Connect with us

Czego szukasz?

Extra Nowe

Osoby niepełnosprawne mają swój dom i zapewnioną opiekę [zdjęcia]

W poniedziałek w Nowem oficjalnie oddano do użytku budynek, w którym zamieszkają trzy osoby niepełnosprawne. To część znacznie większego projektu.

Udostępnij
Budynek przy ul. Zduńskiej będzie teraz służył niepełnosprawnym / Fot. Jan Plit

Dzięki unijnemu dofinansowaniu, kupiono budynek przy ul. Zduńskiej w Nowem i dostosowano go do potrzeb niepełnosprawnych.

Zamieszkają w nim trzy osoby.

- Jedna z nich przebywała dotychczas w instytucji całodobowej opieki, a dwie oczekują na umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej – mówi Arleta Maliszewska, kierownik Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowem.

Mieszkańcy domu będą mieli zapewnione wsparcie w formie usług społecznych, m.in. opiekunki środowiskowej, pomocy sąsiedzkiej, asystenta osoby niepełnosprawnej.

- Pozwoli to na zmniejszenie kosztów utrzymania ich w DPS lub oddali w czasie konieczność umieszczenia ich w tej placówce – wyjaśnia Arleta Maliszewska.

Podopieczni sami będą ponosić koszty utrzymania mieszkania.

W poniedziałek oficjalnie oddano do użytku dom przy ul. Zduńskiej. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Czesław Woliński, burmistrz i Zbigniew Lorkowski, wiceburmistrz Nowego oraz Iwona Karolewska, sekretarz powiatu świeckiego.

Spotkanie było też okazją do podsumowania projektu, realizowanego przez gminę, M-GOPS oraz Fundację Aktywizacji i Integracji w Nowem.

Budynek przy ul. Zduńskiej jest częścią szerszych działań, prowadzonych od września 2022 r. do sierpnia 2023 r. Sfinansowano je z grantu z Unii Europejskiej w wysokości 1 mln 590 tys. zł.

Wcześniej wyremontowano i utworzono dwa mieszkania na ul. Gdańskiej, w których zamieszkały 3 osoby dotychczas przebywające w schroniskach dla bezdomnych.

Wyremontowano też pokój z aneksem kuchennym dla osoby opuszczającej pieczę zastępczą.

W ramach projektu zatrudniono 3 osoby na umowę o pracę i 34 na umowę zlecenie.

- W sumie 107 podopiecznych skorzystało z różnych form wsparcia – mówi Arleta Maliszewska.

Obejmowały one m.in. pomoc psychologa, terapeuty uzależnień, pielęgniarki środowiskowej i psychiatry.

Zobacz poniżej galerię zdjęć (fot. Jan Plit).

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama