Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu, po badaniach wody w gminie Nowe, przeznaczonej do spożycia przez ludzi, stwierdził obecność bakterii coli.
Woda pochodzi z wodociągu administrowanego przez Przedsiębiorstwo Usług Miejskich w Nowem. Zaopatruje mieszkańców Nowego oraz Kończyc, MałegoKomorska, Morgów, Pastwisk, Gajewa i Zdrojewa.
Woda jest warunkowo przydatna do spożycia, ale tylko po uprzednim przegotowaniu (patrz artykuł poniżej).
- Za stan wodociągów odpowiada PUM, dlatego w piątek spotkałem się z prezesem Cezarym Balewskim, aby omówić, co przedsiębiorstwo zamierza zrobić, aby w przyszłości jak najrzadziej dochodziło do tego typu sytuacji. Tym bardziej, że to kolejny taki przypadek w ciagu ostatnich miesięcy - mówi Czesław Woliński, burmistrz Nowego.
Woda pod stałą kontrolą
W gminie Nowe znajdują się trzy ujęcia wody: w Nowem, Trylu i Bochlinie. Każdemu z nich przyporządkowane są kontrolne punkty poboru wody, łącznie jest ich jedenaście. Stacje na wsiach mają po trzy punkty kontrolnego poboru wody, w Nowem jest ich pięć.
- Woda jest regularnie badana przez służby Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świeciu. W lutym wykonano badanie kontrolne, które obejmuje parametry mikrobiologiczne i fizykochemiczne. Pobrano po dwie próby z każdej stacji. W maju zaplanowano monitoring przeglądowy, który obejmuje mikrobiologię i szerokie spektrum parametrów fizykochemicznych - wyjaśnia Cezary Balewski, prezes Przedsiębiorstwa Usług Miejskich w Nowem.
Jak dodaje prezes, PUM we własnym zakresie dokonuje, oprócz wymienionych badań zewnętrznych, własne badania każdego z ujęć: cztery razy badania kontrolne i raz do roku badanie monitorująco-przeglądowe. Wykonuje je certyfikowane laboratorium zewnętrzne.
Niewielkie przekroczenie norm
- W ramach badań kontrolnych pobrane zostały dwie próbki, z dwóch punktów w Nowem - informuje Cezary Balewski. - W próbce pobranej z punktu zlokalizowanego w PUM Nowe wykryto trzy jednostki bakterii z grupy coli na objętość próbki. To niewielkie przekroczenie normy. Próbka pobrana z drugiego punktu kontrolnego, zlokalizowanego na tym samym odcinku wodociągu, nie wskazała bakterii. Zgodnie z przyjętymi procedurami, pomimo tego, że bakterie z grupy coli pojawiły się tylko w jednym z dwóch punktów, prewencyjne zalecenia wydano dla całego ujęcia - zaznacza prezes.
Jest wiele czynników wpływających na pojawienie się bakterii w wodzie. Jednym ze sposobów na utrzymanie odpowiedniej jakości jest stałe chlorowanie, jednak wpływa to na jej smak. Obecnie woda czerpana jest z ujęć głębinowych, co nie wymaga chlorowania.
Nowe urządzenia i modernizacja stacji
- Z uwagi na pojawiające się incydenty, dokonamy natychmiastowej wymiany urządzeń związanych z dezynfekcją wody na nowsze. Rozważana będzie także kwestia kilkustopniowego systemu dezynfekcji wody z zastosowaniem lamp UV. Termin zakupu nowego urządzenia będzie uzależniony od jego dostępności na rynku - zapowiada Cezary Balewski.
W piątek pobrano kolejną próbę wody. Wyniki badań będą znane w poniedziałek.
Od kilku miesięcy trwają prace związane z przygotowaniem do modernizacji stacji uzdatniania wody w Nowem. Burmistrz Nowego zgłosił inwestycję do realizacji w ramach dofinansowania z funduszy unijnych.
Wykonano już projekty budowlane. Uruchomienie konkursu ma nastąpić w ciagu dwóch lat. Szacunkowa wartość inwestycji to 5 mln zł. Nowa stacja podniesie zarówno jakość, jak i ciśnienie wody.
a.pudrzynski@extraswiecie.pl
Komentarze (0)