Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Extra Nowe

Każde miejsce ma swoje sekrety. Czego poszukiwał wiceburmistrz Nowego?

Ze Zbigniewem Lorkowskim, zastępcą burmistrza Nowego, rozmawiamy o pasji poszukiwania i odkrywania mało znanych faktów związanych z historią miasta.

Udostępnij
Zbigniew Lorkowski z synem podczas poszukiwań w bydgoskim archiwum / Fot. nadesłane
Reklama

Część niedawnego urlopu przeznaczył pan na wizytę w archiwum. To dość rzadka forma spędzania wolnego czasu…

Podobno urlop trzeba przeznaczać na odpoczynek i realizację swoich zainteresowań i hobby. Tak jest w moim przypadku. Interesuję się historią Nowego i okolic, staram się pogłębiać swoją wiedzę dlatego korzystam z zasobów archiwów państwowych. Wyjazdy są także okazją do wspólnego spędzenia czasu z synem, który również interesuje się historią. To połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Poza tym Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, z którego zasobów korzystam dobre dwadzieścia lat, zmieniło swoją lokalizację, przeniosło się do nowego budynku i byłem ciekaw jak obecnie funkcjonuje w nowym miejscu. Zachęcam czytelników do zaznajomienia się ze zbiorami archiwalnymi swojej miejscowości. Często można odnaleźć w nich interesujące materiały dotyczące naszych dziadków i pradziadków, historię całej rodziny.

Reklama

Na jakim okresie historii Nowego się pan skupił?

W 2025 r. wznowiony zostanie Kociewski Magazyn Regionalny i na potrzeby artykułu rozpocząłem poszukiwania spraw związanych z architekturą budynków administracyjnych i usługowych w Nowem. Głównym tematem poszukiwań był budynek poczty z lat 80. XIX w., jednak planów z nim związanych nie odnalazłem. Przy okazji zamówiłem do wglądu niemieckie akta związane z przebudową Nowego w czasie II wojny światowej.

Udało się odkryć coś interesującego?

Reklama

Podczas pobytu w bydgoskim archiwum zapoznałem się z niemieckimi planami budowy ratusza w Nowem i zabudowy zachodniej części miasta. Niestety, plany są mocno okrojone, zaledwie kilka rysunków. 

Plan zabudowy zachodniej części Nowego

Coś pana zaskoczyło podczas poszukiwań w archiwum?

Pomimo fragmentaryczności planów, ciekawostką jest to, że stanowią pewien ciąg logiczny. Każdy z kolejnych rysunków stanowi ulepszenie poprzedniego. Widać na nich postęp planistyczny. Drugą ciekawostką są rysunki ratusza w Nowem. I tu zaskoczenie, fasada urzędu miała wyglądać inaczej niż ostatecznie została wykonana. Nad wejściem miał być balkon, a na dachu zegar. Także wnętrze miało mieć nieco inny układ. Dlaczego ostatecznie zdecydowano zmienić projekt, nadać budynkowi obecny wygląd, akta milczą. Być może przyczyną tego była zbyt ładna forma elewacji, która nie spodobała się niemieckiemu burmistrzowi i zdecydował się na proste rozwiązania.

Reklama
Rysunek ratusza w Nowem

Jest pan współredaktorem książki o historii Nowego i wspiera pan wydawanie publikacji na ten temat. Nowe wciąż czeka na odkrycie mało znanych epizodów ze swoich dziejów?

Trzeba podkreślić, ze w Nowem jest wiele osób zainteresowanych historią, a także osoby, które czynnie prowadzą poszukiwania. I to ich praca stanowi dla mnie motywację do zabiegów związanych z utrwaleniem podjętych  wysiłków badawczych. Obecnie tanim i powszechnie stosowanym medium do publikacji jest Internet. Ma to wiele zalet, ale i wad, czy wręcz zagrożeń. Druk, książka papierowa  ma w moim przekonaniu pewną wartość dodaną, jest utrwaleniem i ukoronowaniem pracy autora. Publikacja w Internecie ma zaletę powszechności, ale i wadę ulotności.

