Cukrzyca jest schorzeniem metabolicznym, które zaliczane jest do chorób cywilizacyjnych. Wczesne wykrycie choroby, a także wdrożenie skutecznego leczenia daje szansę na całkowitą kontrolę glikemii u pacjentów, a także pozwala uniknąć groźnych powikłań. Dolegliwość z taką samą częstotliwością jest diagnozowana u dzieci i dorosłych, niemniej jednak obraz kliniczny cukrzycy u najmłodszych często mylony jest z innymi schorzeniami. Jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju cukrzycy u dzieci?
Cukrzyca u dzieci - rodzaje choroby
Cukrzyca jest schorzeniem o charakterze cywilizacyjnym. Podłożem do rozwoju dolegliwości jest upośledzenie metabolizmu węglowodanów, które prowadzi do nieprawidłowego wydzielania insuliny przez trzustkę lub nieprawidłowej reakcji tkanek ustroju na jej działanie. Charakterystyczne objawy choroby u dzieci pojawiają się na skutek niekontrolowanego wzrostu stężenia glukozy we krwi, co może mieć wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia najmłodszych.
Najczęściej diagnozowane rodzaje cukrzycy u dzieci.
- Cukrzyca typu 1. - podłożem jej rozwoju jest niedobór lub brak insuliny. Leki na cukrzycę, w postaci preparatów z insuliną pozwalają utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi dziecka, dzięki czemu objawy choroby ustępują.
- Cukrzyca typu 2. - podłożem jej rozwoju jest upośledzenie fizjologicznej odpowiedzi tkanek na działanie insuliny, które nazywane jest insulinoopornością. Zaburzenie procesu korzystania z glukozy przez komórki organizmu prowadzi do zwiększenia jej ilości we krwi, co prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu ustroju dziecka.
Obecnie zdecydowana większość pacjentów w wieku dziecięcym zmaga się z cukrzycą typu 1. Znajomość jej objawów pozwala na szybką konsultację lekarską i wdrożenie leczenia.
Przyczyny rozwoju cukrzycy u dzieci
Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która jest coraz częściej diagnozowana u małych dzieci. Cukrzyca typu 1, która jest najczęściej diagnozowaną odmianą schorzenia, jest dolegliwością autoimmunologiczną, co oznacza, że przyczyną jej rozwoju jest atakowanie tkanek i narządów dziecka przez jego własny system immunologiczny. Czynnikami, które mogą dodatkowo przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu 1. u dzieci są:
- indywidualne predyspozycje genetyczne,
- płeć - szczególnie wytwarzane przez organizm hormony płciowe,
- przebyte infekcje wirusowe i bakteryjne w dzieciństwie.
Cukrzyca typu 2. z kolei jest ściśle związana z wpływem środowiska i prowadzonym stylem życia. Do jej rozwoju przyczynia się nadwaga, zbyt niska dawka ruchu, a także spożywanie wysoko przetworzonej żywności.
Objawy cukrzycy typu 1 u dzieci - na co zwrócić uwagę?
Cukrzyca typu 1. u najmłodszych pacjentów zwykle w początkowej fazie rozwoju objawia się bardzo nietypowymi objawami jak silne odczuwanie pragnienia oraz wzmożone oddawanie moczu. Wraz z postępem choroby głównymi objawami dolegliwości stają się:
- znaczny ubytek masy ciała,
- zapalenie narządów moczowo-płciowych,
- zaczerwienienie gardła - bez innych objawów infekcji,
- odczuwanie przez dziecko zmęczenia, senności, a także rozdrażnienia,
- wyczucie charakterystycznego zapachu z ust przypominającego woń acetonu,
- obniżenie ostrości widzenia,
- ból brzucha, a także skurcze mięśni.
Zauważenie objawów cukrzycy typu 1. u dziecka powinno skłonić rodzica do natychmiastowej wizyty u lekarza. Nieleczone schorzenie może mieć wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia, a także prowadzić do zapaści malucha lub zapadnięcia w śpiączkę.
Symptomy cukrzycy typu 2 - co warto wiedzieć?
Podłoże cukrzycy typu 2. jest zupełnie inne niż w przypadku zaburzenia typu 1. Objawy cukrzycy typu 2. przez długi czas mogą być utajone, dlatego wiele chorych dzieci pozostaje nieleczonych, co przekłada się na obniżenie ich jakości życia. Symptomami, które mogą świadczyć o rozwoju tego typu cukrzycy są:
- opóźnione gojenie się ran,
- silny świąd skóry,
- zmęczenie oraz senność,
- napady tak zwanego wilczego głodu,
- rozdrażnienie, nerwowość.
Diagnoza choroby opiera się na wykonaniu niezbędnych badań z krwi. Warto pamiętać, że jedynie trafne rozpoznanie dolegliwości oraz jej typu daje szansę na właściwe leczenie najmłodszych pacjentów.
Komentarze (0)