej popularnych wskazać można obecnie pojawiające się np. na Twoim mailu wiadomości o niespodziewanym spadku albo rewelacyjnych nagrodach, które już są Twoje, jeśli tylko potwierdzisz chęć odbioru, pomimo że w żadnym konkursie nie brałeś udziału. Wiadomości są konstruowane w taki sposób, aby wyglądały na wiarygodne. Oszuści przykładają wiele uwagi do tego, aby doskonale przygotować się do działania, wiedzą bowiem, że wzbudzenie zaufania jest podstawą skuteczności.
Scam może przyjmować też formę prośby o wsparcie biednych rodzin czy akcji charytatywnych. Wówczas w otrzymanej przez Ciebie wiadomości najczęściej zostaniesz poproszony o wykonanie przelewu, gdzie konieczne będzie podanie numeru karty.
Tak naprawdę nie ma możliwości wymienienia wszystkich form, z jakich korzystają internetowi oszuści, ponieważ ich kreatywność jest naprawdę ogromna. Niejednokrotnie wykorzystują oni również codzienne, ludzkie tragedie, o których głośno jest w mediach, tym samym zwiększając swoja wiarygodność. Należy zatem na każdym kroku zachować czujność i rozwagę.
Śledź najnowsze informacje ze świata technologii w serwisie Nano
Przykłady scamu
Popularność zakupów online stwarza duże możliwości oszustwa. Hakerzy tworzą fikcyjne strony internetowe, które do złudzenia przypominają oryginalne strony internetowe - zarówno bankowe, jak i sklepów internetowych. Dlatego przy każdym logowaniu należy sprawdzić czy w adresie strony nie pojawiają się np. dodatkowe litery lub znaki oraz czy połączenie jest szyfrowane protokołem SSL. Jeśli nie - zrezygnuj z podawania swoich danych osobowych lub numeru karty.
Jak bronić się przed scamem?
Podstawą w obronie przed scamem jest rozwaga i ostrożność. Nigdy nie należy klikać w linki z nieznanego źródła, a już szczególnie uważać trzeba na wszelkie wiadomości, w których czytasz o wyjątkowo korzystnych okazjach, szczególnie gdy konieczne jest podanie danych karty kredytowej lub innych danych, mogących umożliwić przejęcie Twojego konta bankowego.
Pamiętaj, żeby uważać na linki, także te, które wysyłają Ci znajomi. Nie można zapominać, że oszuści dokonują przejęcia kont na portalach społecznościowych i linki, które potencjalnie są wysyłane przez Twoich znajomych tak naprawdę pochodzą z nieznanego źródła i mogą wyrządzić wiele szkody.
Decydując się na zakupy online przed finalizacją zamówienia koniecznie sprawdź sklep - opinie innych użytkowników, regulamin czy dane firmy.
Przed scamem bronić się można także wykorzystując odpowiednie oprogramowanie, jak np. oprogramowanie antywirusowe, takie jak tutaj.
Innym sposobem jest korzystanie z narzędzi, które pozwalają filtrować przychodzące na skrzynkę e-mail wiadomości. Działanie to polega np. na rozpoznawaniu charakterystycznych dla scamu linków, zawierających np. adresy numerycznych serwerów lub gdy tekst z nazwą serwera nie jest spójny z nazwą wyświetlaną w odnośniku itp. Tego typu narzędzia skanując przychodzące wiadomości oceniają znajdujące się w e-mailu wiadomości w kontekście ryzyka, a gdy stwierdzą, że jest ono wysokie wyświetlają stosowne ostrzeżenie dla użytkownika.
Komentarze (0)