Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Gabriela, Marek, Seweryn
REKLAMA

Rynek pracy. Znana świecka firma zapowiada zwolnienia grupowe pracowników

Andrzej Bartniak
12 lutego 2023, 22:03
Sytuacja na rynku pracy w powiecie świeckim jest dość stabilna, choć nieco gorsza niż rok temu. W marcu z 40 pracownikami pożegna się jedna ze świeckich firm. Pocieszające jest to, że większość z nich nie powinna mieć problemów ze znalezieniem innego zatrudnienia.
W styczniu w PUP w Świeciu było zarejestrowanych 2249 bezrobotnych
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

W styczniu tego roku w ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu zarejestrowano 348 nowych osób. W porównaniu z 2022 r. to o 71 osób więcej.

O pewnym pogorszeniu sytuacji na rynku pracy może świadczyć też fakt, że w styczniu ubiegłego roku z ewidencji wykreślono 277 bezrobotnych, którzy w większości znaleźli zatrudnienie. W tym samym miesiącu tego roku z ewidencji wyłączono tylko 171 osób.

W styczniu ubiegłego roku w powiecie świeckim bez pracy pozostawało 2176 osób. W 2023 r. ta liczba nieco wzrosła.

REKLAMA
REKLAMA

- Na koniec stycznia tego roku w naszym powiecie było 2249 bezrobotnych - mówi Karolina Kasica, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu. - Stopa bezrobocia w grudniu 2022 r., według ostatnich danych opublikowanych przez GUS, wynosiła u nas 6,5 proc.

To o 1 punkt procentowy mniej niż średnia w województwie kujawsko-pomorskim oraz nieco powyżej średniej krajowej, która wynosiła pod koniec ubiegłego roku 5,2 proc.

Na razie trudno przewidzieć, co przyniosą najbliższe miesiące. Niepokoić mogą jednak takie zapowiedzi, jako chociażby zawiadomienie, jakie zgłosiła w PUP firma Elbrox ze Świecia o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych.

REKLAMA
REKLAMA

Elbrox powstał 40 lat temu. Zajmuje się m.in. zakładaniem sieci energetycznych, oświetlenia dróg i obiektów, sygnalizacji świetlnej oraz sieci telekomunikacyjnych.

- Zgłoszenie dotyczy 40 pracowników, z którymi w marcu zostaną rozwiązane umowy - wyjaśnia Karolina Kasica. - Sądzę jednak, że większość z nich nie powinna mieć problemów ze znalezieniem innej pracy. Elektrycy są poszukiwani, choć pewnie nie wszyscy znajdą nowe zatrudnienie na miejscu.

Powiatowy Urząd Pracy w Świeciu prowadzi aktualnie nabory wniosków dla pracodawców o organizacje miejsc stażowych oraz prac interwencyjnych (refundacja części kosztów wynagrodzenia i składek zatrudnionego bezrobotnego).

REKLAMA
REKLAMA

Od 30 stycznia do 3 lutego pracodawcy mieli możliwość aplikowania o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie pracowników. W okresie naboru wpłynęło 66 wniosków na łączną kwotę ponad 1 mln zł. To dwa razy więcej niż ma na ten cel świecki PUP. Rozpatrywanie wniosków potrwa do połowy marca.

Osoby bezrobotne mogą też składać wnioski o skierowanie na szkolenie indywidualne. W drugiej połowie lutego otwarto nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Informacje o formach pomocy i aktualnych naborach wniosków publikowane są na bieżąco na stronie PUP w Świeciu.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA