Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Ferdynand, Jan, Feliks
  • bezchmurnie
    Dzisiaj:
    20°C / 8°C
  • bezchmurnie
    Jutro:
    21°C / 6°C
  • bezchmurnie
    Pojutrze:
    23°C / 10°C
REKLAMA

Nie chcą mieć kopalni pod Świeciem. Radni byli przeciw

Andrzej Bartniak
1 lutego 2023, 07:41
Zablokowano plany wydobycia piasku w Grucznie, o co zabiegał jeden z lokalnych przedsiębiorców. Uznano, że ochrona krajobrazu w jednym z najbardziej urokliwych miejsc gminy Świecie jest ważniejsza. Nie był to jedyny argument przeciwko tej inwestycji.
Wydobycie piasku miało się odbywać metodą odkrywkową
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

W porządku obrad styczniowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu znalazł się projekt uchwały dotyczący sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla jednej z działek w Grucznie (gmina Świecie).

Chodzi o teren znajdujący się w bliskim sąsiedztwie drogi ekspresowej S5.

O wprowadzenie odpowiednich zapisów zabiegał jeden z lokalnych przedsiębiorców związany z branżą budowlaną. Gdyby jego zamysł się powiódł, mógłby rozpocząć wydobywanie piasku metodą odkrywkową.

REKLAMA
REKLAMA

Ocena tego projektu wywołała ożywioną dyskusję wśród radnych.

Jako pierwsza głos zabrała Iwona Karolewska (Obywatelskie Porozumienie Samorządowe) wskazując, że omawiany teren znajduje się w obrębie Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

- Otwarcie tam żwirowni nieodwracalnie wpłynie na krajobraz - wyliczała konsekwencje radna Iwona Karolewska. - Zmieni się rzeźba terenu, zostaną zakłócone lokalne stosunki wodne i co bardzo istotne, na zawsze zostaną przecięte szlaki migracji zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA

Jej stanowisko poparł Tomasz Szamocki (Prawo i Sprawiedliwość), który również kładł akcent na potrzebę ochrony tego malowniczego obszaru.

- To piękny teren i tego typu ingerencja nieodwracalnie zmieniłaby jego charakter - dowodził. - Kopalnia szpeciłaby nie tylko to miejsce, ale też wpływała negatywnie na całą okolicę.

Na aspekty krajobrazowe uwagę zwracali też radni Sebastian Glaziński (Koalicja Obywatelska) i Ariel Stawski (OPS).

- Skoro mamy taką perełkę, to pielęgnujmy ją, a nie zgadzajmy się na kopalnię - przekonywał Ariel Stawski.

REKLAMA
REKLAMA

Innym argumentem przemawiającym przeciwko tej inwestycji były ewentualne konsekwencje dla stanu dróg. Wzmożony ruch ciężkich samochodów nie byłby obojętny dla ich nawierzchni.

Jako jeden z ostatnich głos zabrał radny Jan Chudziński (OSP), sołtys Gruczna. Jak tłumaczył, mieszkańcy nie chcieliby żadnej kopalni i związanych z nią utrudnień.

Ostatecznie radni 13 głosami przeciw (3 było "za", a 4 wstrzymało się od głosu) odrzucili wniosek sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki w Grucznie, gdzie miałaby powstać kopalnia piasku. To definitywnie blokuje plany inwestora.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA