Mleczarnia istnieje od 1890 r. Od kilkudziesięciu lat jako samodzielna Spółdzielnia Mleczarka. Głównie opiera się na skupie mleka od lokalnych rolników. W sumie ma podpisanych blisko sześćdziesiąt umów na dostawy mleka. Dziennie firma przyjmuje blisko15 tys. litrów mleka.
- Nasza mleczarnia bazuje na starych metodach, zgodnie z tradycyjnymi dawnymi metodami.W zakładzie nadal jest dużo pracy ręcznej. Wysiłek i wkładane serce w codzienną pracę, ma dla nas ogromne znaczenie. Myślę, że to też doceniają nasi kontrahenci, klienci oraz było też ważnym elementem w tym konkursie - podkreśliła Magdalena Kończewska, prezes mleczarni.
Mleczarnia głównie słynie z serów żółtych. Najbardziej popularny to oczywiście drzycimski. Na rynku zasłynęła również z masła, twarogu, a nawet maślanki.Mleczarnia wprowadza na rynek również nowe produkty. Jednym z nich jest dojrzewający ser Henryka. Jest on ręcznie malowany, twardy typowy nadający się na deskę serów. To też najtrudniejszy z serów do wyprodukowania.
Mleczarnia ma już na swoim koncie między innymi nagrodę „Smak Roku” właśnie za ser Henryka na Festiwal Smaku w Grucznie. Spółdzielnia należy do sieci Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.
Specjalnie, aby pogratulować mleczarni zdobycia nagrody, zaproszenie od organizatorów przyjęła i uczestniczyła w gali Barbara Studzińska, starosta powiatu świeckiego oraz Józef Gawrych, etatowy członek zarządu powiatu świeckiego.
Podczas Gali wyróżnienie odebrali również: Marzena i Józef Piotrowscy z Gacek za udział w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.
Nagrody, podziękowania i wyróżnienia zostały wręczone również uczestnikom Mistrzowie Agro Gazety Pomorskiej.
W naszym powiecie najwięcej głosów otrzymali tym samym zwyciężyli w etapie powiatowym poszczególne osoby.
W kategorii Sołtys Roku najwięcej sms otrzymał Sławomir Staniak - sołectwo Krusze gmina Warlubie.
W kategorii Lider/Liderka Tomasz Bagiński Siemkowo gm. Lniano.
Agroturystyka Roku na etapie powiatowym została Agroturystyka Borówka w Małym Dólsku.
Komentarze (0)