Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Biznes

Rynek pracy w kujawsko-pomorskim. Ile wynosi bezrobocie?

Poznaj statystyki bezrobocia w województwie kujawsko-pomorskim. Jak prezentują się średnie zarobki w tym regionie i jakie są prognozy?

Analizując badania Barometr Zawodów, które przeprowadzane są w kraju każdego roku, możemy powiedzieć, że prognozy na 2024 są dość optymistyczne. Końcówka ubiegłego roku nie wypadła najlepiej pod względem zatrudnienia wśród mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, ale są branże, które wciąż zatrudniają nowych pracowników.

Bezrobocie w województwie kujawsko-pomorskim

Jak prezentowała się stopa bezrobocia w całej Polsce? Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w grudniu 2023 roku mieliśmy w kraju zaledwie 5,1% osób w wieku produktywnym zarejestrowanych jako bezrobotnych. W samym województwie kujawsko-pomorskim liczba ta wynosiła 7,1%. W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się mieszkańcy powiatu Radziejowskiego, bo tu rejestrowane bezrobocie sięgnęło aż 15,6%. Tylko nieco lepiej prezentował się rynek pracy w powiecie włocławskim (13%), lipnowskim (12,8%) i wąbrzeskim (12,1). Zdecydowanie najmniejsze bezrobocie odnotowano w Bydgoszczy. Na koniec roku wynosiło ono tylko 2,2%. Doskonale radził też sobie Toruń (3,1%).

Reklama
Reklama

Przyglądając się innym województwom w naszym kraju, z trudniejszą sytuacją mierzy się rynek pracy na Podkarpaciu (8,7% bezrobotnych) i w warmińsko-mazurskim (8,2%). Najlepiej wypada woj. wielkopolskie, gdzie stopa bezrobocia wyniosła tylko 3%.

Bezrobocie w województwie kujawsko-pomorskim na przestrzeni ostatnich 3 lat

Przyjrzyjmy się liczbie zarejestrowanych bezrobotnych na terenie województwa w latach 2020-2023. Był to bardzo dynamiczny okres, naznaczony licznymi zmianami i tąpnięciami w polskiej gospodarce. W 2020 roku wyraźnie wiele osób straciło stałe dochody, a stopa bezrobocia wyniosła w grudniu 2020 8,9%. Problem wciąż jednak wyraźnie się pogłębiał. Najwyższe bezrobocie zarejestrowano w styczniu oraz lutym 2021 roku i było to 9,4%. Jednocześnie trzeba przyznać, że w całym kraju zmagaliśmy się z nieco większą stopą bezrobocia. Od tego momentu liczby zaczęły się zmniejszać i dawać naszym rodakom nadzieję, szczególnie tym, którzy zostali bez pracy. Na koniec 2022 roku w województwie kujawsko-pomorskim było 7,4 osób zarejestrowanych jako bezrobotnych.

Prognoza rynku pracy w 2024 i średnie zarobki

Jak w obliczu takiej sytuacji na rynku pracy prezentują się zarobki mieszkańców kujawsko-pomorskiego? Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego na koniec roku 2023 średnie wynagrodzenie w województwie wynosiło 6 987 zł brutto przy 8 033 zł brutto średniej krajowej. Od stycznia wzrostowi uległa najniższa krajowa, która osiągnęła 4 242 zł brutto, więc wielu przedsiębiorców podniosło pensje swoich pracowników.

Nadchodzące miesiące powinny zapewnić mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego stabilizację. Największe szanse na zatrudnienie mają pracownicy branży TSL, budowlanej, medyczno-opiekuńczej, edukacyjnej oraz produkcyjno-przemysłowej. Jeśli szukasz pracy, przeglądaj oferty na GoWork.pl. Znajdziesz tam od razu opinie o pracodawcach na: https://www.gowork.pl/opinie/bydgoszcz;l, co pozwoli Ci aplikować tylko do tych firm, które są godne polecenia.

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama