Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Agata, Ambroży, Marcin
 • zachmurzenie duże
  Dzisiaj:
  -3°C / -5°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  -3°C / -6°C
 • słabe opady śniegu
  Pojutrze:
  -1°C / -5°C

Kiedy dzieci pójdą do nowego przedszkola? Sprawdziliśmy, jak idzie budowa [zdjęcia]

Andrzej Pudrzyński
12 października, 19:53
Z powodu opóźnień w dostawie materiałów spowodowanych pandemią koronawirusa, nieco wydłuży się budowa przedszkola w Nowem.
W nowym przedszkolu będzie miejsce dla 225 dzieci
Fot. Jan Plit

Poślizg nie jest duży, jak na skalę inwestycji, bo wyniesie dwa miesiące. Zamiast do końca grudnia tego roku, prace budowlane potrwają do końca lutego przyszłego roku.

- Kolejne dwa miesiące zajmą odbiory: inspektora nadzoru budowlanego, sanepidu i straży pożarnej – wylicza Czesław Woliński, burmistrz Nowego.

Kolejny etap to wyposażenie przedszkola, na co przeznaczono 300 tys. zł.

W sumie budowa nowej placówki na 225 dzieci razem z zagospodarowaniem terenu wokół będzie kosztowała 11,5 mln zł.
REKLAMA

- To była konieczność, bo stare przedszkole było już przepełnione. Zamierzamy utworzyć w nim żłobek. Dzięki temu, że budynek znajduje się tuż obok nowego, przedszkole i żłobek miałyby wspólny parking, plac zabaw i tereny zielone do zabaw i spacerów – podkreśla burmistrz.

Miasto zamierza skorzystać z funduszy zewnętrznych na modernizację budynku przy alei 3 Maja na potrzeby żłobka (pisaliśmy o tym, czytaj artykuł poniżej).

Do nowego przedszkola dzieci zaczną uczęszczać od września przyszłego roku. Powstanie żłobka do perspektywa najbliższych trzech lat.  

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (16)

Brawo gratulacje super inwestycja 

Odpowiedzi: 0

6 takich przedszkolii kosztuje tyle ile Sasin przewalił na wybory które się nie odbyły

Odpowiedzi: 0

Nie skończyłem ekonomii i mam problem którego nie jestem w stanie rozwiązać. Dlaczego koszt budowy przedszkola np. w Lnianie na 100 dzieci to 2,1 miliona 21000 zł na dziecko a przedszkole w Nowem 225 dzieci - 11,5 miliona 51111 zł dziecko ?

Odpowiedzi: 2

Nowe to jedna z bogatszych gmin w powiecie i działa w myśl zasady "kto bogatemu zabroni"

Odpowiedzi: 1

Haha

Odpowiedzi: 0

Widać, że o budownictwioe też nie masz zielonego pojęcia. gdybyś przeczytał tekst ze zrozumieniem to wiedziałbyś, że to kwota budowy, zagospodarowania terenu i wyposażenia. Sama budowa przedszkola w Nowem to około 9 mln. Tereny zielone, plac zabaw, parking, alejki itp. to ok. 2 mln i kilkaset tysięcy wyposażenie. W Lnianie po pierwsze 2,1 mlm kosztuje przedszkole o ponad połowę mniejsze, a po drugie ta cena 2,1 mln nie obejmuje zagospodarowania terenu i wyposażenia placówki. Poza tym przy każdej inwestycji jest specyfika w postaci prac ziemnych mediów, itd, przy jednych to kosztuje więcej, bo np. teren jest trudny, albo mniej. Musisz się jeszcze dużo nauczyć :-)

Odpowiedzi: 3

Ktoś na siłę próbuje bronić kosztów inwestycji. Poprzednik wyliczył koszt budowy na głowę więc przyjmując nawet spomniane 9 mln wychodzi 40 tys zł na głowę czyli 2 razy więcej.

Odpowiedzi: 0

Przy większych inwestycjach niektore koszty

Odpowiedzi: 1

i tak są stałe bo rozchodzą się na większą powierzchnię

Odpowiedzi: 1

przepraszam za pisanie w osobnych komentarzach ale wywala mi błedy w formularzy

Odpowiedzi: 0

Bob,to bob- nie budowniczy ,ale mądrala co chce zwykłych Obywateli pouczać.

CO do inwestycji to potrzebna,ale bardzo droga i do tego spóźniona.Burmistrz chwali się do znudzenia inwestycją a końca jej nie widać.

Najlepiej byłoby,żeby inwestycjom burmistrza przyjrzała sie CBA.

Odpowiedzi: 1

Jeśli ktoś nie ma zielonegopojęcia o tym pisze to trzeba go pouczać. A jeśli masz zastrzeżenia to zgłoś to do CBA lub prokuratury. Dlaczego tego nie zrobisz? No słucham? I pamiętaj, że zarzucanie komuś korupcji jest karalne. W internecie nie jesteś anonimowy :-) I dla wyjaśnienia - nie mam nic wspólnego z obecnymi własdzami. Mieszkam w Nowem, pracuję w innym mieście, mam sporo zastrzeżeń do tego, cow mieście się dzieje. Ale jak ktoś wypisuje takie bzdety jak ty to krew mnie zalewa.

Odpowiedzi: 0

Dziwnym zbiegiem okoliczności jest fakt, że przedszkole buduje ta sama firma, która wybudowała halę sportową w Nowem. Na hali kapie na głowę, pękają ściany i zapadają się chodniki. Ciekawe jak będzie w przedszkolu?

Odpowiedzi: 0

To że tyle wyszło mieszkańcy moga mieć pretensje do ekipy rządzącej dla której piorytetem była hala sportowa, targowisko czy chociażby rewitalizacja jeziora. Najpierw rzeczy niezbędne do funkcjonowania mista i mieszkańców a potem dobra luksusowe do których należą wspomniane miejsca.

Odpowiedzi: 0

Inwestycja bardzo kosztowna (ciekawe kto robił kosztorys,ten co zawsze ?)

Zamiast udzielać co pięć minut wywiadów w mediach,lepiej niech burmistrz pilnuje terminowości inwestycji.

Dzieci czekaja.

Odpowiedzi: 1

A to ty nie wiesz, że ostateczny koszt inwestycji nie zależy od kosztorysu tylko od wyników przetargu? Kosztorys mogli sobie zrobić nawet na 1 mln, a jak najtańsza oferta wynosiła 11,5 mln z kilku złożonych to co? No chyba, ze szopę chcesz stawiać, a potem ją rozbudowywać, bo miejsca mało.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz