Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Czesław Woliński, burmistrz Nowego, złożył wiązanki kwiatów na grobach Jana Sikorskiego "Wilka" (1922-1946) oraz Zygmunta Stadnickiego (1916-1982), żołnierza Armii Krajowej i organizacji konspiracyjnej Wolność i Niezawisłość.
Z ziemią nowską szczególnie związana jest postać Jana Sikorskiego. Pod koniec lat 20. XX w. jego rodzina przeniosła się spod Tucholi do Twardej Góry koło Nowego, gdzie kupiła gospodarstwo. Jan Sikorski uczył się w szkole podstawowej w Rychławie i Nowem.
Kochał las, chciał zostać leśniczym, ale kiedy wybuchła wojna musiał się ukrywać. W 1942 r., w wieku 20 lat, związał się z Tajną Organizacją Wojskową Gryf Pomorski i Armią Krajową. Początkowo przybrał pseudonim "Orlicz", a później "Wilk".
Tuż po wojnie został aresztowany przez NKWD, szczęśliwie jednak uciekł z transportu. Od września 1945 r. pełnił funkcję leśniczego w Kuźnicy. Związał się z oddziałami partyzanckimi Władysława Chelińskiego "Małego" i Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".
3 czerwca 1946 r. został aresztowany. Podczas próby odbicia więźniów, Jan Sikorski został zastrzelony przez funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa w Lipinkach (gmina Warlubie).
Pochowano go na cmentarzu w Nowem. Aby odnaleźć mogiłę Jana Sikorskiego należy wejść pierwszą bramą i skręcić alejką w prawo. Grób znajduje się w połowie alejki, po jej lewej stronie.
a.pudrzynski@extraswiecie.pl
Źródło: Urząd Gminy w Nowem - Marzena Kruk, "Potyczka pod Lipinkami 3 czerwca 1946 r."
Komentarze (0)