Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Extra Nowe

Czy zabytkowa wieża ciśnień doczeka się remontu?

Na koronie wieży ciśnień w Nowem zamontowano nowe zabezpieczenia mające chronić przechodniów przed odpadającymi fragmentami tynku i cegieł. Gmina stara się o pieniądze na remont tej jednej z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście.

Udostępnij
wieza-cisniens-nowe

Zbudowana w 1906 r. wieża ciśnień stanowi jeden z bardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Nowego. Wpisuje się w ciąg wież kościelnych miasta, a osoby niebędące mieszkańcami gminy sądzą raczej, że jest element średniowiecznych założeń obronnych niż czynne do niedawna urządzenie wodociągowe.

Korona się sypie

Niestety, czas odciska coraz mocniej swoje piętno na tej budowli. W złym stanie jest zwłaszcza jej pięknie zdobiona korona. Z każdym kolejnym rokiem odpada coraz więcej fragmentów tynku oraz kawałków cegieł.

To właśnie z tego powodu zamontowano tam kiedyś siatki ochronne. Niedawno je wymieniano, bo stare przestały już spełniać swoją funkcję. To jednak tylko tymczasowe rozwiązanie.

Reklama
Reklama

- Nie mam złudzeń co do tego, że konieczny jest gruntowny remont krenelaża - mówi Zbigniew Lorkowski, zastępca burmistrza Nowego. - Wartość tej inwestycji przekracza jednak nasze możliwości. Dlatego zamierzamy się ubiegać o dofinansowanie na ten cel. Składamy do Polskiego Ładu kilka wniosków na zabytki, w tym ten na wieżę ciśnień.

Ze względu na specyfikę prac, w grę wchodzi znaczna kwota.

- Z kosztorysu wynika, że około 800 tys. zł - mówi Cezary Balewski, prezes Przedsiębiorstwa Usług Miejskich w Nowem, w zarządzie którego znajduje się wieża ciśnień.

Reklama
Reklama

Architektoniczna perełka  

Z pewnością warto zabiegać o te pieniądze, bo pod względem architektonicznym wieża jest jednym z najciekawszych przykładów umiejętnego połączenia funkcjonalności budynku przemysłowego z ładem historyczno-przestrzennym miasta.

Rozmowy na temat budowy wodociągów władze miasta rozpoczęły już w 1902 r. Prace projektowe trwały w latach 1904-1905, a do budowy przystąpiono w 1906 r. Prace projektowe oraz budowlane nadzorowała uznana firma Carla Franckego z Bremy.

Projekt wpisuje się w gotycki charakter miasta, autor odstąpił od typowego niewysokiego i pękatego obiektu na rzecz budynku smukłego, harmonijnego i wyniosłego.  Projektant wyraźnie nawiązał do popularnego w Niemczech w XIX w. i na początku XX w.  stylu neogotyckiego.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W składzie KDW w Wałdowie koło Pruszcza możesz odebrać zakupiony w sklepie PGG węgiel lub uzyskać wsparcie przy jego zakupie oraz informację pomocną przy...

Wiadomości

Policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę BMW. Jak się okazało, był pod wpływem narkotyków. Znaleziono je też w jego samochodzie i w mieszkaniu.

Co jest grane?

Po kilku latach przerwy Jarmark Bożonarodzeniowy w Świeciu wraca na Duży Rynek. Kiedy będzie i jakie atrakcje przygotowano z tej okazji?

Wiadomości

To nagranie tylko dla ludzi o mocnych nerwach… Wdecki Park Krajobrazowy w Osiu zainstalował fotopułapkę w lesie, ale zamiast wilków, nagrało się coś innego.

Wiadomości

Świecie zamierza postawić na innowacje w przestrzeni publicznej. Częścią tego większego planu będzie budowa nowej fontanny i zmiana wyglądu Dużego Rynku.

Biznes

Producent serów z Kosowa w gminie Świecie, sołtys Piskarek w gminie Jeżewo i rolnik z Kurzejewa w gminie Warlubie zostali docenieni w konkursie Agricola...

Reklama
Reklama

Wiadomości

Za pięć miesięcy ma zakończyć się budowa baru i sali restauracyjnej nad jeziorem Deczno. Gmina zapowiada, że to nie koniec zmian w ośrodku, który...

Wiadomości

Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu wkrótce przestanie tak się nazywać. Tak zdecydowali radni województwa kujawsko-pomorskiego.

Wiadomości

Po kilku latach pewnej stagnacji powiat bierze się za swoje nieruchomości. Jest pomysł na zagospodarowanie budynku przy ul. Laskowickiej w Świeciu, w którym wcześniej...

Wiadomości

Zarząd Dróg Wojewódzkich pochwalił się już realizowanymi i planowanymi inwestycjami drogowymi w gminach Świecie, Nowe, Jeżewo, Warlubie, Dragacz, Bukowiec i Lniano.

Wiadomości

W Wiągu koło Świecia znaleziono zwłoki mężczyzny nieopodal trasy ekspresowej S5.

Wiadomości

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Iwony Traczyk wieloletniego pracownikaStarostwa Powiatowego w Świeciu Rodzinie i Bliskimskładamy wyrazy głębokiego współczucia i żalu Paweł...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Po kilku latach pewnej stagnacji powiat bierze się za swoje nieruchomości. Jest pomysł na zagospodarowanie budynku przy ul. Laskowickiej w Świeciu, w którym wcześniej...

Wiadomości

W Wiągu koło Świecia znaleziono zwłoki mężczyzny nieopodal trasy ekspresowej S5.

Wiadomości

Przy okazji kolejnych inwestycji drogowych nasi Czytelnicy regularnie wskazują na problem studzienek kanalizacyjnych, które nie trzymają się poziomu jezdni. Czy kiedyś to się zmieni?

Wiadomości

Oferta Molo Derm Instytut poszerzyła się o zabieg laserowego usuwania tatuażu, makijażu permanentnego, przebarwień oraz peelingu typu white doll. Będzie to możliwe dzięki najnowszemu...

Wiadomości

Burmistrz Pruszcza Dariusz Wądołowski powołał na swojego zastępcę Justynę Kucharko. Na stanowisku dyrektora GOKSiR zastąpi ją Alina Malanowska.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

W miniony piątek Fundacja "Pomoc z Serca" uroczyście zainaugurowała działalność w powiecie świeckim. Jej sednem jest kompleksowa pomoc w radzeniu sobie z lękiem, stresem,...

Wideo

Sąd Rejonowy w Świeciu zyskał nowe narzędzie wychowawczo-resocjalizacyjne. To otwarty wczoraj Ośrodek Kuratorski dla młodzieży przejawiającej oznaki demoralizacji.

Wideo

Dobra koordynacja ruchowa i wytrzymałość to nieodzowne elementy, aby zaliczyć test, jaki przechodzą osoby ubiegające się o pracę w policji. Dziś ponad 90 uczniów,...