Rynek nieruchomości w Toruniu

zdjecie

Położony w województwie kujawsko-pomorskim Toruń to miasto akademickie i drugi co do wielkości ośrodek w tym regionie Polski. Planujesz przeprowadzkę do Torunia? Myślisz o zakupie mieszkania inwestycyjnego w tym mieście? Poznaj bliżej toruński rynek nieruchomości.

Mieszkanie w Toruniu – rynek pierwotny czy wtórny?

Jedną z pierwszych decyzji, jakie musisz podjąć, kupując mieszkanie, jest wybór rynku, z jakiego ma ono pochodzić. Do wyboru masz:

  • Rynek wtórny. W Toruniu oferta mieszkań z rynku wtórnego jest bogata – to lokale w zabytkowych kamienicach, na osiedlach z lat 80. ubiegłego wieku i w wieżowcach.
  • Rynek pierwotny. Nowe mieszkania powstają w różnych dzielnicach Torunia. Łączy je to, że znajdują się na kameralnych, często monitorowanych osiedlach w otoczeniu zieleni.

Dostępne mieszkania różnią się nie tylko metrażem, standardem i wykończeniem części wspólnych, ale także udogodnieniami dla mieszkańców. Wokół nowych osiedli nie brakuje ani miejsc parkingowych, ani obszarów zaprojektowanych z myślą o dzieciach.

W której dzielnicy Torunia warto poszukać mieszkania?

W Toruniu w ostatnich latach do użytku zostało oddanych sporo nowych lokali w ramach różnych inwestycji. Gdzie powstaje najwięcej mieszkań?

Nowe mieszkanie Toruń znajdziesz m.in. na następujących osiedlach:

  • Jar (od 1 stycznia 2023 r. nowa nazwa – Osiedle Niepodległości). Aktualnie to jedna z najszybciej rozwijających się części Torunia. Firmy deweloperskie zachęcają do zakupu mieszkań w ramach realizowanych inwestycji, kusząc m.in. dostępem do terenów zielonych. W przyszłości powstać ma też linia tramwajowa.
  • Dotychczas w tej części miasta przeważała zabudowa wielorodzinna z wielkiej płyty. Zapotrzebowanie na nowe inwestycje jest jednak duże i deweloperzy zabudowują wolną przestrzeń.
  • Na Skarpie. To jedno z największych osiedli w Toruniu. W ostatnim czasie nowe mieszkania powstały m.in. przy ul. Szosa Lubicka (inwestycje Awangarda, Winnica). Co ciekawe, w tej części miasta jest dużo taniej niż na osiedlu Jar.

Firmy deweloperskie zagospodarowują też tereny w niewielkiej odległości od centrum. Przykładowo inwestycja Grand Bulvar jest położona zaledwie 1,2 km od śródmieścia, z kolei mieszkania powstające w ramach Nowe Torpo są od niego oddalone o 1,6 km.

Jakie czynniki wpływają na ceny mieszkań w Toruniu?

Ceny mieszkań w Toruniu, podobnie jak w innych Polskich miastach, rosną. Powodów, dla których za mkw. nieruchomości trzeba zapłacić coraz więcej, jest kilka. Do głównych z nich należą:

  • Rosnące ceny materiałów budowlanych i koszty robocizny. To powoduje, że deweloperzy często muszą korygować założenia poczynione na etapie planowania inwestycji.
  • Wzmożone zainteresowanie nieruchomościami. Mieszkania zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach regionalnych są postrzegane jako atrakcyjna lokata posiadanych oszczędności.

Ile trzeba zapłacić za mieszkanie w Toruniu? Jak podaje Emmerson Evaluation, pod koniec 2020 r. w tym mieście mediana cen na rynku pierwotnym wynosiła 6500 zł za mkw. Taniej było na rynku wtórnym – mediana wynosiła 5400 zł za mkw. Ostateczna kwota zależy również od standardu mieszkania.

Udostępnij

Wybrane dla Ciebie

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors