Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Anita, Eliza, Jacek
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  33°C / 19°C
 • zachmurzenie duże
  Jutro:
  33°C / 20°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  34°C / 22°C
REKLAMA

Co gmina zrobiła z 17 milionami? Sprawdziliśmy, na co wydano pieniądze

Andrzej Pudrzyński
6 stycznia, 20:54
W 2020 r. gmina Nowe wydała na inwestycje ponad 17 mln zł. Część środków pochodzi z funduszy unijnych i państwowych. Przygotowaliśmy przegląd wybranych przedsięwzięć.
Ubiegły rok był udany pod względem gminnych inwestycji
Fot. archiwum

REKLAMA

Modernizacja zamku

Przebudowę zamku w Nowem podzielono na dwa etapy. Pierwszy kosztował 476,5 tys. zł. Gmina wydała z własnego budżetu tylko 15 procent tej sumy, bo resztę pokryło dofinansowanie unijne.

Przebudowano klatkę schodową zamku i umieszczono w niej windę, którą można dostać się na wszystkie kondygnacje. Zrobiono to głównie z myślą o osobach niepełnosprawnych i starszych.

Kolejna inwestycja to zakup kompletu nowych krzeseł dla sali widowiskowej w Centrum Kultury Zamek i specjalne kotary, które poprawią akustykę sali oraz nowe regały na książki w Gminnej Bibliotece Publicznej.

 Drugi etap, kosztujący 1,5 mln zł, obejmuje remont dachu i adaptację poddasza. Dach będzie pokryty dachówką ceramiczną. Na poddaszu natomiast zostanie wydzielona sala wystawowa, miejsce spotkań gości centrum kultury i pomieszczenia administracyjne. Gmina wyda z własnego budżetu tylko 5 proc. tej sumy, bo 85 proc. będzie pochodziło z dotacji unijnej, a 10 proc. z budżetu państwa.
REKLAMA

Remonty dróg...

Na 2,5-kilometrowym odcinku drogi odcinku Zdrojewo-Lipinki pojawił się nowy asfalt. Koszt przebudowy wyniósł 1 mln 165 tys. zł. Droga należy do powiatu i to on przeprowadzał przebudowę, ale gmina Nowe dołożyła 200 tys. zł.

Kolejna drogowa inwestycja to położenie asfaltu na ponad 2,5-kilometrowym odcinku Osiny – Głodowo nad jeziorem Radodzierz. Koszty oszacowano na 2,7 mln zł, z czego prawie 1,5 mln to dotacja z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Inwestycja zakończy kilkuletnią budowę drogi służącej mieszkańcom Gajewa, Osin i Głodowa oraz turystom i letnikom wypoczywającym nad jeziorami Łąkosz i Radodzierz.

Pierwszy 700-metrowy odcinek drogi o wartości 220 tys. zł wykonano w 2015 r. we współpracy z Nadleśnictwem Osie. Rok później wyremontowano 2,5 km za 600 tys. zł (380 tys. gmina pozyskała z funduszy unijnych).

...oraz ulic i wodociągów

Przeprowadzono remont na ul. Zielonej i części ul. Brzozowej w Nowem, gdzie wymieniono starą nawierzchnię na polbruk. Nowa kostka pojawiła skię również na ul. Bocznej.  Jedną z ostatnich drogowych inwestycji w mieście jest modernizacja ul. Myśliwskiej. Kosztem blisko 360 tys. zł zostanie położona nowa nawierzchnia i zamontowane progi zwalniające.Oprócz tego przebudowano również sieć wodociągową na ulicach Dworcowej, Nowej, Fabrycznej i Sportowej.

 Komputery dla uczniów

Gmina Nowe dołączyła do grona samorządów korzystających z grantu na zakup komputerów dla uczniów, którzy z powodu braku takiego sprzętu nie mogą brać udziału w nauce zdalnej, bądź też jest ona bardzo utrudniona. Na przykład w sytuacji, gdy w domu jest kilkoro dzieci w wieku szkolnym, które mają zajęcia w tym samym czasie, a do dyspozycji jest tylko jeden komputer. Zakupiono 23 laptopy za blisko 60 tys. zł. Szkoła Podstawowa w Nowem otrzymała 18 komputerów, podstawówka w Trylu trzy, a szkoła w Rychławie dwa.
REKLAMA

Nowe przedszkole

Budowa przedszkola to obecnie największa inwestycja w gminie. Stare było już przepełnione. Prace potrwają do końca lutego 2021 r. Następne dwa miesiące zajmą odbiory: inspektora nadzoru budowlanego, sanepidu i straży pożarnej. Kolejny etap to wyposażenie przedszkola, na co przeznaczono 300 tys. zł. W sumie budowa placówki na 225 dzieci razem z zagospodarowaniem terenu - parkingiem, placem zabaw i zielenią - to koszt 11,5 mln zł.

Radosna Szkoła z nową nawierzchnią

Na placu zabaw Radosna Szkoła przy SP nr 2 położono poliuretanową nawierzchnię. Poprzednia na skutek intensywnego użytkowania uległa zniszczeniu. W zakres prac wchodził demontaż starych płyt i uzupełnienie podbudowy. Inwestycja kosztowała 91,6 tys. zł.