W czwartek informowaliśmy o Świeckim Festiwalu Piwa, który odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej w połowie września (czytaj tutaj).
Na tym jednak nie koniec informacji, które zapewne ucieszą amatorów piwa.
Po wielu latach w mieście znowu zacznie działać browar. Będzie sprzedawał tzw. piwa kraftowe, czyli rzemieślnicze.
Browarnictwo w Świeciu ma długą historię sięgającą czasów średniowiecza. W 1849 r. w mieście działały dwa browary i destylarnia wódek.
Dziś przypomina o tym nazwa jednej z ulic. Chodzi oczywiście o usytuowaną w pobliżu Wdy ulicę Browarową, przy której stoi dawny browar.
Tyle, że ta część lokalnego przemysłu to pieśń przeszłości. Jest jednak nadzieja na zupełnie nowy rozdział tej branży w naszym mieście.
Rozpoczął się remont budynku przy ul. Południowej, gdzie ma być usytuowany browar.
Przed II wojną światową, gdy obecny kościół pw. św. Andrzeja Boboli był świątynią protestancką, znajdowała się tam kaplica pogrzebowa. Sąsiadowała z cmentarzem, po którym prawie nie ma już śladu.
Potem budynek przy ul. Południowej przekształcono na wozownię, w której stał karawan pogrzebowy.
- Około dwudziestu lat temu parafia odsprzedała go prywatnej osobie – wspomina Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa i architektury Urzędu Miejskiego w Świeciu.
W ostatnich latach nieużytkowanemu budynkowi coraz bardziej dawał się we znaki upływający czas i wymagał już remontu.
- Właściciel sprzedał go inwestorom z Chełmna i Warszawy, którzy zamierzają otworzyć w nim browar rzemieślniczy – wyjaśnia Wiesław Ratkowski.
Dowodem na to, że idzie nowe, jest wyremontowany już dach budynku. Sporo dzieje się też wewnątrz. Większą jego część zajmie browar. W planach jest też część gastronomiczna.
- To duże przedsięwzięcie wymagające ustaleń i pozwoleń w różnych obszarach - tłumaczy współwłaścicielka Elżbieta Gackowska. - Z racji wykształcenia zajmuję się częścią związaną z remontem tego zabytkowego obiektu. Moja wspólniczka będzie odpowiadać za proces produkcyjny.
W tej chwili trwają przygotowania do stworzenia indywidualnego projektu linii produkcyjnej. W browarze mają być warzone dwa lub trzy rodzaje piwa.
Rozpoczęcie produkcji planowane jest w przyszłym roku.
Czy bliskość Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Ogrodowej nie będzie stanowiła przeszkody w uruchomieniu browaru? Okazuje się, że nie.
Uchwała Rady Miejskiej w Świeciu z 2018 r. nakłada obowiązek lokalizacji punktów sprzedających alkohol w odległości co najmniej 100 m od placówek oświatowych lub miejsc kultu religijnego. Z jednym jednak wyjątkiem.
Dotyczy on piwa i innych napojów do 4,5% zawartości alkoholu. W tym przypadku podana w uchwale odległość nie musi być zachowana.
Tym bardziej, że – jak poinformowano nas w urzędzie miejskim - chodzi tu o browar, który większość produkcji będzie sprzedawał lokalom i sklepom, a tylko nieznaczna ilość miałaby być konsumowana na miejscu w wyznaczonej części gastronomicznej.
O tym, jakie rodzaje piwa będą produkowane w Świeciu i jak przebiegają prace nad uruchomieniem browaru napiszemy za kilka tygodni, kiedy zapadną już wszystkie ustalenia.
Komentarze (0)