Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Justyna, Julianna, Krzysztof

Co z hotelem w dawnym młynie? Sprawy się nieco skomplikowały

Andrzej Pudrzyński
15 marca, 14:41
Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się adaptacja budynku dawnego młyna w Przechowie na hotel. Właściciel spiera się z elektrownią wodną.
Przebudowa dawnego młyna w Przechowie na hotel to inwestycja warta miliony
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Pod koniec października 2019 r. Rada Miejska w Świeciu przyjęła uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy Wdzie w rejonie ulic Wojska Polskiego, Fabrycznej i Krótkiej w Przechowie. Dzięki temu można tam prowadzić nie tylko działalność produkcyjną, jak dotąd, ale też usługową (pisaliśmy o tym tutaj). Na tym obszarze znajduje się dawny młyn żytni z 1901 r.

W przeciwieństwie do pozostałych budynków, w których dwukrotnie wybuchały duże pożary, dawny młyn żytni przetrwał do dziś w nienaruszonym stanie. Mąki nie produkuje się tam już od dawna, a Zakłady Młynarskie PZZ w Świeciu sprzedały go w 2014 r. właścicielowi tartaku w Wielkim Konopacie (gmina Świecie). Przedsiębiorca chce zaadaptować młyn na hotel. Aby zrealizować inwestycję, niezbędna była zmiana planu zagospodarowania. 
REKLAMA

- Dwa lata temu właściciel budynku po dawnym młynie w Przechowie oceniał wartość inwestycji na 7-8 mln zł. Teraz, biorąc pod uwagę wzrost kosztów pracy i materiałów budowlanych, może to być nawet 10 mln - szacuje Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa i architektury Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Na razie nie wiadomo, kiedy ruszy przebudowa i nie chodzi tu o pandemię. Właściciel nie ma pozwolenia na budowę, bo nie dogadał się z firmą ekspolatującą elektrownię wodną na Wdzie przy młynie.

- Chodzi o ustalenie praw własności, bo na rzece pod budynkiem znajduje się jaz należący do elektrowni - wyjaśnia Wiesław Ratkowski.
REKLAMA

Duże pieniadze pochłonie nie tylko adaptacja młyna. Sporo zachodu będzie też z parkingiem ze względu na niedużą powierzchnię koło budynku (na jego tyłach płynie Wda). Aby wygospodarować więcej terenu, trzeba będzie przenieść w inne miejsce stojący obok dawnego młyna nieduży piętrowy budynek z charakterystycznym, ozdobnym balkonem. To zabytek, nie można go więc tak po prostu rozebrać.

Ograniczenia dotyczące rozbudowy infrastruktury z powodu bliskości Wdy, mają też swoje pozytywne strony, bo od strony rzeki będzie można zlokalizować np. tarasy widokowe.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Czytaj także