Connect with us

Czego szukasz?

Biznes

To zdecydowało o losach świeckiej Celulozy. Co stało się dwadzieścia pięć lat temu?

W 1997 r. nastąpił przełomowy moment w historii największego zakładu w powiecie świeckim.

Udostępnij
foto-7

Przez pierwsze dwa lata obowiązywała niepisana umowa, że do momentu, aż staną mocniej nogach, będą miały zagwa­rantowane zlecenia z Celulozy. Potem parasol ochronny miał się zamknąć. Zdecydowana większość utworzo­nych wtedy spółek działa do dziś, nadal świadcząc usługi dla Mondi.

Efektem pierwszego etapu re­strukturyzacji było zmniejszenie zatrudnienia z 4500 do 3300 pracowników. W tej grupie była także ponad setka etatów działaczy różnego rodzaju organizacji, sportowców, animatorów kulturalnych itd. Obecnie w firmie pracuje tysiąc osób, ale jeszcze więcej w zakładach kooperu­jących i spółkach wydzielonych z dawnej Celulozy.

Te działania spowodowały, że przedsiębiorstwo odnotowało ogromny wzrost przychodów. Daleko było jednak do euforii, bo zarządzający mieli świadomość, że wprawdzie na polskim rynku są rekinem, ale po pełnym otwarciu na Europę, może się okazać, że… starym i słabym. Dlatego niemal cały zysk inwestowano w nowe technologie, pomniejszając przepaść dzielącą zakład od papierni niemieckich czy szwedzkich.

Taka polityka przyniosła wymierne korzy­ści Skarbowi Państwa, który w 1997 r. sprzedał austriacko-południowoafrykańskiej spółce Framondi NV, zarejestrowanej w Holandii, 60 proc. akcji Celulozy za 157,6 mln dolarów.

Na warszawską giełdę trafiło 15 proc. akcji. Pozostałe udziały podzielono między członków załogi i emerytów, o ile pracowali w przedsiębiorstwie przynajmniej dekadę przed jego przekształceniem. W sumie otrzymało je ponad 5100 osób. Ich liczba zależała od stażu pracy i wahała się od kilkudziesięciu do 2100 udziałów.

Prawo do ich sprzedaży dostali jednak dopiero po upływie dwóch lat, co wielu, liczących na szybki przypływ większej gotówki, nie przypadło do gustu. To posunięcie miało jednak zapobiec sytuacji, gdyby zdecydowana większość natychmiast chciała je sprzedać, co spowodowałoby załamanie kursu akcji dopiero co sprywatyzowanej firmy.

Maszyna papiernicza nr 7 uruchomiona kosztem 350 mln euro / Fot. Andrzej Bartniak

W 2012 r. Mondi, wycofując akcje z giełdy, wykupiło je po cenie prawie czterokrotnie wyższej niż ustalona w czasie pierwszego notowania giełdowego. Obecnie do spółki należy 100 proc. udziałów.

- Obecna kondycja firmy jest dowodem na to, że podjęto wtedy dobrą decyzję. Wiele zakładów, które upadły, spotkał taki los tylko dlatego, że w porę ich nie sprywatyzowano. Choćby nasze stocznie. Gdy były warunki do prywatyzacji, to był sprzeciw. Później nikt już nie chciał ich kupić – powiedział Extra Świecie Leopold Garbacz, dyrektor naczelny Zakładów Celulozy i Papieru w latach 1981-2000.

Słowo "prywatyzacja" nabrało w Świeciu w 1999 r. gorzkiego smaku. Pojęcie "zwolnienia grupowe" przestało być określeniem znanym tylko z telewizyjnych wiadomości. Pojawiły się obawy, że zagraniczny inwe­stor kupił zakład tylko po to, by doprowadzić go do ruiny pozbywając się w ten sposób konkurencji.

Szybko jednak okazało się, że ta teoria spiskowa nie ma pokrycia w faktach. Zainwestowano ogromne pienią­dze w modernizację biologicznej oczyszczalni ścieków, kartonażowni, workowni.

Pod koniec 1999 r. akcjonariusze przystali też na moderni­zację maszyny papierniczej nr 5 za ponad 48 mln euro, a rok później zaakceptowano wydatek 27 mln euro na przebudowę placu drzewnego.

W 2005 r. do historii przeszło logo Frantschach Świecie i od tej pory spółka funkcjonuje z logo Mon­di.

