Connect with us

Czego szukasz?

Extra Nowe

Ratują zdrowie i życie. Opaski bezpieczeństwa trafiły do seniorów

W ubiegłym roku starsi mieszkańcy gminy Nowe prawie sto razy wzywali pomoc korzystając z opasek bezpieczeństwa. Właśnie dostali je kolejni seniorzy.

Udostępnij
Bransoletkę bezpieczeństwa wręczyli Irenie Byczyńskiej burmistrz i przedstawicielki MGOPS w Nowem / Fot. Jan Plit

W piątek jedna z opasek bezpieczeństwa trafiła do Ireny Byczyńskiej z Nowego. Wręczył ją burmistrz Czesław Woliński. Wspólnie z burmistrzem panią Irenę odwiedziły w jej mieszkaniu także przedstawicielki Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowem: kierownik Arleta Maliszewska i Marzena Kawczyńska.

W ramach programu Korpus Wsparcia Seniorów MGOPS w Nowem dostał dotację, która pozwoliła na zakup 13 nowych opasek bezpieczeństwa. Dotacja umożliwiła też opłacenie za nie abonamentu oraz za 30 opasek kupionych w ubiegłym roku.

- Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa oraz umożliwiają samodzielne funkcjonowanie osobom powyżej 65 roku życia, które mają problemy ze zdrowiem – wyjaśnia Arleta Maliszewska, kierownik MGOPS w Nowem.

Seniorzy nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów.

Opaska ma przycisk bezpieczeństwa, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski oraz funkcję umożliwiającą komunikowanie się z opiekunami i centrum obsługi, w którym przez całą dobę dyżurują ratownicy medyczni.  

W 2022 r. w gminie Nowe odnotowano 95 zgłoszeń do centrum. Spośród nich 84 zakończyło się udzieleniem wsparcia przez telefon lub prośbą o interwencję kogoś z otoczenia, a 11 skutkowało przyjazdem karetki pogotowia.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Reklama