Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Extra Nowe

Śmierć generała, wojna i wielka historia. Symboliczne odsłonięcie muralu [zdjęcia]

Co łączy gen. Jakuba Komierowskiego, patrona jednej z ulic z muralem na bloku w Nowem? O tym - i nie tylko - można się było dowiedzieć w piątek w Centrum Kultury Zamek.

Udostępnij
Symbolicznego odsłonięcia dokonali m.in. burmistrz i wiceburmistrz Nowego / Fot. Jan Plit

Mural o powierzchni nieco ponad 200 m kw. na bocznej ścianie bloku przy ul. Hallera w Nowem, o czym już informowaliśmy, powstał pod koniec listopada. Realizatorem projektu, dofinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej, była Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie.

W piątek w Centrum Kultury Zamek dokonano symbolicznego odsłonięcia muralu, a właściwie grafiki, która go przedstawia. Podpisy złożyli na nim Czesław Woliński, burmistrz Nowego, Zbigniew Lorkowski, zastępca burmistrza oraz przedstawiciele LOT Kociewie: Bogdan Badziong i Piotr Kończewski.

Mural przy ul. Hallera w Nowem w luźny sposób nawiązuje do styczniowych i lutowych wydarzeń z 1807 r. na ziemi nowskiej podczas wojen napoleońskich.

Reklama
Reklama

Główną postacią muralu jest gen. Jan Henryk Dąbrowski, twórca Legionów Polskich we Włoszech i bohaterski uczestnik kampanii pomorskiej w 1807 r. Stacjonując w Nowem wydał odezwę do mieszkańców gwarantującą, w zamian za lojalność wobec wojsk francuskich i polskich, poszanowanie wolności, religii i własności. W tamtym czasie tereny te znajdowały się pod zaborem pruskim i zamieszkiwała je liczna ludność niemiecka.

- Uważny obserwator muralu zauważy też odniesienie do  pierwszego zachowanego zapisu nazwy regionu. Stacjonujący w Nowem ppłk. Józef Hurtig w raporcie z 10 lutego 1807 r. skierowanym do gen. Dąbrowskiego donosił mu o wysłaniu jednego z podjazdów „ku Gociewiu”, co było zniekształconą nazwą Kociewia – mówi Zbigniew Lorkowski, zastępca burmistrza Nowego, z wykształcenia historyk.

Głównym motywem muralu jest jednak walka o odzyskanie niepodległości wyrażona zarówno w zwarciu wojsk pieszych, jak i konnego patrolu. To luźne nawiązanie do lokalnego bohatera, powstańczego generała Jakuba Komierowskiego, który odniósł śmiertelną ranę niedaleko Nowego. 

Reklama
Reklama

Działania zbrojne na ziemi nowskiego w 1807 r. były tematem jednej z prezentacji przygotowanej przez Zbigniewa Lorkowskiego podczas piątkowego spotkania w Centrum Kultury Zamek.

- Prezentacja skupiała się na trzech istotnych wydarzeniach z początku 1807 r. Najwięcej miejsca zajęła osoba gen. Jakuba Komierowskiego – wyjaśnia zastępca burmistrza Nowego.

Jakub Komierowski urodził się w 1766 r. Uczestniczył w insurekcji kościuszkowskiej, a w 1806 r. gen. Dąbrowski mianował go organizatorem powstania  w województwie pomorskim w randze generała.

Reklama
Reklama

W grudniu 1806 r. współorganizował w Bydgoszczy oddział jazdy, na czele którego wyruszył w swój ostatni bój z Prusakami. Stoczono go między Bochlinem a Pieniążkowem. Śmiertelnie ranny Komierowski zmarł od ran w nowskim klasztorze 13 stycznia 1807 r.

Pochowano go w farze, w krypcie Majowskiego, która znajduje się pod obecnym ołtarzem. Jego imię nosi jedna z ulic w Nowem.

- Słuchacze podczas prezentacji mogli zobaczyć zapisy pochówku w księdze parafialnej, plan kościoła z kryptą, w której spoczął Komierowski oraz mapę z miejscem potyczki między  oddziałem Komierowskiego a Prusakami – relacjonuje Zbigniew Lorkowski.

Reklama
Reklama

Drugą przywołaną postacią był gen. Jan Henryk Dąbrowski. Jego podobizna dominuje na muralu. Ostatnim wydarzeniem był pierwszy zapis nazwy regionu – Gociewie, czyli Kociewie. 

- Dopełnieniem wystąpienia były wspomnienia dawnych mieszkańców, opis potyczki Komierowskiego i fragment odezwy Dąbrowskiego – dodaje Zbigniew Lorkowski.

Zobacz poniżej zdjęcia (fot. Jan Plit).

Reklama
Reklama

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Wiadomości

W czwartek po południu doszło do wypadku na drodze ekspresowej S5 koło Świecia.

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Styl życia

Historia zatoczyła koło. Po latach Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka znowu powrócił na plażę w Decznie. Gwiazdą tegorocznej edycji był włoski zespół Sadist.

Wiadomości

W nocy w Grucznie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy trafili do szpitala.

Wiadomości

Właśnie ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu. Jego dotychczasowy szef żegna się z pracą.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Wiadomości

W połowie września odbędzie się druga edycja Świeckiego Festiwalu Piwa. Formuła ma być bardzo podobna do poprzedniej, z tą różnicą, że będzie więcej muzyki...

Wiadomości

W tym tygodniu rozpocznie się monitoring sezonowej linii komunikacji miejskiej na trasie zamek-Deczno. Urząd Miejski w Świeciu zamierza sprawdzić, czy faktycznie jest potrzeba podstawienia...

Wiadomości

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Synoptycy zapowiadają dziś po południu w powiecie świeckim burze, ulewy i silny wiatr.

Wiadomości

Ponad 2,8 promila alkoholu w organizmie miał 46-latek, którego zatrzymali w Świeciu strażnicy miejscy. Kierowca zwrócił na siebie ich uwagę jadąc wieczorem samochodem bez...

Wiadomości

Pod koniec wakacji z posadą sekretarza gminy Świecie pożegna się Leszek Żurek, piastujący to stanowisko od kilkunastu lat. Wiadomo już, kto go zastąpi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W czwartek po południu doszło do wypadku na drodze ekspresowej S5 koło Świecia.

Wiadomości

W nocy w Grucznie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy trafili do szpitala.

Wiadomości

Pod koniec wakacji z posadą sekretarza gminy Świecie pożegna się Leszek Żurek, piastujący to stanowisko od kilkunastu lat. Wiadomo już, kto go zastąpi.

Wiadomości

Ponad 327 tys. zł wynosi tegoroczne dofinansowanie przekazane przez samorząd województwa na ochronę zabytków w powiecie świeckim. Największe wsparcie trafi do parafii.

Wiadomości

Oddział ginekologiczno-położniczy Nowego Szpitala w Świeciu podsumował pierwsze półrocze 2024 r. W lecznicy przyszło na świat 185 dzieci. Sporo mniej niż rok wcześniej.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo