Tegoroczna, dwudziesta ósma edycja Biesiady Lalkarskiej w Nowem miała szczególny charakter. Nie tylko z powodu 30-lecia Teatru Lalek i Cieni Baśniowy Świat, ale też z racji pożegnania przechodzącego na artystyczną emeryturę Stefana Gełdona.
Na scenie sali widowiskowej Centrum Kultury Zamek zaprezentowały się grupy teatralne z Nowego: Teatr Cuda i Dziwy ze sztuką "O lichu i biednej Jagusi", FAI Warsztaty Terapii Zajęciowej z przedstawieniem „Nie bój się chcieć”, a także Teatr Lalek i Cieni Baśniowy Świat ze sztukami "Żuraw i czapla" oraz "Czerwony Kapturek".
Bez was nic z tego by nie było
Po przedstawieniach rozpoczęła się część poświęcona Stefanowi Gełdonowi. Goście z całej Polski dziękowali artyście, reżyserowi i instruktorowi lalkarstwa, za lata pracy i osiągnięte sukcesy, podkreślając jednocześnie jego skromność i wspaniałe podejście do dzieci i młodzieży.
- Dziękuję wam wszystkim. Bo bez was nic z tego, o czym mówiliście, nigdy by się nie wydarzyło - mówił poruszony Stefan Gełdon.
Urodził się w 1925 r. w Kręgu koło Starogardu Gdańskiego. Po wojnie został nauczycielem w niedalekim Białachowie, gdzie najpierw założył teatr żywego planu, a potem teatr lalkowy. Pierwsze przedstawienie „O popie i jego słudze Jełopie” wystawiono w czerwcu 1949 r.
Stefan Gełdon był związany z oświatą do 1958 r. Potem oddał się całkowicie swojej największej pasji - teatrowi lalek. Został instruktorem, a wkrótce kierownikiem w Powiatowym Domu Kultury w Nowym Dworze Gdańskim.
W 1966 r. wraz z rodziną przeniósł się do Strzelec Opolskich, gdzie zainicjował Biesiady Lalkarskie, spotkania entuzjastów lalkarstwa. Był też uczestnikiem Ogólnopolskich Spotkań Lalkarzy w Puławach.
Teatr w Nowem
W 1992 r. wrócił na Pomorze. Zamieszkał w Nowem. Był już wprawdzie na zawodowej emeryturze, ale nie na artystycznej - nadal pozostał wierny sztuce lalkarskiej.
W grudniu w Centrum Kultury Zamek zakłożył amatorski Teatr Lalek i Cieni Baśniowy Świat, przez który przewinęło się do tej pory około 250 dzieci i młodzieży. W jego repertuarze znalazło się ponad 50 sztuk. W 1994 r. odbyły się pierwsze dwie Biesiady Lalkarskie.
Skalę sukcesu instruktorskiego Stefana Gełdona w pełni oddaje udział Baśniowego Świata w Puławskich Ogólnopolskich Spotkaniach Lalkarzy, gdzie teatr z Nowego wystąpił do tej pory dziewięć razy. Oznaczało to tym samym oficjalną nominację i zwycięstwo teatru we wcześniejszych konfrontacjach wojewódzkich.
Stefan Gełdon był także popularyzatorem swojej ukochanej dziedziny sztuki, redagując periodyki oraz pisząc artykuły i zeszyty poświęcone lalkarstwu.
W maju 2018 r. otrzymał nagrodę Fundacji Polcul Jerzego Bonieckiego z Australii. W tym samym dniu nagrodę otrzymała też noblistka Olga Tokarczuk.
a.pudrzynski@extraswiecie.pl
Dziękuję Dorocie Kortas, dyrektorowi Centrum Kultury Zamek w Nowem, za bezcenną pomoc w przygotowaniu artykułu.
[vpg_picker:13257]
Komentarze (0)