Głosowanie nad uchwałą intencyjną w tej sprawie odbyło się na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Nowem. Ze względu na specyfikę instytucji, jaką jest biblioteka, proces połączenia nie jest prosty.
Pół roku wcześniej trzeba o takim zamiarze poinformować opinię publiczną. Ponadto konieczne jest uzyskanie opinii Krajowej Rady Bibliotecznej i właściwej wojewódzkiej biblioteki publicznej oraz wydania zgody przez ministra kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
REKLAMA
- Połączenie obu instytucji kultury jest w pełni uzasadnione historycznie, administracyjnie, merytorycznie i ekonomicznie - wylicza Zbigniew Lorkowski, zastępca burmistrza Nowego. - Od 1993 r., czyli od momentu powstania Centrum Kultury Zamek, w jego strukturach znajdowały się biblioteka w Nowem oraz filia w Rychławie. Zmieniło się to dopiero w 2009 r.
Było to związane z poglądem prawnym, który wskazywał na konieczność funkcjonowania biblioteki jako instytucji samodzielnej. Tym samym bibliotekę wydzielono ze struktur CK Zamek. Powstała instytucja pozostawała jednak w ścisłym związku i współpracowała z centrum kultury, korzystała ze wspólnej siedziby i infrastruktury.
Dziś opinia sprzed dekady nie jest już tak aktualna. Argumentem przemawiającym za połączeniem obu instytucji jest fakt, że siedziby obydwu instytucji kultury znajdują się w tym samym zabytkowym budynku. Obydwie gospodarują we wspólnych przestrzeniach, korzystają ze wspólnych sprzętów.
Poza tym obydwie instytucje zatrudniają tylko po kilka osób. Z kierownictwem i księgowością oscyluje to w granicach 10 etatów. Do 2021 r. funkcje kierownicze w obu instytucjach pełniła ta sama osoba, podobnie było z księgową. W 2021 r. na emeryturę przeszedł kierownik, a księgowość i kadry przekazano do obsługi w ramach centrum usług wspólnych.
- Połączenie biblioteki z centrum kultury jest zasadne również z tego względu, że kompetencje ustawowe tych podmiotów oraz formy ich realizacji niejednokrotnie przenikają się i uzupełniają - wyjaśnia Zbigniew Lorkowski. - Jednocześnie połączenie ich nie pogorszy dostępności i zakresu działań wynikających z ustawy o bibliotekach oraz o organizowaniu działalności kulturalnej - argumentuje wiceburmistrz.
Komentarze (0)