Jednym z najważniejszych momentów w najnowszej historii spółki było uruchomienie w 2009 r. maszyny papierniczej nr 7 kosztem 350 mln euro. Z kolei w 2015 r. zmodernizowano maszynę nr 4, a w latach 2016-21 maszynę nr 1.

W 2010 r. produkcja wyniosła 1,3 mln ton papieru. Po raz pierwszy w historii zakładu przekroczono symboliczny milion, trzy razy więcej niż przed rozpoczęciem pry­watyzacji trzynaście lat wcześniej. Rok 2019 zamknięto produkcją na poziomie blisko 1,6 mln ton papieru.

W 2017 r. zakończono wdrażanie projektu Świecie Green kosztem ponad miliarda złotych.

Jego zasadniczym celem było zwiększenie produkcji zakładu o kolejne 80 tys. ton papieru rocznie, a także ograniczenie emisji dwutlenku węgla i uzyskanie pełnej samowystarczalności w produkcji energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W tym roku w powiecie zginęło dwóch kierowców jednośladów. Policja prowadzi akcję, której celem jest ograniczenie wypadków z udziałem motocyklistów i motorowerzystów.

Wiadomości

W poniedziałek, krótko przed godz. 10.00, na trasie Szewno - Bukowiec samochód osobowy zjechał z drogi i uderzył w drzewo.

Wiadomości

Kierowcy jadący w kierunku Gdańska i Torunia muszą spodziewać się utrudnień.

Co jest grane?

W najbliższą niedzielę parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Stanisława Biskupa będzie obchodzić swoje święto. Z tej okazji zaplanowano piknik z licznymi atrakcjami.

Wiadomości

Na placu zabaw przy orliku koło Szkoły Podstawowej nr 8 na Mariankach znowu pojawił się śmierdzący problem. Ktoś załatwił się w jednej z "rakiet"....

Styl życia

Wyjątkowo efektownie zakończył się Festiwal Kultury i Sztuki „Ars longa, vita brevis”. Wszystko za sprawą teatru ognia w wykonaniu grupy Złodzieje Oklasków.

Wiadomości

Po ostatnim wypadku i zgłoszeniach od mieszkańców, miasto zapowiada działania straży miejskiej wobec użytkowników hulajnóg, którzy nie przestrzegają przepisów.

Wiadomości

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zatrzymali kolejnego już w tym roku poszukiwanego mężczyznę. Tym razem do zakładu karnego trafił 23-latek z powiatu...

Wiadomości

Od czwartku Nadleśnictwo Trzebciny wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu na części dwóch leśnictw w powiecie świeckim.

Wiadomości

W Świeciu uczczono dziś 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W obchodach wzięli udział mieszkańcy, przedstawiciele władz miasta, powiatu, instytucji i służb mundurowych.

Wiadomości

W piątek zostanie podpisana umowa na przebudowę prawie 3-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 240 na trasie Świecie-Tuchola. Prace ruszą niebawem.

Wiadomości

Siedem zastępów straży gasiło w czwartek pożar budynku, w którym przebywały cztery osoby. Jedna z nich została zabrana do szpitala z poparzeniami.

Reklama

Popularne

Wiadomości

Kierowcy jadący w kierunku Gdańska i Torunia muszą spodziewać się utrudnień.

Wiadomości

Od czwartku Nadleśnictwo Trzebciny wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu na części dwóch leśnictw w powiecie świeckim.

Wiadomości

W piątek zostanie podpisana umowa na przebudowę prawie 3-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 240 na trasie Świecie-Tuchola. Prace ruszą niebawem.

Wiadomości

Siedem zastępów straży gasiło w czwartek pożar budynku, w którym przebywały cztery osoby. Jedna z nich została zabrana do szpitala z poparzeniami.

Wiadomości

Dziś w Hali Widowiskowo-Sportowej w Świeciu odbyły się mistrzostwa przedszkoli o wielką nagrodę Mondi. Tym razem główne trofeum przypadło reprezentacji Przedszkola nr 9 w...

Wideo

Wideo

Reprezentacje trzech szkół ponadpodstawowych wzięły udział w etapie rejonowym Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK w świeckiej hali.

Wideo

W miniony piątek z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu żegnali się uczniowie kończący liceum, technikum i studium kształcące w zawodzie opiekun medyczny.

Wideo

Po zimowej przerwie na Duży Rynek w Świeciu powróciły kolorowe parasole.