Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Lidia, Jan, Marek
REKLAMA

Biznes w małej miejscowości - czy to się opłaca?

materiał partnera
31 stycznia 2023, 14:59

Otworzenie własnego biznesu w niewielkiej miejscowości to wymagające zadanie, jednak z dużą szansą powodzenia. Pomimo tego że rynek jest zdecydowanie mniejszy, to jednak niższe koszty prowadzenia działalności oraz mniejsza konkurencja zwiększają szanse na odniesienie sukcesu. O czym pamiętać przed założeniem firmy w małym mieście?

Co wziąć pod uwagę, planując biznes w małym mieście?

Przy planowaniu biznesu w niewielkiej miejscowości trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim – konkurencja. Nie ma sensu otwieranie punktu sprzedażowego lub usługowego, jeśli na rynku istnieje już kilka o podobnym profilu działalności.

Osoby, które chcą sprawdzić, jakie przedsiębiorstwa funkcjonują w okolicy, mogą skorzystać z wyszukiwarki REGON, gdzie znajdą najważniejsze informacje. Wystarczy, że na stronie internetowej wpiszą numer REGON danej firmy, by móc dokonać dokładnej analizy w oparciu o dostępne na jej temat dane.

Informacja, którą również warto wziąć pod uwagę przy otwieraniu biznesu na niewielkim rynku to liczba potencjalnych klientów. Nie bez znaczenia są również własne możliwości – takie choćby jak zaplecze finansowe, bez którego ciężko otworzyć własną firmę, chociaż oczywiście nie jest to niemożliwe.

Biznes w małym mieście - sprawdzone pomysły

Jeśli chodzi o najlepszy pomysł na biznes w małym mieście, to warto zastanowić się, czego brakuje na lokalnym rynku i co ma szansę cieszyć się dużym powodzeniem wśród klientów.

Ostatnimi czasy bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się firmy mobilne, które dojeżdżają do klienta i świadczą usługi u niego w domu. Mobilni fryzjerzy, groomerzy, kosmetyczki, masażyści – te biznesy mają ogromną szansę na powodzenie, nawet w stosunkowo niewielkich miejscowościach.

Dodatkowym plusem firmy mobilnej jest fakt, że nie trzeba dysponować lokalem w dogodnej lokalizacji, którego wynajem może przecież kosztować majątek.

Czego brakuje w danym mieście?

Specjaliści od biznesu zgodnie twierdzą, że kluczem do odniesienia sukcesu w biznesie w małej miejscowości jest znalezienie niszy rynkowej i wypełnienie jej. Dlatego przed podjęciem decyzji o otwarciu firmy koniecznie trzeba przeprowadzić skuteczny research i dowiedzieć się, jakich towarów bądź usług brakuje na lokalnym rynku. Oczywiście, każda miejscowość charakteryzuje się innymi potrzebami – wystarczy je ustalić przeprowadzając dokładne badania rynkowe.

Trzeba mieć świadomość tego, że samo otworzenie biznesu nie daje gwarancji powodzenia. Sytuacja gospodarcza jest dość skomplikowana i nic nie wskazuje na to, bo wkrótce miało się to zmienić.

Wystarczy zapoznać się z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, by dowiedzieć się, że o ile w 2021 roku upadłość w Polsce ogłosiły 376 firm, o tyle w całym 2022 roku było ich już 528. Już w pierwszej połowie 2022 roku zamkniętych zostało ponad 104 000 firm – oznacza to, że każdego miesiąca zamyka się przeciętnie 17 000 przedsiębiorstw. Zdecydowana większość z nich odnosi porażkę w pierwszym roku działalności.