Wracając do tajemnic Nowego, to miasteczko ma ich wiele. Tematem arcyciekawym jest w moim przekonaniu kwestia klasztoru. I tu na badacza czekają archiwalia, badania archeologiczne terenu przykościelnego. Nowe, pomimo swojej mikroskali, ma dwa gotyckie kościoły, zamek i starówkę. Teraźniejszość staje się jutro historią. Być może za kilkadziesiąt lat naszą rozmową zainteresuje się któryś z badaczy jako przyczynkiem do swoich poszukiwań. Życzę więc, aby w każdej miejscowości były osoby, które interesują się jej przeszłością. Stanowi ona inspirację dla lepszej przyszłości, dla zrozumienia wspólnoty i przestrzeni, w której żyjemy. 

Reklama

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja przejęła ponad 250 kg narkotyków o czarnorynkowej wartości około 12 milionów złotych. Rozbito grupę przestępczą zajmującą się ich produkcją i handlem i zlikwidowano...

Wiadomości

Policja zabezpieczyła znaczną ilość narkotyków. W ręce mundurowych trafił ponad kilogram marihuany, który ujawnili przy dwóch mężczyznach na terenie powiatu świeckiego. Usłyszeli już zarzuty,...

Sport

Ponad 60 nazwisk zawodników, trenerów i działaczy znalazło się na liście nagrodzonych i wyróżnionych przez burmistrza Świecia Krzysztofa Kułakowskiego.

Styl życia

Dzisiejszym 20. czy nawet 30-latkom nazwy Anka, Duet, Manhattan czy Stokrotka pewnie nic nie mówią. Może poza ostatnią, ale nie o dom kultury tu...

Biznes

- Czy w ogóle kiedyś ruszy budowa Parku Handlowego Arkadia? - pytają Czytelnicy. Wielu mieszkańców zastanawia się też, na jakim etapie są plany związane...

Wiadomości

OBWIESZCZENIE STAROSTY ŚWIECKIEGO Na podstawie art. 11d ust. 5 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie...

Reklama

Wiadomości

Ponad 24 mln zł trafi do samorządów w powiecie świeckim na modernizację i budowę dróg gminnych i powiatowych. Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju...

Wiadomości

Udostępnij

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego ze Świecia sprawdzali zachowanie pieszych i kierowców. Ujawniono ponad 30 wykroczeń popełnianych zarówno przez jednych, jak i przez drugich.

Wiadomości

PREZES SĄDU REJONOWEGO W ŚWIECIUA.1101.1.2025 OGŁOSZENIE O KONKURSIE Na podstawie art. 155 a ustawy z dnia 27 lipca 2001r. - Prawo o ustroju sądów...

Wiadomości

Osoby z gminy Świecie, które przesadziły z alkoholem trafiają do Izby Wytrzeźwień w Toruniu. Na ostatniej sesji radni zajmowali się kwestią kosztów ich pobytu.

Wiadomości

Na mapie kampanijnego objazdu Polski przez Rafała Trzaskowskiego znalazł się dziś również powiat świecki. Najpierw odwiedził szpital psychiatryczny w Świeciu, a potem udał się...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Na mapie kampanijnego objazdu Polski przez Rafała Trzaskowskiego znalazł się dziś również powiat świecki. Najpierw odwiedził szpital psychiatryczny w Świeciu, a potem udał się...

Wiadomości

W niedzielę w Błądzimiu koło Lniana zderzyły się dwa samochody osobowe. Trzy osoby przewieziono do szpitala. Kobieta prowadząca jedno z aut została ukarana mandatem.

Wiadomości

W świetlicy wiejskiej w Biechówku w gminie Drzycim zorganizowano dziś Warsztaty Kulinarne Kuchni Kociewskiej w ramach obchodów Światowego Dnia Kociewia.

Wiadomości

Dziś rano wolontariusze ze Schroniska dla Zwierząt w Świeciu, podczas spaceru z czworonogami, natknęli się w Sulnówku na nieżywą suczkę.

Wiadomości

W czasach PRL-u datę 10 lutego 1945 r. przedstawiano jako dzień wyzwolenia Świecia przez Armię Czerwoną, a kolejne miesiące jako okres utrwalania władzy ludowej...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

Dziś swój niezapomniany wieczór mają maturzyści z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu.

Wideo

W sztabie WOŚP w Świeciu wciąż trwa liczenie pieniędzy. Wiadomo, ile policzono do godz. 22.00.

Wideo

Dziś zaprezentowano elektryczny autobus testowany na kilku liniach powiatowych przewozów użyteczności publicznej. Czy wkrótce takich pojazdów będzie więcej?