Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Grzegorz, Zofia, Felicja
 • zachmurzenie umiarkowane
  Dzisiaj:
  15°C / 7°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  16°C / 9°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  14°C / 10°C
REKLAMA

Budynek po Tesco ma zniknąć. Wiadomo, co inwestor chce zbudować na tym terenie

Andrzej Bartniak
13 września, 17:23
Kolejna już firma chce postawić na budownictwo mieszkaniowe w Świeciu. To właśnie z tego względu przystąpiono do zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego części terenu po cukrowni. Inwestycja, przewidziana na wiele lat, może niektórych zaskoczyć.
Budynek po Tesco ma zostać rozebrany
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

Podczas ostatniej, wrześniowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni opowiedzieli się za przyjęciem wniosku inwestora dotyczącego zmiany zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o część terenu po świeckiej cukrowni między ulicami Armii Krajowej, Cukrowników, Wodną i Witosa.

Fragment treści uzasadnienia do przegłosowanej uchwały brzmi:

Planowana jest rozbudowa oraz budowa nowych obiektów w celu stworzenia parku handlowego, a także stworzenie nowoczesnej zabudowy mieszkaniowo-usługowej i mieszkaniowej łączącej okoliczne tereny usługowe z istniejącą miejską zabudową. Przyszła zabudowa ożywi ten rejon miasta i stworzy potencjał do dalszego jego rozwoju.

Co faktycznie kryje się za tymi stwierdzeniami i kto stoi za wnioskiem, który trafił do urzędu miasta?

REKLAMA
REKLAMA

Okazuje się, że w Świeciu ma zamiar w dalszym ciągu inwestować firma Sputnik ze Starogardu Gdańskiego. Ta sama, która jest właścicielem marketu Mrówka oraz kompleksu, w którym znajdują się m.in. sklepy Biedronka i RTV Euro AGD.

Pod koniec ubiegłego roku Sputnik kupił też budynek po zlikwidowanym Tesco oraz teren za marketem w kierunku ul. Wodnej.

- Inwestor planuje rozbiórkę budynku Tesco i postawienie w tym miejscu nowego obiektu - mówi Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa Urzędu Miejskiego w Świeciu. - Parter miałby pełnić funkcję handlowo-usługową, natomiast na wyższych kondygnacjach byłyby lokale mieszkalne.

REKLAMA
REKLAMA

Czy za parę lat przy ul. Cukrowników i Wodnej powstaną bloki mieszkalne? Czas pokaże

Takie rozwiązanie nie jest bez związku z innymi inwestycjami o charakterze handlowym w tej okolicy.

W szybkim tempie powstaje duży kompleks handlowy na terenie po bazie PKS. W planach jest też budowa galerii w sąsiedztwie Bricomarche (chociaż termin rozpoczęcia akurat tej inwestycji jest ciągle przekładany).

Nigdzie jednak w tej części miasta nie powstają lokale mieszkalne. Za sprawą inwestora ze Starogardu Gdańskiego i zmian w planie zagospodarowania przestrzennego ma szansę to się zmienić.

REKLAMA
REKLAMA

I nie chodzi tylko o to, co stanie w miejscu po dawnym Tesco. Nowe budynki mieszkalne mają też stanąć na skarpie biegnącej w kierunku ul. Wodnej. W tej chwili są tam tylko chaszcze, w których spotykają się amatorzy tanich win lub podrzucane są śmieci, ale niewątpliwie jest to atrakcyjna lokalizacja. Mieszkający tam będą mieć piękny widok na Wdę.

Na razie trudno spekulować, kiedy inwestor rozpocznie planowane prace budowalne, bo najpierw musi zostać sporządzony plan zagospodarowania, a to procedura trwająca wiele miesięcy. 

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl