Bakterie coli, powodującej schorzenia układu pokarmowego i moczowego, wykryto 27 maja. Sanepid wydał wtedy komunikat, w którym poinformował, że woda nadaje się do picia, mycia warzyw i owoców, mycia zębów oraz do kąpieli dzieci, jedynie po uprzednim przegotowaniu.
Zalecenia dotyczyły wody z wodociągu administrowanego przez Przedsiębiorstwo Usług Miejskich w Nowem, zaopatrującego mieszkańców Nowego oraz Kończyc, Małego Komorska, Morgów, Pastwisk i Zdrojewa.
PUM przystąpił do płukania sieci chlorem, ale mieszkańcy skarżyli się, że trwa to zbyt długo, a w dodatku woda ma nieprzyjemny smak i zapach (patrz artykuł poniżej). Jak wyjaśniał Krzysztof Tonklewicz, prezes PUM, pozbycie się bakterii bywa jednak trudne i czasochłonne.
W poniedziałek 6 czerwca Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu wydał kolejny komunikat dotyczący jakości wody.
Stwierdzono podwyższoną ogólną liczbę bakterii w 22 st. C. Nie stwierdzono obecności innych mikroorganizmów. Podwyższona obecność ogólnej liczby bakterii nie stwarza istotnego zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Woda nadaje się do spożycia i na cele gospodarcze - czytamy w komunikacie.
Jak dodaje sanepid, trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.
Osoby dorosłe, zdrowe i starsze dzieci mogą więc już bez obaw pić wodę, myć nią zęby czy płukać owoce i warzywa.
Sanepid zaleca jednak, aby wodę do spożycia i przygotowania posiłków dla dzieci do 2 lat oraz dla osób ze znacznie obniżoną odpornością (po transplantacji, chemioterapii, chorych na AIDS) nadal gotować przez mimimum 2 minuty, a potem bez gwałtownego schłodzenia zostawić do ostudzenia.
a.pudrzynski@extraswiecie.pl
Komentarze (0)