Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Justyna, Julianna, Krzysztof

Gmina zabiera się za odbudowę spalonego domu. Wiadomo, jakie będą koszty

Andrzej Pudrzyński
27 lutego, 18:19
W pożarze domu komunalnego w Dolnych Morgach (gmina Nowe) mieszkania straciło 17 osób.
Remont zniszczonego budynku potrwa do końca października
Fot. Andrzej Bartniak

Do pożaru doszło pod koniec lutego ubiegłego roku. Ogień pojawił się na zamieszkałym poddaszu. Zajął drewniane krokwie, a potem całe poddasze. Z żywiołem walczyło 11 jednostek straży. W protokole kontrolnym nie dopatrzono się rażących uchybień, wykluczono też podpalenie. Prawdopodobnie zawinił nieszczelny przewód kominowy.

W 5 mieszkaniach w domu komunalnym w Dolnych Morgach mieszkało w sumie 17 osób.

- Zapewniliśmy dach nad głową większości lokatorów. Pozostałym pomogły rodziny. Myśleliśmy, że może uda się wyremontować budynek do końca ubiegłego roku, ale po dokładnej analizie szacunkowe koszty okazały się wyższe od zakładanych – wyjaśnia Czesław Woliński, burmistrz Nowego.
REKLAMA

Gminie trudno było znaleźć dodatkowe fundusze w środku roku, dlatego zabezpieczono je w budżecie na 2021 r. Gmina uruchomiła konto, na które można było wpłacać pieniądze ze wsparciem dla pogorzelców. Zebrano ponad 10 tys. zł.

- Jesteśmy wdzięczni ofiarodawcom. Pomoc społeczna kupi za te pieniądze wyposażenie do mieszkań – zapewnia burmistrz.

Trzeba będzie wyremontować dach, wymienić sufity i tynki, wstawić nowe drzwi i okna, wykonać schody i docieplić budynek. Ogrzewanie węglowe zostanie zastąpione przez gazowe. Każde z 5 mieszkań będzie miało odrębny licznik.

Budynek najbardziej ucierpiał wewnątrz. Mury nie zostały naruszone

Pod koniec grudnia ogłoszono przetarg na wyłonienie wykonawcy. Zgłosiły się cztery firmy. Oferty wahały się od 803 tys. do 988 tys. zł (gmina miała zarezerwowane na ten cel 930 tys. zł). Najmniej chce grudziądzki Rem-Bud.

Gmina nie ogłosiła jeszcze wyników przetargu, ale biorąc pod uwagę, że głównym kryterium jest cena, to prawdopodobnie ta firma przeprowadzi odbudowę domu w Dolnych Morgach. Prace mają potrwać do końca października tego roku.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA