Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Miłosz, Paweł, Tatiana

W które niedziele zrobimy zakupy w 2022 roku? Będzie ich tylko siedem

Andrzej Pudrzyński
2 stycznia, 13:24
To już czwarty rok, kiedy obowiązuje zakaz handlu w niedziele, poza nielicznymi wyjątkami. Podajemy, w jakie niedziele 2022 r. będziemy mogli wybrać się na zakupy.
Fot. 123RF

Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od marca 2018 r. W tym roku nie zrobimy zakupów w żadną niedzielę lutego, marca, maja, lipca, października i listopada. Sklepy będą otwarte w siedem niedziel handlowych. Podajemy, kiedy one przypadają.

  • 30 stycznia
  • 10 i 24 kwietnia
  • 26 czerwca
  • 28 sierpnia
  • 11 i 18 grudnia

Zakupów nie zrobimy także w czwartek 6 stycznia w święto Trzech Króli i w wielkanocny poniedziałek 18 kwietnia. W Wielką Sobotę 16 kwietnia sklepy będą otwarte tylko do godz. 14.00.
REKLAMA

Dniami bez zakupów będą również wtorek 3 maja, czyli Święto Narodowe Trzeciego Maja, czwartek 16 czerwca (Boże Ciało), poniedziałek 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego i jednocześnie święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), wtorek 1 listopada (Wszystkich Świętych), piątek 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości) oraz naturalnie niedziela 25 grudnia i poniedziałek 26 grudnia (święta Bożego Narodzenia).

W sobotę 24 grudnia, czyli w Wigilię sklepy będą otwarte do godz. 14.00.

Ustawa zezwala na handel w każdą niedzielę małym sklepom, w których klientów obsługuje sam właściciel oraz w sklepach, także tych większych, zlokalizowanych na dworcach. W Świeciu takim wyjątkiem jest Biedronka na dworcu PKS.
REKLAMA

W tym roku markety nie będą mogły już obchodzić przepisów uruchamiając usługi pocztowe (placówki pocztowe mogą być otwarte we wszystkie niedziele). Można w nich było nadać lub odebrać paczkę, ale zdaniem Sejmu robiono to, aby wykorzystać lukę w ustawie.

Postanowiono więc, że od lutego w niehandlowe niedziele mogą być otwarte tylko te sklepy, w których działalność pocztowa stanowi powyżej 40 procent obrotów. W sieciach marketów, gdzie trudno sobie wyobrazić, aby za ladą stanął właściciel, tak jak w małych sklepikach wiejskich czy osiedlowych, to bariera nie do przejścia.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA