Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od marca 2018 r. W tym roku nie zrobimy zakupów w żadną niedzielę lutego, marca, maja, lipca, października i listopada. Sklepy będą otwarte w siedem niedziel handlowych. Podajemy, kiedy one przypadają.
- 30 stycznia
- 10 i 24 kwietnia
- 26 czerwca
- 28 sierpnia
- 11 i 18 grudnia
Zakupów nie zrobimy także w czwartek 6 stycznia w święto Trzech Króli i w wielkanocny poniedziałek 18 kwietnia. W Wielką Sobotę 16 kwietnia sklepy będą otwarte tylko do godz. 14.00.
REKLAMA
Dniami bez zakupów będą również wtorek 3 maja, czyli Święto Narodowe Trzeciego Maja, czwartek 16 czerwca (Boże Ciało), poniedziałek 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego i jednocześnie święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), wtorek 1 listopada (Wszystkich Świętych), piątek 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości) oraz naturalnie niedziela 25 grudnia i poniedziałek 26 grudnia (święta Bożego Narodzenia).
W sobotę 24 grudnia, czyli w Wigilię sklepy będą otwarte do godz. 14.00.
Ustawa zezwala na handel w każdą niedzielę małym sklepom, w których klientów obsługuje sam właściciel oraz w sklepach, także tych większych, zlokalizowanych na dworcach. W Świeciu takim wyjątkiem jest Biedronka na dworcu PKS.
REKLAMA
W tym roku markety nie będą mogły już obchodzić przepisów uruchamiając usługi pocztowe (placówki pocztowe mogą być otwarte we wszystkie niedziele). Można w nich było nadać lub odebrać paczkę, ale zdaniem Sejmu robiono to, aby wykorzystać lukę w ustawie.
Postanowiono więc, że od lutego w niehandlowe niedziele mogą być otwarte tylko te sklepy, w których działalność pocztowa stanowi powyżej 40 procent obrotów. W sieciach marketów, gdzie trudno sobie wyobrazić, aby za ladą stanął właściciel, tak jak w małych sklepikach wiejskich czy osiedlowych, to bariera nie do przejścia.
Komentarze (0)