Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Bogusław, Halina, Karolina
 • intensywne opady deszczu
  Dzisiaj:
  35°C / 20°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  25°C / 16°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  27°C / 13°C
REKLAMA

Kacper Wojtyła z Nowego: Finał Szlachetnej Paczki pokazuje, że warto pomagać

red
21 września, 20:23
Wielkimi krokami zbliża się 21. edycja Szlachetnej Paczki. W gminie Nowe poszukiwani są wolontariusze. W ubiegłym roku, dzięki darczyńcom, pomogli 14 rodzinom.
Kacper Wojtyła jest liderem Szlachetnej Paczki w gminie Nowe
Fot. nadesłane

Szlachetna Paczka, zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Wiosna, to ogólnopolska akcja wspierająca osoby najbardziej potrzebujące.

Aby jednak wszystko poszło zgodnie z planem, niezbędne jest zaangażowanie wolontariuszy. W gminie Nowe ich liderem i organizatorem akcji jest Kacper Wojtyła, uczeń klasy maturalnej nowskiego Zespołu Szkół i przyszły technik logistyk.

Na pomoc warto znaleźć czas

- Po kilku latach przerwy wróciłem do "Paczki" - opowiada. - Mimo obowiązków szkolnych czuję, że daje mi to ogromną motywację do działania i pozwala lepiej się zorganizować. Im więcej robię, tym skuteczniej działam. Poznaję też masę wspaniałych ludzi. Myślę, że na pomoc zawsze warto znaleźć czas – podkreśla.

Kacper Wojtyła liderował Szlachetnej Paczce już w ubiegłym roku. W gminie Nowe pomoc znalazło w sumie 14 rodzin. O co najczęściej prosili?

- I tu jest kłopot, bo ludzie najbardziej potrzebujący często mają problem z określeniem, co jest im konkretnie potrzebne. Na przykład, komuś brakuje opału, a prosi o ciepłe skarpety. Przeważnie pojawiały się ubrania, środki czystości, jedzenie czy sprzęt agd – wymienia.

Kacper Wojtyła w koszulce Szlachetnej Paczki

To właśnie do wolontariuszy należy spotkanie z rodziną, aby dowiedzieć się jak najwięcej o ich potrzebach. Spotkania w cztery oczy poprzedzają szkolenia.

- Trzeba pamiętać, że wolontariusz "Paczki" nie działa tylko jednorazowo, jak chociażby w przypadku WOŚP. Po spotkaniu z rodziną trzeba stworzyć jak najdokładniejszy opis, który później zobaczą potencjalni darczyńcy. Działamy też w trakcie finału akcji, zwanego "Weekendem cudów". Wtedy rozwozimy paczki potrzebującym. Często jest tak, że obdarowanych dziwi fakt, że otrzymali więcej niż prosili – uśmiecha Kacper Wojtyła.

Czekają na wolontariuszy

Również po zakończeniu finału wolontariusze utrzymują kontakt z rodzinami.

- Próbujemy im doradzić, porozmawiać. Tworzymy też tak zwane "paczki specjalistyczne", czyli dajemy możliwość kontaktu z prawnikiem lub lekarzem – wyjaśnia Kacper Wojtyła.

Co zrobić aby zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki? Wystarczy wejść na stronę www.superw.pl, wypełnić formularz i czekać na kontakt. Rekrutacja trwa do końca września.

Tegoroczny finał akcji przypada 11-12 grudnia.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl